Brokolinin Faydaları
Brokoli; mor ve koyu yeşile çalan bir renge sahip, görünüş itibari ile bir karnı baharı andıran çiçeksi bir görünüme sahip ve minyatür bir ağaca benzeyen bir sebzedir. Ayrıca İtalya yarımadaları ile özdeşleşmiş ve sınıf olarak lahanagiller familyasından olan bir sebzedir. Yakın çağ Avrupa’sından çok ezgzotik bir bitki olarak görülen brokoli, 1900’lü yılların başında dünyada tanınmış ve İtalyan göçmenleri ile Sicilya’dan getirilmiştir.
Brokoli tüketilmeden evvel iyice yıkanmalıdır. Bunun için sirkeli suda 15 dakika kadar bekletmek ve bol su ile yıkamak yeterli olacaktır. Brokoli içeriğindeki vitaminlerin ölmemesi için 5 dakikadan fazla pişirilmemeli ayrıca pişirilme işlemi buhar ile yapılmalıdır. Brokoliyi haşlayarak tüketebildiğiniz gibi pişirmeden çiğ bir şekilde de tüketebilirsiniz. Brokoli tam bir antioksidan deposudur. Ayrıca sadece yemeklerde değil çeşitli salata, keklerde, çorbalarda ve böreklerde de kullanabilirsiniz. Önerilen sağlıklı tüketim şekli çiğ veya az pişmiş şeklindedir. Bunun yanı sıra sarımsaklı yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz bu sayede brokoli ve yoğurdun etkileri birleşmiş olur ve çok kaliteli bir antioksidan karışımı elde etmiş olursunuz.
Brokoli düzenli tüketim yapılırsa birçok fayda sağlar ayrıca iktidarsızlık durumlara çok iyi gelmektedir. Cinsel gücü ve isteği arttırdığı bilinen faydaları arasındadır. Brokoli sebzesi en sağlıklı besinler arasında 3. Sıradadır. İçeriğinde bol miktarda potasyum, kükürt, diyet lifi, selenyum, A, B, B1, C ve K vitaminleri bulunur ayrıca demir ve çinko gibi önemli mineralleri de içerir.
Brokolinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
brokoli-suyu-neye-iyi-gelir
Brokolinin Kansere Etkileri
Mide, bağırsak, akciğer, yemek borusu, mesane, meme ve kolon kanseri tedavilerinde çok etkilidir. Düzenli tüketim halinde radyasyondan doğan zararlı etkileri en aza indirir ve cilt kanserine yakalanma riskini de minimuma indirir. Bu nedenle çok faydalı olan bu sebzenin sofralardan eksik edilmemesi gerekir.
Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkileri
Brokoli içeriğindeki zengin mineraller ve lifler sayesinde sindirim sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Yaklaşık olarak 100 gram brokoli tüketimi yaptığınızda bu sindirim sistemi için ihtiyaç duyulan günlük lif gereksinimlerinin %10’nunu karşılamaktadır. Ayrıca brokoli bide zarını koruyan izotiyosiyanatların üremesini desteklemektedir. Böylece ülser ve mide zarında meydana gelebilecek hastalıklara karşı koruma sağlamış olur.
Brokolinin Cilt Hastalıklarına Etkileri
Özellikle cilt bakımı kadınlar için çok önemlidir. Brokoli cildi güzelleştiren ve çok daha canlı görünmesini sağlayan bir sebzedir. Ayrıca insan vücudunu zararlı maddelerden arındırarak bir nevi antioksidan işlevi görmektedir. Cilt yaşlanmalarını da büyük ölçüde azaltan brokoli genç kalma konusunda birçok insana yardımcı olur. Ayrıca E ve C vitaminleri sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini olumlu yönde destekler. Dış etkenlerden ve zararlı maddelerden de korur.
Brokolinin Detoks Etkisi
Kalsiyum ve C vitamini açısından çok zengin olan brokoli vücutta oluşan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lif içeriğinin de yüksek olması bağırsaklarda biriken bazı zararlı bileşenleri temizler ve karaciğerdeki enzimleri dengeler.
Brokolinin Romatizmaya Etkileri
Özellikle soğuk havaların etkisiyle kendini hissettiren romatizma ağrıları kemikleri sızlatıcı bir etki yaratır. Brokolide bolca bulunan sulfophane maddesi bu ağrıların azalmasına yardımcı olur.
Brokolide ayrıca bol miktarda potasyum bulunur bu sayede de sinir sistemini etkili bir şekilde destekler. K vitamini de içeren brokoli beraberindeki kalsiyum sayesinde cildi güzelleştirir ve kemik sağlığını korur. Ayrıca magnezyum içeren brokoli tansiyon hastalarında tansiyonu dengeleyici bir etkiye sahiptir.
Brokolinin Saç Üzerindeki Etkileri
Saçların köklerini sağlıklı bir şekilde beslemek için vücudumuz E, C, A, B5, B12, demir, kükürt, çinko, germanyum ve silise ihtiyaç duymaktadır. Brokoli ve yeşil yapraklı besinler bu vitamin ve mineralleri bol miktarda içerir. Ayrıca brokoli içeriğinde saç uzamasını sağlayan C ve A vitaminlerini taşır. Ayrıca brokoli saç köklerini güçlendirir ve saç derisinde kan akışını sağlar.
Brokolinin Anemi Üzerindeki Etkileri
Anemi hastalığı demir eksikliğinden oluşmaktadır.  Düzenli brokoli tüketimi beraberinde vücuda gerekli olan demir miktarını sağlayacağı için anemi olarak bilinen bu kansızlık hastalığının önüne geçmiş olunur.
Brokoli Suyu ve Hastalıklara Karşı Etkileri
Brokoli düzenli tüketim yapılırsa içerdiği C ve A vitaminleri ve kalsiyum ile demir mineralleri sayesinde vücuda gerekli olan besin miktarını fazlası ile karşılar. Bu nedenle genel olarak vücut sağlığı için brokoli hayati önem taşır.

 • Brokoli suyu her şeyden önde kanser oluşumuna neden olan serbest radikaller ile savaşarak çeşitli kanser vakalarının oluşmasını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Ayrıca bu serbest radikaller vücuttan atılması zor olduğu için brokoli suyu çok etkili bir atılım için fayda sağlar.
 • Lifler sayesinde sindirim sistemini doğrudan destekler
 • İçeriğindeki zengin kalsiyum sayesinde kemik sağlığını ve iskelet sistemini destekler
 • Demir eksikliğinden oluşan anemi yani kansızlık hastalığını yok eder
 • Cilt sağlığı için hayati önem taşıyan vitamin ve mineralleri bolca taşıyan bir kaynaktır
 • Kış aylarında havaların soğuması ile baş gösteren grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda çok etkili bir sebzedir. Ayrıca bağışıklığı da güçlendirerek vücuda dayanıklılık sağlar.

Brokoli suyunun bu faydalarından maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız evde kendiniz yapmanız gerekir.
Brokolinin Zararları ve Yan Etkileri
Brokoli sebzesini düzenli ve aşırıya kaçmadan kullandığınız müddetçe size sağlık açısından hiçbir zarar veya yan etki teşkil etmeyecektir. Sağlık bakımından çok güvenli bir besin olan brokoli zengin bir mineral deposudur. Ancak aşırı tüketim beraberinde bir takım yan etkiler ve can sıkıcı rahatsızlıklar meydana getirebilir. İlaç kullanımı yapan hastalar içinde düzenli ve aşırıya kaçılmadığı sürece zarar vermez.

 • Aşırı tüketim midede şişmeye sebep olabilir
 • Yine aşırı tüketimle beraber mide ekşimesi yapabilir
 • İdrar yolu ile ilgili bir hastalıktan yakınan hastaların kullanması önerilmez ve su kaybına neden olabilir
 • Çocuklarda aşırı tüketim alerjiye sebebiyet vereceğinden dikkat edilmelidir
 • Aşırı tüketimin dışında düzensiz tüketimde bazı rahatsızlıklara sebep olabilir

Bu zararlar araştırmaya bağlı tespit edilen zararlar değildir. Bilimsel olarak ispatlanmamış olup sadece uzmanların hastalar üzerindeki tecrübelerinden ortaya çıkmıştır.
Brokolinin Besin Değerleri
Bir adet brokolide yani yaklaşık olarak 333 gramda 460 kalori bulunur. Ayrıca; 11 gram Protein, 2500 IU vitamin A, 56 gram Karbonhidrat, 78 mg vitamin C, 23 gram Yağ(bunun 12 gramı doymuş yağdır), 150 mg Kalsiyum, 2,7 mg Demir, 780 mg Sodyum ve 50 mg Kolesterol içermektedir.
Öneriler
Brokoliyi teze bir şekilde tüketmeniz durumunda yukarıda anlatılan yararlarından daha çok faydalanabilirsiniz. Ayrıca organik olmasına dikkat ediniz. Günlük düzenli olarak kızartarak veya haşlayarak tüketmenizi öneririz.