ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI
Çay içmenin insan bedenine faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Çay doğru tüketilirse günümüzde üretilen birçok ilaçtan daha tesirli doğal bir ilaç haline gelir. Şimdi bu konumuzda öncelikle çayın faydalarından bahsetmek ve hangi hastalıklara doğal bir hayat iksiri olduğunu anlatmak istiyorum. Çayın herkes tarafından bilinen bazı faydaları vardır ama şimdi bilmediklerini öğrenince çok şaşıracaksınız. Hollanda da yapılan ve 15 yıllık bir sürede tamamlanan bir araştırmada çayın içinde bulunan ve antioksidan özelliğe sahip madde keşfedildi. Bu madde sayesinde çay kalp krizi riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor.
Sindirime yardımcı yeşil çay; Bu çay sayesinde sindirim sistemi normalden daha fazla çalışıyor ve vücuttaki kötü yağların nerdeyse %30’unun daha rahat atılması sağlanıyor. Zencefil çayı da akşamdan kalmaya ve mide bulantısına iyi geliyor. Aynı zamanda çay beyin tümörü riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalara göre günde 100 ml çay tüketen bir insanın beyin tümörü hastalığına yakalanma riski %34 daha azdır. Ayrıca çay kanserle savaşıyor ve içinde bulunan polyphenoller insan vücudundaki kanserli hücrelerde savaşarak çoğalmasını engelliyor. Çay en iyi ağrı kesici olarak biliniyor ve Harvard Üniversitesinde yapılmış bir araştırmaya göre gün içerisinde düzeli bir şekilde çay tüketen insanların bağışıklık sistemleri diğer insanlara oranlar 6 kat daha kuvvetli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunlarında yanı sıra çay uykusuzluğa iyi geliyor. İçerisinde bulunan triptopan amino asidi yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler
İçtiğiniz çayın vücudunuza vereceği etki demlenme süresi ile doğru orantılıdır. Çünkü çay yapraklarında kafein bulunur ve 2 dakika demlenmesi durumunda uyarıcı etkiye neden olur. 5 dakikadan fazla demlenen çay ise sakinleştirici bir etkiye sahip olur. Çayın faydalarını biraz derinden araştırdığımızda gerçekten ecza dolaplarında bulundurulması gerekiyor diye düşünmüyor değiliz. Her çeşit mide ağrısı, hazımsızlık, cilt kuruluğu ve öksürüğe de iyi gelmektedir.
Çay dişleri koruyor ve diş macununda bulunan florid maddenin aynısını içeriyor. Göz maskesi olarak kullanılabilen çay kan toplamış ve ağırlaşmış göz kapaklarına çok iyi geliyor. Demlenmiş çayın suyunu evinizdeki ahşaplara sürerek temizlik sağlayabilirsiniz.
Bilinçli tüketilen çay ilaçtan farksız
            Çayın tüketim şekli genellikle ülkemizde yanlış uygulanmakta ve bu uygulama şekli artık alışkanlık kazanmıştır. Çayı yemeklerden 2 saat veya 1 saat önce veya sonra tüketmek en doğrusudur. Aşırıya kaçmadığınız sürece şekerli veya şekersiz açık veya koyu fark etmemektedir, fakat önerimiz az şekerli ve açık çaydır.
MÜ öğretim üyelerinden Doç. Enver TÖRE çay için şu açıklamalarda bulunmuştur: ‘’İçinde bulunan mineraller sayesinde günümüzde birçok hastalığın ilacı haline gelen çay, Türkiye de bilinçsiz bir şekilde ve ara verilmeden akşama kadar içiliyor’’ dedi. Bilinçsiz içilen çay gerginlik, kansızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara yol açıyor.
İçerinde bulunan zengin mineraller ile günümüzde yaşanan onlarca hastalığa ilaç olan çay doğru zamanda kullanılmalı ve yukarıda verilen talimatlara uyulmalı. Her şeyin fazlası zarardır sözünden yola çıkarsak zaten çay tüketiminde aşırıya kaçmamamız gerektiğini, kullandığımız şekerinde abartılı olmaması gerektiğini anlarız. Size binlerce fayda sağlayan böyle doğal bir ilacı aşırı tüketimle kendinize zehir etmemeniz gerekir.
Alzheimer’a Karşı Çay
Reem Nöroloji Merkezi uzmanları Dünya üzerinde 20 milyon insanın Alzheimer hastalığı nedeni ile unutkanlık yaşadıklarını, ülkemizde ise bu sayının 300 bin civarından olduğunu belirtti.
Günlük yaşamın koşturmacaları, az kitap okumak ve internet gibi onlarca sebebi olan unutkanlığın birçok kişide olduğunu, özellikle teknolojik aletlerin bilgiye kolay ulaşım sağlaması nedeniyle insanlar üzerinde bir tembellik oluştuğunu belirtmek isteriz.
İsveçli ve Finli bazı nörologlar on yıllık bir araştırma yaparak çay ve kahve içmenin Alzheimer oluşmasındaki riskleri 2 kat azalttığını ortaya çıkardı. Bu deneyde 1400 hasta üzerinde çalışmalar yaparak 3-5 bardak çay veya kahve tüketen kişilerde, tüketmeyenlere oranla %50 Alzheimer oluşma riskinin azaldığını öğrendiler.
Çay zihin açıklığı veriyor
Hollandalı bazı bilim adamları tüketilen bir bardak çayın hem sakinleştirici özelliği olduğunu hem de beyine faydalı olduğunu ortaya çıkardı.
Yapılan deneyde 40 yaşın altında olan 44 gönüllü insan kullanıldı ve anlaşıldı ki içinde bulundurduğu bazı kimyasal maddeler sayesinde çay zihin açıyor ve sakinleştiriyordu. İçerisinde L-theanine adında bir madde olduğu saptanan çay bu madde sayesinde inşaların daha verimli çalışmalarına ve daha dikkatli olmalarına yardım ediyordu. Katılım gösteren 44 kişinin yorgunluk hissinden kurtuldukları ve yüksek algı ile idrak gibi olumlu yaklaşımlar sergiledikleri görüldü.
Çayın diğer faydaları

  • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar
  • Boşaltım ve sindirim sistemlerine yardım eder
  • Kısırlığı önlemede yardımcı olur
  • İnsan kanındaki iltihaplanmayı ve pıhtılaşmayı önler
  • Tansiyon ve kolesterolü düşürmeye yardım eder
  • Diş çürümelerinde koruyucu etkiye sahiptir

hangi-cay-neye-iyi-gelir
Hangi çay neye iyi gelir?
Papatya çayı gaz gidermede yardımcı olur
Ihlamur çayı tansiyon ve kolesterolü dengeler ve uyku problemlerine iyi gelir
Kekik çayı anjin, bronşit, grip ve astıma çok yarlı olmaktadır
Ada çayı mide bulantısı, astım, hazımsızlık, mesane ve böbrek taşlarının düşmesine yardım ediyor
Kuşburnu çayı çok sayıda vitamini içinde barındırdığından birçok hastalığa iyi geliyor
Çok fazla çay içmek zarar veriyor
Günlük hayatta çok fazla tükettiğimiz içeceklerin arasında çay geliyor, evet çay içmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz fakat şekeri ve miktarı doğru ayarlayamazsak bir takım sağlık problemlerine de yol açabiliyor. Ülkemiz çay üretimi yapan sayılı ülkelerden biri olarak en çok çay tüketimi yapan ülkeler arasında da birinci sırada duruyor.
Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen 2. İçecek çaydır. Bu nedenle aşırı tüketimlerde dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde çok fazla tüketilen çay beraberinde kabızlık, tansiyon, bağ ağrısı, sinir bozukluğu, uykusuzluk ve sıkıntıya sebebiyet verebiliyor. Aşırı çay tüketimi kişinin idrar miktarında da artışa sebep oluyor. İnsan idrar ile üre asidinin çok az bir bölümünü dışarı atabiliyor. Çay romatizma hastalarına zarar veriyor ve çayda okzalat çok fazladır. Bu nedenle böbreklerinde taş ve kum bulunan insanların tüketmesi doğru değildir.  Yüksek tansiyon hastaları, karaciğer rahatsızlığı çekenler ve kabız olanlar çay içmemelidir.
Şekerin dozunu ayarlamanız gerekiyor çünkü çaya fazla şeker ilave ederek tüketilmesi: şişmanlık, serum lipit değerlerinde yükselme ve kalp-damar hastalıkları gibi olumsuz etkiler gösteriyor. Aslında şeker kullanın veya kullanmayın çay insan vücudundaki demir emilimine ters orantı gösterir (anemi) ve toksik birimine sebep olur. (Ödem) yani vücudunuzun,  sürekli şiş olmasına sebebiyet verir. Çay içmekten vazgeçemem diyorsanız ve şekersiz çay da size uymuyorsa yapılacak tek şey var; şeker oranını düşürmek veya şeker kullanmak yerine tatlandırıcıları denemek. Tatlandırıcı kullanımında da günlük 7 taneyi geçmemenizi öneririz. Çay demlerken çubuk tarçınlardan kullanmanız çayı daha rahat tüketmenize yardımcı olacaktır.
Çay kalpte çarpıntı yapar mı?
Çayla ilgili bu kadar faydalı şeylerden bahsettikten sonra çayın kalpte çarpıntılara sebep olduğunu düşünmek biraz zor geliyor insana fakat çay tüketimin kalp çarpıntılarına denden olduğu bilimsel olarak ispatlanmış ve özellikle kalp hastası insanların aşırı çay tüketimde kalp çarpıntısı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kalp çarpıntıların genel özelliklerini araştırdığınızda karşınıza çay ve kahve tüketiminin de çıkacağını göreceksiniz. Şimdi biraz bu konuyu açalım ve kalp çarpıntısının çay içmekle nasıl bir bağlantısı olduğuna hep birlikte bakalım.
Çay ve kahve gibi kafein içeren ve son zamanlarda bir moda haline gelen enerji çarpıntıya sebep olur. Bu yüzden çay ve kahve tüketiminde doza dikkat etmenizde fayda var.
Kalp hastalıkları (kardiyoloji) uzmanları yaptıkları bazı araştırmalar neticesinde kalp atışlarındaki düzeli ve düzensiz hareketlilik kalp çarpıntısını da beraberinde getirdiğini ortaya koymuştur. Çarpıntı sebepleri çay ve kahve tüketimi, aşırı heyecan, korku, uykusuzluk, telaş, sigara ve yorgunluk olarak bilinmektedir.