Çoğunlukta bayanlarda ergenlikten sonra görülmeye başlayan çikolata kistinin ne olduğunu tam olarak anlamamız ve bilinçlenmemiz gerekmektedir. Çikolata kistini size sıkıntı veren rahatsızlıklarla beraber doktor muayenesi sırasında ultrason görüntülerinde fark edilebilip teşhis konulabilir.
 
Çikolata kistinin belirtileri: Rahimlerde oluşan çikolata kisti her hasta için farklı biçimde belirti gösterebilir. Kimi hasta için şiddetli ağrı verirken kimi hastalarda hiç ağrı olmadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte şiddetli ağrı en sık görülen şikayet ve en yaygın görülen belirtilerinden biridir. Çikolata kistinin verdiği ağrılar ağrı kesici kullanarak geçirmek imkansızdır. Hastaların yüzde 20’sinde adet dönemi dışında kronik bir biçimde ağrı görülebilir. Adet döneminizde oluşan bu ağrılar daha fazla şiddetlenince kusma, ishal ya da mide bulantısına yol açabilir.
 
Çikolata kesinlikle sürekli tıbbi takip ve tedavi gerekmektedir. Kendi kendine geçecek türde bir rahatsızlık değildir. Üstelik Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin bildirdiği rakamlara göre, kısırlık sorunu olan kadınlarında yüzde 50’sinde çikolata kisti söz konusudur. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.