Bademcikler, boğazımızın arka kenarlarına karşılıklı yerleşmiş lenfoid dokulara verilen isimdir. Çocukluk döneminde genellikle 4 ve 10 yaş arasında aktif olan bademcikler, hastalıklara karşı savunma bölgesi olarak görev görürler.
 
Çocukluk dönemlerde sık sık karşılaşılan hastalıkların başında bademcikler gelmektedir. Sık sık bademcik iltihaplanması, çocukların gelişim dönemini olumsuz etkilemekte, onları güçsüz bırakmakta ve okula gidememelerine neden olabilmektedir.
 
 
Uzmanlar, çocukların ortalama bir yılda 7 den fazla bademcik iltihabı ile karşılaşan çocukların, bademciklerinin alınmasından yana olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca bademcik iltihabının beraberinde meydana gelen; uyku apnesi, bazı kalp rahatsızlıkları, kanser şüphesi, kanamalı bademcik iltihaplanmaları durumunda da bademcik ameliyatı olma yolunu tavsiye etmektedirler.
 
 
Uzmanların bademcik aldırma ile ilgi tavsiyesi çocuklar için, 3 yaş ve sonraki dönem olarak belirtilmektedir. Bundan daha önceki yaşlar için acil bir durum gerçekleşmedikçe ameliyat tavsiye edilmemektedir.
 
 
Ayrıca bademcik ameliyatı esnasında doktorların bademciklere daha rahat ulaşabilmeleri ve görmeleri için ağız açıcılar kullanılmaktadır ve dişlerden destek alan ağız açıcılar çocukların mevcut olan süt dişlerinin dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyat öncesi süt dişi bulunan çocuklarının dişlerinin kontrol edilmesi çok önemlidir.