Boyum Nasıl Uzar?
Boy uzaması aslında tamamen kemiklerin uzaması ile alakalı bir durumdur. Kemiklerin epifiz ve metafiz bölümleri arasında duran büyüme plağı, kemiklerin uzamasını sağlar. Bahsi geçen plak kemin oluşumu sağlayan kondrosit hücrelerinin çoğalması ile yeni kemikler oluşur.
Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar?
Kemiklerin uzama işlemi büyüme plakları ile gerçekleşir. Büyüme evresinde ergenlik dönemi, büyümenin bitmesiyle birlikte vücutta meydana gelebilen hormonal veya yapısal değişikliklerde büyüme planına etki eder ve plakların kapanmasına neden olur.
Büyüme plakları kapanmaya uğradıktan hemen sonra kemiklerdeki uzama işlemi süresiz bir şekilde durur. Bu evreden sonra artık boy uzaması bir hayal niteliği taşır ve yalnızca cerrahi operasyon veya tıbbi işlemlerde mümkün olabilir.
Tıbbı pratikte uzamanın devam edip etmeyeceği bilek grafiklerine bakılarak anlaşılabilir. Yine de ortalama 19 ile 21 yaş aralıklarında boy bir daha uzamamak üzere durur.
Boyum kısa mı?
Genellikle ergenlik dönemlerinde takıntı haline gelen bu durum genel olarak kişinin arkadaş çevresinden ve genel istatistiklere bakmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 2004-2006 verileri boy ortalamasının erkekler için 172,6cm, kadınlar için 161,9cm olarak ortaya çıkmıştır.
Diğer ülkelerde bu durum değişkenlik gösterebilmektedir örneğin, Hollanda’da erkekler için bu oran 183,2 kadınlar için 169,9 olarak görülmüştür. Pe ki iki farklı ülke olsa bile boylar arasında neden bu kadar açık bir fark var diyorsanız cevapları aşağıda.
boyum-nasil-uzar
Boy Uzunluğunu Etkileyen En Önemli Etkenler
Boyunuzun ne kadar uzayacağına etki eden onlarca faktör bulunmaktadır. Bunları kısaca öğrenelim;
Genetik Yapı
Boyunuzun uzunluğunu belirleyen en büyük etkenlerden biri genetiktir. Baba ve annenizin genlerinin karışımı olan sizin genleriniz boyunuzun uzunluğunu etkileyen en önemli etkendir.
Etnik Köken
Genetik ile benzerlik gösteren bu etken baba ve annenin dışında sahip olunan etnik kökenle alakalı bir durumdur. Yukarıda örneğini verdiğimiz Türkiye ve Hollanda boy ortalamaları bunun bir kanıtı sayılabilir.
Doğum Haftası ve Ağırlığı
Pek bir ilgisi yokmuş gibi görünse da, doğduğunuz haftası ve doğum kilonuz, boyunuzu doğrudan etkileyen bir durumdur.
Örneğin aşırı zayıf ve aşırı ağır doğumlarda ya da geç ve erken doğumlarda gebelik sürecini doğrudan etkileyen bir hastalık sebebi olabilir ve bu durum kişinin gelişimini etkilediğinden boyunda da farklılık gözlemlenmesine neden olabilmektedir.
Yeni doğan bebeklerde ortalama normal doğum ağırlığı 2,500gr ile 4000gr arasındadır. Normal doğum süreleri de 38-42 hafta aralığındadır.
Beslenme
Beslenme boy ile ilişkilendirildiğinde çok önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ilişkiler kısaca şöyledir;

  • Sadece anne sütü ile beslenme (yapılan araştırmalar 1 yıl mama ile beslenen bir yaşındaki bebelerin sadece anne sütü tüketen bebelere oranla 0,5-0,6kg daha hafif ve aynı oranda daha kısa olduğunu gösteriyor)
  • Yeni doğan ve çocukluk dönemlerinde yetersiz beslenme (diyet, yanlış beslenme tarı, kalori kısıtlaması vb.)
  • Kronik hastalıklara bağlı beslenme sorunları

Yaşam Şekli ve Egzersiz
Ergenlik ve çocukluk dönemlerinde edinilen yaşam tarzı vücut için önemli olan hormonların ve sistemlerin çalışmasını ciddi anlamda etkiler.
Bu sistemler büyüme evresini etkilemekle beraber sağlıklı bir hayat için gerekli alt yapıyı oluşturmaktadır.
Yaşam tarzının bütününü oluşturan bazı faktörler ise uyku kalitesi, egzersiz yapılması ve stres olarak sıralanabilir.
Boyum Ne Kadar Uzar?
Buraya kadar boy uzamasını etkileyen faktörleri ele aldık. Bu bilgilerden sonra aklınıza takılan soru boyum ne kadar uzayacak? O zaman gelin bunu birlikte hesaplayalım;
Öncelikle yukarda da belirttiğimiz gibi en önemli faktör gen yapınızdır. Buna bağlı olarak geliştirilen bir formül var ve boy hesaplamalarında oldukça etkili sonuçlar çıkarmaktadır.
Unutmamalıyız ki formül kesin bir sonuç çıkaramamakla beraber sadece ortalama tahminlerde bulunmaktadır. Hemen anlatmaya başlayalım;
Diyelim ki cinsiyetiniz erkek ise ‘’baba boyu+anne boyu+13+-7/2’’ şeklinde hesaplanır.
Yani annenizin ve babanızın boyunu toplayarak çıkan sonuca 13 ekleyip elde ettiğiniz değerden de 7 çıkarıp sonucu ikiye böleceksiniz. Bu sizin minimum boyunuzu ortaya çıkaracaktır. Maksimum boyunuzu öğrenmek içinde aynı işlemi tekrarlayıp diğerinin aksine 7’yi toplayarak ekleyeceksiniz.
Kadınlar için hesaplama formülü de; ‘’ ’baba boyu+anne boyu-13+-7/2’’ şeklinde hesaplanır.
Örneğin anne boyu 170 cm baba boyu 180 cm ise erkeklerde; 170+180+13-7/2=178 cm olarak minimum boy çıkar, 170+180+13+7/2=185 olarak ta maksimum boy ortaya çıkar. Yani bu kişinin boyu 178 ile 185 arasında olacaktır.
Boyum Yeteri Kadar Uzuyor mu?
Genetik potansiyelleriniz ışığında uzamayı düşünürken, acaba an itibariyle de uzuyor muyum diye merak edebilirsiniz. Her ülkenin büyüme grafiği vardır ve persentil olarak adlandırılır.
Persentil değeri de 100 ile 0 arasında ve toplumun ortalamasını gösteren bir eğridir. Bu eğride normal kabul edilen oran 3 ile 97 arasında olanlarıdır.
Boy uzaması ile ilgili bazı araştırmalar yapılmıştır. Şimdi bu araştırmaları maddeler halinde inceleyelim.
Araştırma 1; Yaş ortalaması 9,6 olan 60 erkek ile 62 kız çocuğu üzerinde yapılmış olan bir araştırma da bu çocukların üç yıl içinde tükettikleri süt, boy, kilo verilerle takip ediliyor.
Araştırma 2; 92 çocuk araştırmada kullanılıyor bunların 45 tanesi kız 47 tanesi de erkek çocuklardan oluşmaktadır. Düşük ve yüksek süt tüketen iki grup üç yıl süren araştırma sonucunda yüksek miktarda süt tüketen çocukların 21cm boy uzattıklarını, az tüketenlerin ise 19 cm bor uzattıkları görülmüştür. Bu nedenle sütün boy uzamasında ve kemik gelişiminde çok etkisi vardır.
Barfiks Çekmek Boy Uzatır mı?
Böyle bir araştırma bulunmamaktadır ve bunun bir uydurmaca olduğu düşünülmektedir. Çünkü Böyle bir fikri destekleyen tıbbı anlamda hiçbir kanıt ve araştırma bulunmamaktadır.
Günümüzde herkesin bir birine önerdiği bu yöntem tamamen bir hayal ürünüdür. Sadece mantıken düşünüldüğünde asılma sırasında eklemler arası bir açılma oluştuğunda boy uzamasına etkisi olabileceği düşünülebilir.
Fakat egzersiz yapmak boy uzamasına yardımcı olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.
Spor olarak basketbolda boy uzaması için mantıklı bir seçenek olabilir.
Boy Uzaması İçin Öneriler;

  • Beslenmenize dikkat edin, diyet yapmayın, yağ ve protein açısından kaliteli beslenin
  • Mineral ve vitamin eksiklikleri yaşamamaya dikkat edin.
  • Aşırı kilo almamaya özen gösterin
  • Çocuk yaşlardaysanız bol bol süt ve süt ürünleri tüketin
  • Aşırıya kaçmayacak şekilde hafif egzersizler yapın
  • Uyku süresine ve kalitesine özen gösterin
  • Büyüme hormonunuzdaki büyümeleri yüksek tutmaya çabalayın

Tüm yazımızı eksiksiz okuduysanız artık boy uzamasında yeterli bilgiye sahipsiniz demektir. Bu işlemleri yaparken çok sabırlı olmanız gerekir. Çünkü 1-2 haftada boyunuz uzasa bile bu uzamayı metre gibi aletler ile ölçemeyeceğiniz için umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz bu işlemleri geniş bir solukta yapmanızdır.