Prof. Dr. Orhan Kural, renkli kişiliği ile tanınan bir karakterdi. Sigara karşıtlığı en çok bilinen özelliklerinden birisiydi. 9 Aralık’tan beri yoğun bakımdan yatan Kural’ı da Covid 19 nedeniyle kaybettik. Ölmeden önce kendisi bir video paylaşımı yaptı ve cenazesine sigara içenlerin, avcıların ve kürk giyenlerin katılmamasını söyledi.

Bu vasiyetin ardından bir kez daha hatırlanan ünlü profesör aynı zamanda Cem Yılmaz’la olan kavgaları ile de hatırlanıyor. Kural em Yılmaz’ın filmlerinde gençleri sigaraya özendirdiği gerekçesi ile ünlü yönetmen Yılmaz’la tartışmıştı. Hatta bu konu bir süre sonra bir dava meselesi haline geldi. Kural, Cem Yılmaz’ı dava etti ve aralarındaki tartışma daha da uzadı.

Cem Yılmaz’ın Sosyal Medya Paylaşımı

Orhan Kural’ın vefatı Covid’den kaybettiğimiz her insanda olduğu gibi bir kez daha yüreğimizi dağladı. Hiç vazgeçmediği sigara karşıtlığı ve hayvanların kürkleri yüzünden öldürülmesine karşıt mücadelesini de vasiyetinde de hatırlatmış oldu.

Cem Yılmaz davalık olduğu Orhan Kural'ın ölümünün ardından taziye mesajı yayınladı

Bu vefat Cem Yılmaz’ı da etkilemiş gözüküyor. Kural’ın ölümünün ardından Yılmaz bir sosyal medya paylaşımı yaptı. Ünlü profesörler arası iyi olmasa da ölümüne çok üzüldüğünü belirten Cem Yılmaz aynı zamanda profesörün yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diledi. Hem  Kural’ın ölümü hem de Cem Yılmaz’ın paylaşımı herkesi üzdü.

Bağımlılığa Karşı Mücadele

Porf. Dr. Orhan Kural uzun yıllar boyunca sigara bağımlılığına karşı mücadele etti. Pek çok filmde gençleri sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığına teşvik eden sahneler gördüğünü belirten Kural aynı zamanda pek çok sinema filmini de eleştirdi. Eleştirdiği hatta davalık olduğu film sahiplerinden birisi de Cem Yılmaz’dı.

cem-yilmaz-davalik-oldugu-orhan-kural-in-olumun-13818327_357_m

Bağımlılığa Hayır adlı derneğin başkanlığını yürüten Kural, kendi çalıştığı üniversitede bir panele katılan Cem Yılmaz’ın söyleşisine de alınmamıştı. Bu olayın ardından kişilik haklarına bir saldırı olduğu gerekçesi ile Yılmaz’a on bin liralık tazminat davası açmış ama bu davadan bir sonuç alamamıştı. Bu olayın ardından çok üzüldüğünü belirten Kural bu tür davalarda hep ünlülerin kazandığını söyleyerek kızmıştı. Kural, hatıralarda sigara içilmesine ve kürk giyenlere karşı mücadeleleri ile kalacak.