Cevizin Faydaları
Günlük hayatımızın bir parçası olan cevizin faydaları say say bitmez. Birçok kurabiye ve kek gibi üründe olmazsa olmaz bir vitamin deposudur. Bilinçli ve düzenli tüketim sayesinde insan vücuduna sayısız katkı sağlamaktadır. Kalp damar sağlığı, kolesterol dengelenmesi, çocuklarda zekâ gelişimi, kemik güçlenmesi ve daha birçok derde deva olan cevizin maalesef ülkemizde tüketimi azdır. Cevizin cilt sağlığına da pek çok faydası vardır bundan dolayı ceviz çoğu kozmetik firmalarının ilk tercihleri arasında yer aldığı görülmektedir.
Ceviz bazı element ve vitaminleri yüksek miktarda içerdiğinden dolayı sağlığımızın korunmasını genel anlamda sağlayabilmesi bakımından önemli bir besindir. Özellikle içerisinde E vitamini ve Omega-3 yağ asidini yüksek miktarda bulunduran tokoferol ve benzeri elementler en başta kolesterol olmak üzere, kalbin çevresinin temizlenmesinde de önemli bir katkıda bulunduğu bilinmektedir.
Ceviz diğer besin türlerinin çok azının içerdiği ve çok güçlü antioksidan işlevi gören elementler içerdiği için kalp sağlığı açısından çok önemli bir besindir. Örneğin ceviz içerdiği Omega-3 yağında bulunan alfa-linolenik asit sayesinde patolojik kan pıhtılaşmasını hatırı sayılır derecede engelleyebildiği gibi içerisindeki amino-asitler sayesinde kalp sağlığının korunmasında da önemli derecede katkısı bulunmaktadır.
Cevizin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Ceviz genel anlamda en çok iki hastalığa karşı faydalıdır. Bunların biri kalp ve damar hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalarda, her öğünden sonra bir miktar ceviz tüketilmesinin damarlarda oluşabilecek tıkanıklıkları engelleyici etki yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca damarların esnek kalmasını sağlamaktadır. Cevizler içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarına sebep olan çok zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasını ve bu tehlikelerden korunmasını sağlar.
İnsan bünyesi kendi imkânları ile omega-3 yağlarını üretemiyor. Bu açığı kapatmak için ceviz tüketimi çok önemli. Çünkü cevizde bol miktarda omega-3 bulunur ve günde en az 5-6 adet cevizi tüketimi yapmak omega-3 oranının yaklaşık olarak %85’ini karşılar. Günlük tüketilen bu ceviz miktarı aynı zamanda vücudun demir ihtiyaçlarının %20’sini karşılıyor. Ayrıca manganez mineralinin %43’ünü ve triptofan maddesinin de %17’sini karşılar. Cevizde bulunan kalori miktarı çok yüksek olduğu için aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.
Kalp ve Damar Hastalıklarına Etkisi
Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ceviz çok büyük önem taşır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarında çok etkilidir. Ceviz doymamış yağ asitlerini ve değerli besinleri içerir. Bu sayede kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de ortadan kaldırıyor.

 • Cevizde bulunan vitaminler kanın pıhtılaşmasını engellemekte ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede kalp hastalıklarından korumaktadır.
 • E vitaminleri arterlerde oluşabilecek plakların oluşumunu engellemekte ve bu sayede kalbi korumaktadır.
 • Doyurucu besinler içerdiği için acıkma hissini ortadan kaldırır ve kilo vermek isteyenlere bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca diyabeti de yavaşlattığı bilinen faydaları arasında.
 • Omega-3 asitlerini bol miktarda içeren ceviz dengesiz kalp ritimlerini düzene sokar.
 • İçeriğindeki çiftli ve tekli doymuş yağlar sayesinde kolesterol seviyelerini dengeler
 • Ceviz kalp krizlerine sebebiyet verebilen kan pıhtılaşmalarını büyük ölçüde ortadan kaldırır.
 • Ceviz düzenli ve sürekli bir şekilde tüketildiğinde kolesterolü dengeleyici bir etki sağlar. Yüksek kötü kolesterol LDL kalp hastalıklarının en büyük sebeplerindendir.

Kolesterol Üzerindeki Etkiler
Günlük düzenli olarak 5-6 adet ceviz tüketimi kolesterolün düşmesine ve normal değerlere çekilmesine yardımcı olur. İyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolün ani yükselmelerine engel olur. Ayrıca damarları ve damar çevrelerini de temizler ve genişlemelerin oluşmasını engeller bu sayede kalp hastalıkları riski de azalmış olur.
Diyabet Üzerindeki Etkileri
Diyabet hastalarının karşılaştıkları en sorun kan şekerlerinin aşırı yükselmesidir. Ceviz tüketimi sayesinde kan şekeri değerlerinizi dengede tutabilirsiniz. Bu sayede diyabetten kurtulmuş olur aynı zamanda da kalp hastalıklarına karşı korunmuş olursunuz.
Kansere Karşı Etkileri
Aslında ceviz kanser hastalıklarını tedavi edici bir özelliğe sahip değildir. Ancak kanser hastalığına sebebiyet verebilecek hastalıkların oluşumunu engellemekle kalmıyor bu hastalıkları aynı zamanda tedavide ediyor. Dolaylı olarak ta kanser hastalığına karşı korumuş oluyor.
Kemik Üzerindeki Etkileri
Günümüzde yapılan araştırmalara göre birçok uzman aşırı ceviz tüketimin aşırı kilo artışına sebebiyet verebileceğini söylemektedir. Anca daha büyük bir çoğunlukta bunun kiloya değil de kemiklerin güçlenmesine yardımcı olacağını söylemekte. Bunun sebebi de ceviz tüketiminde alınan kalorilerin vücuda depolanmamasıdır.
Beyin Üzerindeki Etkileri
Birçok meyve insan vücudunda benzediği organa fayda sağlar diye bilimsel bir açıklama var. Cevizde şekil olarak insan beynine çok benzemektedir ve gerçekten de beyine çok faydası bulunmaktadır. Çünkü ceviz bol miktarda alfa linoleik, vitamin B6 ve vitamin E içermektedir. Bu vitaminlerde sinir sistemini doğrudan etkileyen vitaminleridir. Ayrıca stres içinde çok faydalı olan ceviz uyku sorunu olanlara da bu konuda fayda sağlamaktadır. Uyumadan önce tüketilen cevizler sinir sistemini uyarıyor ve stresi yok ediyor bu sayede daha rahat bir uyku uyumanıza fayda sağlamaktadır.
Cilt Üzerindeki Etkileri
Omega-3 yağını bul miktarda içeren ceviz ayrıca bol miktarda bakır da içerir. Günlük düzenli tüketilen 3-4 adet ceviz cilde elastik bir yapı kazandırır. Ayrıca ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur.
ceviz-yagi-faydalari
Ceviz Suyunun Sağlığa Katkıları
Ceviz suyu üretmek için 4-5 adet cevize karşılıklı ikişer delik açın ve yaklaşık 2 litrelik suda iyice kaynatın. Kaynatma süresi 20 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlayın ve sabah akşam bu suyu için.

 • Ciltte oluşan istenmeyen lekeleri siler
 • Kolesterol dengeleyici etki gösterir
 • Topuk dikenlerine çok geldiği bilinir
 • Bayanlarda oluşan adet düzensizliğine iyi gelir
 • Stres için çok iyi bir sıvıdır
 • İştah kesici etkiye sahiptir ve kilo vermek isteyenlere bu konuda yardımcı olabilir.

Ceviz Yağının Sağlığa Katkıları

 • Hafıza sorunlarını ortadan kaldırır ve buna bağlı hastalıkların oluşmasını engeller
 • Kuru ciltleri besleyici bir etkiye sahiptir
 • Saç bakımında yaygın olarak kullanılır
 • Ruh sağlığını olumlu yönden etkiler
 • Cildin yenilenme sürecini etkiler ve canlılık kazandırır
 • Cildin elastiki bir yapıya kavuşmasını sağlar ve nemlendirir
 • İltihap kurutucu etkiye sahiptir
 • Ciltte oluşan egzema ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır
 • Damarlardaki kan dolaşımını hızlandırıcı etki gösterir
 • Kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar

Ceviz Kabuğunun Sağlığa Katkıları
Cevizin kabuğu da içi gibi şifa deposudur. Bu faydalarını öğrendikten sonra ceviz kabuklarını çöpe atmayacağınıza neredeyse eminiz. Ceviz kabukları suda kaynatılarak kullanılır. Kaynattıktan sonra bu sıvıyı tüketerek kabuktaki vitamin ve minerallerden faydalanabilirsiniz.

 • Mikropları öldürür ve bünyeyi kuvvetlendirir
 • Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur
 • Mantar ve egzaman gibi hastalıklara karşı korur
 • Beraberinde ceviz yaprağı kullanılırsa sivilceleri yok eder
 • Kanı temizleyici bir etki göstermektedir
 • Öksürük ve soğuk algınlıkları için çok iyidir

Cevizin Sağlığa Zararları Ve Yan Etkileri
Ceviz sağlığa direkt olarak etki etmemekle birlikte tüketme miktarına dikkat edilmelidir fazla tüketilmesi halinde oluşabilecek sorunlar;

 • Bazı kişilerin bünyelerinden dolayı alerji yapma riski vardır.
 • Aşırı tüketim beraberinde kilo artışına neden olabilir ve sindirim sistemi sorunu yaşayabilir.
 • Ayrıca aşırı tüketim mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Cevizin Besin Değerleri
Cevizin 37 gramında 135 kalori bulunur. Ayrıca; 27,3 gram karbonhidrat, 1050 IU A vitamini, 107 Mg kalsiyum, 2 gram yağ, 4 mg demir, 33,3 mg magnezyum ve 130 mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Ceviz mevsimi yaz aylarının sonu ve sonbahara doğru başlamaktadır. Bu nedenle bu mevsimlerde taze ceviz bulunabileceği için özellikle tüketim için bu mevsimler tercih edilmelidir. Ceviz aşırı tüketim yapılmadığı sürece gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Aşırı tüketim beraberinde kilo alma, bağırsak ve mide sorunları ile mide yanması gibi sorunları beraberinde getirebilir. Yukarıda anlatılan faydalardan maksimum derecede yararlanmak için düzenli ve orantılı tüketim yapılmasını öneririz.