Çocukluk dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi olan bağırsak kurtları, çocuğunuzun sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle anne sütünden sonra ek gıdalara geçildiği dönemde başlayabilen bu hastalığın en büyük etkeni hijyene dikkat edilmemesidir.
 
Bir yaş civarında meydana gelebilen bu hastalığı önlemek için hijyen kurallarına dikkat etmek ve erkenden fark ederek önlem almak yeterli olabilecektir. Özellikle yeni yeni etrafındaki objeleri keşfetmeye başlayan bebeklerin her şeyi ağızlarına götürme olasılığı bulunduğundan dolayı bağırsak kurduyla karşılaşılabilmektedir.
 
Bebeğinizde eğer bağırsak kurdu oluşumu varsa bu bebeğinizde; kansızlık, iştahsızlık, mide-bağırsak şikayetlerine neden olabilmektedir. Bağırsak kurdu yaşayan çocuklarda en başta pek bir belirtiye rastlanmasa da, ileriki dönemlerde kendini anemi, beslenme bozukluğu, fiziksel ve zihinsel gelişimde azalmaya neden olarak belirtebilmektedir.
Ayrıca genital bölgede kaşıntı, gece ağızdan gelen salya, diş gıcırtması, kansızlık, iştahsızlık, aşırı gaz çıkarma, ishal, bulantı gibi durumlarda bağırsakta oluşan parazitlerin belirtileri arasında yer almaktadır.
 
Bağırsak kurdu oluşumunu önlemek için; kullandığınız su güvenilir veya kaynamış olmalı, çiğ et ve ürünleri tüketilmemeli, çıplak ayak ile çocuklarınız dolaşmamalı, sokak kedi ve köpeklerden temas
 
ı önlenmelidir.