Yaklaşık bir süre öncesi tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, ülkemizde birçok gerilemeye, kaosa ve çöküşlere neden olmuştur. İnsanlar, psikolojik olarak çöküşe geçmiş ve sosyal yaşantı neredeyse çoğunlukla kısıtlanmıştır.

Eğitime ara verilmiş ve öğrenciler eğitime uzaktan devam etmek zorunda kalmışlardır. Sokağa çıkma yasağı, düğün, toplu alanlar, kafe ortamları kısıtlanmış ve her ne kadar bu sosyal yaşam alanları kısıtlansa da bazı insanlar işlerine devam etmek zorunda kalmışlardır. Bu olaylar insanları çok fazla olumsuz etkilese de aslında çoğu şeyi fark etmelerine, yaşadıkları hayatın kıyametini daha çok bilmeleri konusunda bir ders olmuştur.

Sağlık Bakanlığı Kovid-19'un psikolojik etkileriyle de mücadele ediyor -  Son Dakika Haberleri Milliyet

Eğitime Ara Verilmesinin Öğrencilere Etkileri

Aslında öğrenciler virüsten ne kadar olumsuz etkilenseler ve eğitimden geri kalsalar da  sağlık açısından her zaman en tedbirli kesim olmuştur. Uzaktan eğitim aldıkları için derslerden geri kalma veya dönem bitirememe olayı söz konusu olmamıştır.

Bugün gündemde hala okulların açılması söz konusu olsa da, üniversitelerin neredeyse tamamı uzaktan eğitime karar vermiştir. Öğrencilerin bir çoğunluğu okulların açılmamasından yana olsalar da diğer çoğunluğu açılmasından yanadır. Ülkemiz, sağlık kapsamları içerisinde tüm çalışmalara devam etmekte ve öğrencilere en uygun eğitimi verme konusunda titizlik göstermektedir.

Virüs Çoğunlukla Hangi Kesimde Görülüyor

Virüs, yaş olarak her kesimde görülüyor. Fakat en çok yaşlı kesimlerde zarara yol açıyor. Yaşlılarda, solunum yetmezliği, şeker, tansiyon virüsü en üst kademeye çıkararak ölümcül bir hale getiriyor. Genç ve çocuk kesimlerde ise ayakta atlatılabiliyor.

Koronavirüsün İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Gençlerde bağışıklık daha güçlü olduğu için virüs uğrasa bile etkilerini göstermiyor. Taşıyıcı olarak isimlendirilen ve gençlerde sıklıkla görülen bu olay belirti göstermeden yaşlılara bulaşabiliyor. O yüzden,  yaşlılara bu ağır dönemde, sokağa çıkma yasağı daha özenle uygulanmış ve bu yasaktan en çok onlar faydalanmak zorunda kalmışlardır.

Sokağa Çıkma Yasağı İnsanlar Üzerinde Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

Tüm dünyada sokağa çıkma yasağı hızla devam ederken şuanda bazı ülkeler ve Türkiye de kısmen kaldırıldı. İnsanlar üzerinde olumsuz etkileri kadar olumlu etkileri de oldu. Psikolojik olarak çöküşe uğradı tüm insanlar.

Sosyal hayat neredeyse yok olacak kadar azaldı. Ekonomi cidden anlamda çöküşe uğradı. İnsanları tedirgin eden en önemli konulardan birisi de buydu aslında. Maddi sıkıntı. Çoğu insan işe gidemediği için gelir kaynağı tükendi ve psikolojik olarak çok etkilendi. Değil insanlık, Türkiye ekonomisi büyük sıkıntıya girdi.