Bazı kişiler vücutlarına bazı besinlerde bulunan glüten adındaki proteini aldıkları zaman bağışıklık sistemini olumsuz etkilemekte ve hastalanabilmektedir. Bu hastalığın adı Çölyak hastalığı yada glüten enteropatisi olarak adlandırılmaktadır. Daha çok buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi besinlerde bulunan glütenin alımından sonra ince bağırsakta doku hasarının oluşmasına neden olmaktadır.
 
Glüten içeren bu tarz besinler, çölyak hastaları için tamamen hayatlarından çıkarılması ve bundan sonraki beslenmelerine bu şekilde devam etmeleri neticesinde herhangi meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemiş olurlar.
Çölyak hastaları için yasaklanmış olan gıdalar arasında; boza, bira, bira mayası, buğday, çavdar ve yulaftan yapılmış ekmek ve pideler, şehriye, tarhana, her türlü hazır çorbalar, unlu tatlılar, gofret, çikolata gibi hazır yiyecekler, ketçap, soslar, sosis vb. gıdalardır.
 
Çölyak hastalığı olan kişilerin %95’i glütensiz yapılan diyetler ile tam düzelme gösterebilmektedir. %5’lik kısım ise glütensiz diyete karşılık verememekte ve kortizon gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
Glütensiz diyet uygulamayan kişiler, bağışıklık sisteminin oluşturduğu diğer hastalıklara karşı daha elverişli bir ortam hazırlamış olur ve bazı çalışmalara göre glütensiz diyet uygulamayan hastaların kansere yakalanma ihtimali artıyor ve yaşam süreli kısalmaya başlamaktadır.