Kiracılar tarafından en çok merak edilen konulardan biri ev sahiplerinin hangi durumda kendilerini evden çıkarabileceği konusunda oluyor. Kiracılar istedikleri evi bularak kiralıyor. Daha sonra evlerinde bir düzen kurarak yaşamaya başlıyorlar. Fakat bir anda ortaya çıkan ev sahipleri düzenini kuran kiracıları evden çıkarma durumuna getiriliyor.

Bu durumda kiracılar çok mağdur bir duruma düşüyorlar. Fakat ev sahibinin eve ihtiyacı olması, kiracının kirayı ödememesi ve ev sahibinin evi satması gibi durumlarda yasal olarak ev sahibi kiracıyı evden çıkarabiliyor. Bu gibi durumlarda kiracıların herhangi bir itiraz hakkı olmuyor ve ev sahibinin kiracıya verdiği süre zarfı içinde evden çıkması gerekiyor. Pek çok kiracının yaşadığı en büyük sıkıntı oluyor. Düzen kurmuşken bir anda düzeni bozmak son derece zor oluyor.

Ev Sahibinin Eve İhtiyacı Olması

Kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan en büyük sıkıntılardan biri bir anda evin boşaltılmak istemesi üzerine yaşanıyor. Ev sahibinin yasal haklarından biri olan eve ihtiyaç durumunda tahliye hakkı kitapçıları çok zorlayan durumlardan biri oluyor. Ev sahibinin üstsoy ve altsoy gibi yakınları için eve ihtiyaç duyduğu zaman kiracıları evden çıkarabilir.

Konutu kullanmada gereklilik duyulan durumlar kiracının evden çıkarılmasına sebep olan durumlardan biridir. Ev sahibi durumu kiracıya bildirerek tahliyesini ister. Kiracıların bu durum ile başı dertte. Düzen kurduktan sonra bir anda böyle bir durum ile karşılaşmak kiracıları son derece üzen ve sıkıntıya sokan bir durumdur.

Kiracının Kirayı Ödememesi Durumunda

Ev sahibinin kiracıyı evden çıkarma durumunda hakkını olduğu ve ilk sırada yer alan husus kiracının kirayı ödememesi ile gerçekleşir. Kiranın ödenmemesi ile birlikte ev sahibi icraya tahliye başvurusunda bulunabilir.  Daha sonra icra dairesinden kiracıya kirayı 30 gün içerisinde ödemesi için belge gönderilir.

30 gün içerisinde kira ödenmediği zaman icra memurları gelerek evi boşaltır. Kiranın düzenli olarak ödenmesi durumunda böyle bir sorun ile karşılaşılmaz. Kiracılar ile ev sahipleri arasında ortaya çıkan sorunların en büyük sebebi kira ödemesinin gecikmesinden ya da hiç ödenmemesinden kaynaklı oluyor.