Çağımızın en büyük sorunlarından ve bağımlılıklarından biri olan sigara. İçme yaşını 8’e kadar düşürmüş durumda. İçerisinde binbir çeşit zehir barındırmakta olan sigara, sağlığı olumsuz etkilediği gibi sosyal alanlarda ağız kokusu gibi birçok sorunu da beraberinde getirerek bağımlılarına büyük sorunlar yaşatmaktadır. Sigara içen her 100 kişiden 90’ı sigarayı bırakmak istemektedir fakat bu isteğinde başarısız olmaktadır.
Çok sigara içiyorsanız ve ciddi şekilde etkilendiğinizi farkettiyseniz, bu konuda size yardımcı olabiliriz. Tabi belli ölçüde. Çünkü sigarayı azaltmak ve bırakmak gibi durumlar insanın kendi iradesiyle yapılacak aktiviteler. Eğer kendi kafanızda bırakma veya azaltma kararınızı kesinleştirmediyseniz, bu konuda maalesef en ünlü profesörler bile bizzat size açıklama yapsa fayda etmeyecektir. Çünkü ne söylenirse söylensin beyniniz sadece o an sigara içmeniz gerektiğine odaklanacaktır.

Sigaranın Yerini Alacak Yiyecekler / İçecekler Tüketin!

Sigarada size içme ihtiyacı yaratan ve bağımlı eden madde nikotindir. Nikotin içerikli yararlı besinleri tüketerek bu isteğinizi biraz olsun bastırabilirsiniz. Buna verilebilecek en iyi örnek patlıcandır. Patlıcan yemeği yiyerek veya patlıcan içerikli şeyler tüketerek sigara isteğinizi büyük oranda düşürebilirsiniz. Ama aklınızda içmeniz gerektiğiniz uyanırsa yine bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden psikolojinizi sigara içmeye değil, patlıcan yediğinizde nikotin ihtiyacınızı karşıladığınıza yönelik çevirin.

Sigara Bıraktıran Ürünleri Deneyin!

Sigara bıraktırmakta olan nikotin sakızları, elektronik sigara gibi çok sayıda ürün bulunmaktadır. Tabi ki doktor onayıyla birlikte bu ürünleri tüketerek sigara tüketiminizi düşürebilir veya tamamen terk edebilirsiniz. Bu konuda hassas olmanızda fayda var çünkü sigara gerçekten çok ciddi zararları bulunan bir üründür.

Sigara Bırakmaya Kesin Karar Verin!

Aklınızda sürekli ben sigarayı bıraktım kelimesi yankılansın. Burnunuza güzel güzel tütse bile bıraktığınızı ve kendinize söz verdiğiniz, bu sözü içerek çiğneyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Kimse verdiği sözü çiğnemek istemez, siz de kendinizi bu konuda ısrarcı hale getirerek bir inatla sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın sigara içmezseniz ölmezsiniz, herhangi bir hastalık meydana gelmez. Bu sebepten dolayı bıraktığınızda bir boşluk hissedeceğinizden korkmayın. Çok kısa süre içerisinde bünyeniz sigarasız hayatınıza alışacaktır. Buda sizi hem ekonomik hemde sağlık açısından çok büyük oranda rahatlatacaktır.