Çileğin Faydaları
Çileğin sağlık açısından bir faydası bulunmaktadır. Çilek ağız sulandıran, sulu ve keyif verici bir tada sahiptir. Çilek kullanımı hem kozmetik hem de ilaç sektöründe çok yaygındır. Çilek için meyvelerin kraliçesi tabiri halk arasında çok fazla kullanılır bunun nedeni tadı, lezzeti ve şekli itibariyle diğer meyvelerden ayrılmasıdır. Tüm bunlara birde sağlık açısında sağladığı faydaları eklersek pekte doğru bir tespit olduğunu anlarız. Çilerler antioksidan bakımından ilk on meyve arasında yer alır ve sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunur.
Bu nedenle çilek çok geniş bir çerçevede kullanılır. Genellikle keklerde, yemeklerde, tatlılarda, ilaçlarda, içeceklerde ve kozmetik gibi birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çilek içeriğinde bol miktarda B6, A, C ve B12 vitaminleri içerir. Bunların dışında demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, selenyum, magnezyum ve manganez mineralleri bakımından da oldukça zenindir diyebiliriz.
Çileğin Sağlığa Yararları
Çilek sağlık açısından insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Çileğin en çok cilt sağlığına faydalıdır. Bu tanı yıllar süren araştırmaların ortak sonucudur. Uzmanlar çileğin faydalarını anlatırken en çok cilt üzerindeki faydalarını ele almışlardır. Çileğin insan sağlığına faydaları düşündüğünüzden çok daha fazladır. Bu nedenle kozmetik sektöründe çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Neredeyse bütün yüz maskelerinin içinde çilek bulunmaktadır. Çilek zengin mineral, vitamin ve bileşenlerin sayesinde cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezi konumundadır. Ayrıca birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.
Çileğin Cilt Sağlığına Faydaları
Çileğin cilt sağlığına çok faydalı olduğundan bahsetmiştik. Özellikle içeriğindeki C vitamini, antioksidanlar, salisik asitler, eksfoliantlar cilt yüzeyinde oluşan kabarcıklara çok iyi gelmektedir. Bu nedenle yüz yıkama gibi günlük işlemlerde bile kullanılmaktadır. Ayrıca cildi ölü hücrelerden temizlemekle kalmaz yağları da siler atar.
Çilek çok güçlü bir antioksidan olduğu için ciltte oluşan alerjileri de giderir. Kirlenmeye karşı cildinizi korur, yumuşatır ve egzema gibi cilt hastalıklarına karşı sizi korur. Çilek suyu insan cildini aydınlatma gibi bir özelliğe sahiptir. Ayrıca yaşlanmayla birlikte meydana gelen cilt lekelerini giderici bir etkiye sahiptir. Bu işlem için çileğin suyunu 15 dakika cilde uygulamak yeterli olacaktır.
Çilekli Cilt Toniği
Bu karışımı elde etmek için yapmanız gereken 50 ml gül suyuna yaklaşık iki çay kaşığı kadar çilek suyu katmanız ve bir pamuk veya peçete yardımı ile bunu günlük düzenli olarak cildinize uygulamanız. Bu işlemi on gün süreyle tekrarlamanız size pürüzsüz, lekesiz ve sağlıklı bir cilt kazandıracaktır.
Çilekli cilt toniğinin faydaları;

 • Çilekli cilt toniği sayesinde yaşlılıktan kaynaklanan cilt zayıflamalarını önleyebilirsiniz
 • Güneş ışınlarından gelen zararlı radyasyonlardan korunmanıza yardımcı olur
 • Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olduğu için serbest radikallerin vereceği zararlardan sizi korur
 • C vitaminleri ciltte oluşan hasarları giderici bir etkiye sahiptir.

Püre haline getirilmiş çileğe bir çay kaşığı bal ekleyin daha sonra iki çar kaşığı da süt kreması ekleyerek iyice karıştırın ve son olarak bu karışımı yüzünüze uygulayın. Bu karışım sayesinde cildiniz daha genç kalacak ve kırışmalar yavaşlayacaktır. Ayrıca cildinizi temizleme imkânı sağlayacaktır. Yıllardır biriken ölü hücreler bu karışım sayesinde tamamen dökülecektir. Ayrıca kuru ciltlerde genellikle kış aylarında rastlanan dökülmelerinde önüne geçecektir. Ciltteki gözenekleri açarak nemlendirmesi de bilinen diğer bir özelliğidir.
Çilek Akne Tedavisinde Kullanılabilir
Çilek içerinde bulca bulunan C vitamini, salisik asit, Alfa Hidroksi Asitler (AHA) ve flavonoidler sayesinde yağları yok etmek ve akne temizlemek için ideal bir meyvedir. Taze çilekten yapılan maskeler hasarlı, donuk ya da akneye eğilim gösteren ciltlerin temizlenmesi ve onarılması için idealdir.
8-9 adet çileğe yaklaşık bir yemek kaşığı kadar süt ekleyin ve karıştırın. 15 dakika boyunca bu karışımı yüzünüze uygulayın, ayrıca bunu aknelerden korunmak veya kurtulmak için her hafta yapmanızı öneririz. Bu sayede yaklaşık 4 hafta gibi kısa bir sürede bütün aknelerden kurtulmanız mümkün olacaktır.
Göz Altında Oluşan Şişliklere İyi Geliyor
Aşırı yorulma ve yaşlanmayla birlikte gelen gözaltı şişlikleri çilek kullanılarak giderilebilir. Bu işlem için;
Çileklerinizi küçük dilimler haline getirin ve 10 dakika süreyle gözaltlarınıza uygulayın, daha sonra ılık su ile yüzünüzü iyice yıkayıp durulayın. Bu sayede gözaltında oluşan şişliklerden, morluklardan ve kararmalardan kurtulmanız mümkün.
Çilek Cildi Onarıyor
Bol miktarda C vitamini içeren çileğin dokuları onarmaya yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış ve özellikle kollejen adıyla bilinen madde bu konuda önemli rol oynamıştır. Bu madde su içerisinde çok çabuk çözüldüğü için insan bünyesinde çok fazla kalmaz ve dışarı atılır. Bu nedenle maddenin gıda yolu ile temin edilmesi gerekmektedir. Bir bardak çilek suyu veya çilek bu maddeyi fazlası ile içerdiği için tüketilmesi gereken en önemli meyvedir.
Çilek Ayakları Temizlemede Kullanılabilir
Çilek günümüzde çok etkili bir ayak temizleyici olarak kullanılmaktadır. Ortalama 10 adet çileği ezerek püre haline getirin ve yulafla karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı normal su ile iyice yıkayıp durulayın ve son olarak hazırlamış olduğunuz karışımı ayaklarınıza ovalayarak uygulayın. Bunun için en ideal süre 15 dakikadır. Bu sayede ayaklardaki ölü hücrelerden ve bunlara bağlı oluşan sert tabakalardan kurtulmuş olursunuz.
Çilek Saçlara İyi Geliyor
Çilek bol miktarda B5 ve B6 içermektedir. Bu vitaminler sayesinde saç sağlığınıza katkıda bulunur. Ayrıca saç dökülmelerinin önüne geçmek içinde sıkça kullanılır.
8-9 adet çileği ezerek püre yapın ardından 1 çorba kaşığı kadar mayonez ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç derinize ve saçlarınıza 20 dakika boyunca uygulayın.
Çilek Gözlere İyi Geliyor
İlerleyen yaşlar göz üzerinde lense benzeyen tabakalar oluşmasına neden olur. Bu tabaka insanlarda görme yetilerinin azalmasına yol açar. Çilek içeriğinde C vitamini sayesinde bu tür tabakaların oluşumunu engeller.
Çilek Kolesterole İyi Geliyor
Çilek içerdiği phytonutrent maddesi sayesinde kolesterol seviyesini normal değerlere çekiyor ve ani yükselme ile aşırı düşüşlerin önüne geçmiş oluyor.
Çilek Kalbi Koruyor
Çilek içerdiği mineraller sayesinde kalbin ritim bozukluklarını düzeltiyor. Kalp damar fonksiyonlarına da yardımcı oluyor. Ayrıca felç ve inme hastalıklarına yakalanmamanızı sağlıyor.
Çilek Kanserden Koruyor
Çileğin bol miktarda antioksidan içerdiğinden bahsetmiştik. İşte içeriğindeki bu antioksidanlar kanser hücrelerindeki artışı durduruyor ve serbest radikalleri bloke ediyor.
Çilek Yağının Faydaları

 • Cilt sağlığına katkılarda bulunur ve cildi nemlendirerek yumuşatır.
 • Kuru ciltlerin korkulu rüyası olan kabuklanmaya iyi geliyor
 • Ciltteki gözeneklerin açılmasına katkıda bulunuyor
 • Aknelerin tedavisinde çok etkilidir
 • Siyah leke ve sivilcelerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır
 • Ayak temizliğinde çilek gibi etkilidir

Çileğin Zararları
Çileğin aşırı tüketim dışında vücuda bir zarar vermediği söylenebilir. Aşırı tüketimin beraberinde getireceği bazı yan etkiler ise şunlardır;

 • Şişkinlik, kusma, alerji, kızarıklık, ishal ve karın ağrısı başlıca yan etkilerdendir.
 • Aşırı tüketim gaz oluşumuna ve midede yanmalara sebebiyet verebilir.
 • Dağ çileği ayrıca bir çilek çeşididir ve zehirlenmelere yok açabilmektedir.

Çileğin Besin Değerleri

 • Protein; 0,8 g
 • Karbonhidrat; 5,5
 • Lif; 2 g
 • Yağ; 0,4 g
 • Kolesterol; 0
 • Kalsiyum; 25
 • Demir; 0,96
 • Sodyum; 3
 • Potasyum; 145

Tavsiyeler
Çileğin faydalarından en yüksek düzeyde fayda sağlamak istiyorsanız kendi çileğinizi kendinizin yetiştirmesini öneririz. Çünkü günümüz koşullarında organik çilek bulmak çok zordur.