Laktoz intoleransına sahip olan kişilerde görülen rahatsızlık, vücuda süt alımı ile beraber sütteki laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu oluşan laktoz intoleransına neden olmaktadır.
 
Çocuk yaşlardan itibaren uzmanlar çocukların her gün 2 bardak süt içmesini önermektedir. Bu sayede hem ileride meydana gelebilecek olan laktoz intoleransını hem de gelişim bozukluğunu engellemiş olursunuz.
 
Uzmanlara göre, kişide laktoz intoleransının oluşmasında en büyük etken, kişinin çocukluk yıllarından beri yeterli süt tüketmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarına düzenli olarak süt içirme alışkanlığı edinen ebeveynler, ileride çocuklarının bu gibi sorunlarla karşılaşmasını önlemiş olmaktadırlar.
 
Çocukluk döneminde süt tüketmeyen çocuklarda vücudumuzun ürettiği laktaz enzimi azalmaktadır. Çocukluk çağlarında süt tüketmiş ve yetişkinlik çağında laktoz intoleransı bulunan kişilerde ise uzun süre süt içilmemesinden dolayı sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler zamanla salgılanma yeteneklerini kaybederek, laktoz intoleransı ile karşılaşabilmektedir.
 
Sütün tüketimi ayrıca çocuğunuzun gelişimi için de ayrı önem taşımaktadır. Sütün içeriğinde bulunan iyot, demir, çinko, folik asit, B12,B6, E ve A vitaminleri çocuğunuzun zihinsel gelişimine önemli katkıları bulunmaktadır.