Dün sabah saatlerinde yaşanan bir gelişmeyle birlikte Venezuela, ABD’nin yaptırımlarına karşılık Çin ülkesine yeniden petrol ihraç etmeye başlayacakları belirtildi. Venezuela’nın yaptığı bu hamleye bir anlam verilemedi. Çinli devlet firmaları arasında yer alan China National Petroleum Corp ve Petro China Washington idaresinin Venezuela devlet petrol firması olan Petroleos de Venezuela ile birlikte ticaret ortağı olan şirketlere yaptırım uzatma kararı almıştı. Bu karar uzatmasının hemen sonrasında 2019 senesi Ağustos ayında ani bir kararla Venezuela limanlarında ham petrol  üretimi aynı zamanda ve yakıt eklenmesini sonlandırmıştı. Ancak alınan şok bir kararla yeniden petrol ihraç etmeye başlandı.

Yeni Yaptırım İçin Harekete Geçildi

ABD tarafından yapılan yenilikler eski başkan Trump yönetiminin Venezuela Devlet Başkanı olan Nicolas Maduro’yu tahtından indirmek için uğraşılsa dahi  bu durum ABD, Venezuela’nın petrol ihracatını tam anlamıyla sonlandırma veya Maduro’nun etkisini düşürmede ne yazık ki olumlu sonuç vermedi.

Venezuela petrol firması PDVSA’nın hatırı sayılır müşterileri, direkt olarak Venezuela’dan kesinlikle petrol alamadıkları sebebi ile şirketin ilk olarak Malezya’ya yapılacak olan petrol sevkiyatını hızlandırdılar. Malezya’ya çok sayıda petrol sevkiyatı yapan petrol tankerlerinin akabinde Malezya açıklarında boş olan tankerlere petrolleri boşaltmasından sonra yüklenen petroller başka gemiler aracılığıyla yine Çin’e transfer ediliyordu.

Venezuela, ABD yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihraç etmeye başladı

Hazine Bakanlığı Açıklama Yaptı

Bu olay karşısında yapılması gereken açıklama nihayet yapıldı. ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü geçen hafta Çarşamba günü yaptığı açıklamada Venezuela petrol sektörüyle bağlantı kuran tüm devletlerin yaptırım riskine ve yaptırım dışı kalacağını ifade etmişti. Bu durumdan sonra Çin’in direkt olarak Venezuela petrolünü  yeniden ihraç etmeye başlaması ABD’nin Trump’tan sonra yeni seçilen Başkanı Joe Biden’ın görevine resmi anlamda başlamasından kısa bir süre önce gerçekleşerek dikkat çekti.

Petrol fiyatları geriledi | Emtia Haberleri

Amerika Birleşik Devleti geçen yılın ilk aylarında Rus Rosneft petrol şirketinin katılımlarına Venezuela PDVSA firmasından bağlantıyla petrol ihracatı yaptıkları için yaptırım yapmak zorunda kalmıştı. Rosneft de bu olayın ardından PDVSA ile olan tüm ticari anlaşmalarını iptal etmişti. Ancak ABD ile olan iştirakleri ve yaptırımları kesinlikle kaldırmamıştı.