Edirne’de eczanelerde kuyruk oluşmaya başladı. Bunun nedeni ise kur farkının artması ile birlikte Bulgaristan’dan Türkiye’ye günübirlik alışveriş için geliniyor. Bulgaristan’da korona virüs vaka sayısının giderek artış göstermesi insanları eczanelere ve ilaçlara yönlendirdi. Kur farkı ile birlikte Türkiye’deki ilaçlar Bulgaristan’a göre daha uygun bir hal aldığı için İnsanlar buraya gelerek eczanelerde kuyruklar oluşturup aspirini alarak geri dönüyorlar.

Kutu kutu alıyorlar... Depolarda kalmadı - Hürriyet Ekonomi

Edirne’de satılan Aspirin sayısı 3 yıla oranla %90 oranında bir artış göstermiştir. Bunun sebebi ise Bulgaristan’dan gelen kişiler oluyor. Bulgaristan kur farkını fırsat bilerek Türkiye’den 10 15 kutu Aspirin alarak dönüyorlar. Eczacı Odası Denetleme Kurulu konu ile ilgili açıklama yaptı. Neredeyse 100 miligramlık formların depolarda kalmadığını söyledi. Bu şekilde satılmaya devam ederse Türkiye’de Aspirin ettiği ortaya çıkacak.

10 – 15 Kutu Alıyorlar!

Kur farkı nokta fırsat bilen Bulgarlar sürekli olarak Edirne’ye gelerek buradan kutu kutu Aspirin alıp Türkiye’den ayrılıyorlar. Bu sadece Aspirin ile de sınırlı kalmıyor. Daha pek çok ilaç ve başka şeyler alınarak kendi ülkelerine götürülüyor. Kur farkının bu derece yüksek olması yabancı ülkeler tarafından fırsat biliniyor. Eczacı Odası Denetleme Kurulu bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Kur farkının artması ile birlikte makas çok açılıyor ve insanlara bu konu ile ilgili bilgilendirme yapılmıyor.

Durum böyle olunca da başka ülkelerden gelip 10 15 kutu Aspirin alıp götürüyor. Durumun böyle devam etmesi halinde Edirne’de yeteri kadar Aspirin bulunmadığı için sorun yaşanacak gibi görünüyor. Bu konuya derhal bir çare bulunması için çalışmalar yapılıyor.

Kanı Sulandırarak Korona Virüsten Koruyabilecekleri Düşünüyorlar

Son zamanların en yanlış düşüncelerinden biri de korona virüsten korunmak için kanı sulandıran ilaçlar kullanmak oluyor. Kan sulandıran ilaçlar ve aspirinler İnsanların bu hastalığa yakalanmasına daha çok tetikleyen ilaçlardır. Aynı zamanda bu ilaçların uzun süre kullanımı durumunda ölüm riski ile karşı karşıya kalma durumu da söz konusudur. Doktora danışmadan ilaç kullanmamak son derece önemli bir husustur. Özellikle korona virüs döneminde kafamıza göre işler yapmamamız ve kafanıza göre ilaç kullanmamız gerekir.