Toplamda 9 şehrin valiliği tarafından sigara içme yasağı ile ilgili harekete geçirdi. Sigara yasağı konusunda düzenleme uygulayacak olan iller korona virüs tedbirleri kapsamında artık vatandaşların sokakta sigara içmesine izin vermiyor. Türk Ceza Kanununun 195. maddesine göre alınan bu tedbirlere uymayan vatandaşlar için adli işlem başlatılacak.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile uygulanmaya başlanacak sigara yasağı valilikler tarafından resmen açıklandı. Bu durum üzerine sigara yasağı olan illerin hangileri olduğu hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Sigara yasağı uygulanan şehirler korona virüs tedbirleri kapsamında pek çok valilik tarafından uygulanmaya başlandı. Artık vatandaşların sokakta sigara içmesi durumunda adli işlem başlatılacak.

Maskeyi İndirip Tütün Ürünü Kullanmak Yasak

Sokakta sigara içmek için maskelerini indiren vatandaşların önüne geçmeyi amaçlayan bu uygulama şu an için yalnızca 9 ilde faaliyette olacak. İl Hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan bu tedbirler emniyet personelleri tarafından yürütülecek.

Korona virüsle mücadele kapsamında sokakta sigara içmenin yasak olduğu şehirler Kastamonu, Kahramanmaraş, Erzincan, Ordu, Denizli, Giresun, Kütahya, Muş ve Sinop olmak üzere açık alanlarda cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı olan iller oldu.

Kamuya Açık Alanlar İçin Karar Alındı

Muş’ta hızla yayılmakta olan korona virüs için yeni tedbirleri alındı. Bu tedbirler içinde cadde, park, bahçe, sokak, meydan ve benzeri kamunun ortak kullanım alanlarında sigara ve benzeri ürünlerin içilmesine yasak geldiği açıklandı. Valiliklerden yapılan bu açıklamalardan salgının görüldüğü zaman itibarıyla kamu düzeni ve toplum sağlığı açısından tüm riskleri önlemek ve sosyal izolasyonu sağlayabilmek için aynı zamanda bulaşma riskini en aza düşürebilmek için il Hıfzıssıhha kurulunca uygulanmaya başlandı.

SİGARA YASAĞI OLAN İLLER

Bu kararlara uymayan vatandaşlar için ise idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Ancak aykırı davranışın durumuna göre de kanunun ilgili maddeleri gereğince işlemler yapılabilecek. Konusu suç teşkil eden bu davranışlar konusunda Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında adli işlem cezaları başlatılabilecek

Kamuya açık alanlarda denetim yapacak olan polis ekipleri sigara içen tüm vatandaşları uyardı. Bu kapsamda belirlenen 9 ilde herhangi bir şekilde maskesini indirerek sigara ve tütün ürünü kullanan vatandaşlara açık alanlarda sigara kullanımı yasaklama kararına göre ceza kesilecek.