İlkokul ve Ortaokul zamanlarında öğrendiğimiz gibi, insan vücudunun sınıflandırılması vardır. Solunum sistemi, boşaltım sistemi, dolaşım sistemi v.s. gibi. Bunlar 8 farklı sistemdir ve tamamen vücudun gerekli olaylarıdır. 8’i bir bütün olarak vücudu oluşturur, 1’i daha çalışmasa diğerleri etkilenir. Çalışmaması gibi bir olay muhtemel değildir, ölümle sonuçlanabilir.
Canlılar enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla besin almaktadırlar ve bu besinlerin atık olan bölümleri, yani vücudun ihtiyacı olmayan bölümleri vücuttan dışarı atılmaktadır. Bu durum direkt olarak boşaltım olayının yüzeysel görünümüdür. Besini yersin, işe yaramayan bölümü vücuttan dışarı atılır. Boşaltım sistemi ise, boşaltım olayının meydana gelmesinde etkin rol oynayan sistemdir. Sistemin içerisinde boşaltım için gerekli olan organlar bir zincir şeklinde yer almaktadır.

Boşaltım Sistemi Organları

Akciğerler – Kan içerisinde yer alan karbondioksiti ve suyu, nefes alıp verme aşamasında ağızdan ve burundan direkt olarak vücut dışına atmakla görevli boşaltım sistemi organı olarak ön plana çıkmaktadır.
Deri – Vücudumuzdan suyun ve tuzun fazlasını terleme aktivitesi sayesinde dışarı atılmasına yardım eden boşaltım sistemi organı deridir. Terleme işlemi özellikle sıcak yaz günlerinde, sıklıkla kendini gösterir.
Böbrekler – Kan içerisinde yer alan zararlı atık maddeleri ve üreyi makarna süzgeçi gibi süzerek küçük abdest yani idrar şeklinde vücuttan dışarı atmamıza yarar. 2 böbreğimiz vardır, 1’i olmasa dahi 1 tanesi yine işlev görmektedir.
Karaciğer – Proteinlerin sindirilmesiyle birlikte vücutta meydana gelen zararlı bir madde vardır. Bu maddeyi Karaciğer alır ve daha az zararlı üre haline getirerek, vücuda zarar vermesini engeller.
Kalın Bağırsak – Su, safra ve besin atıklarının kalın abdest, yani dışkı şeklinde vücuttan dışarı atılmasında etkin rol oynayan boşaltım sistemi organı olarak ön plana çıkmaktadır.

Yaygın Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım sistemi hastalıkları, bu sistem üzerinde görev yapmakta olan organların herhangi bir şekilde görevlerini yerine getirememesinden dolayı ortaya çıkan hastalıklardır. Tedavisi olan ve olmayan çok sayıda boşaltım sistemi hastalığı bulunmaktadır.
Böbrek İltihabı – En yaygın boşaltım sistemi hastalığı olarak ön plana çıkan böbrek iltihabı, tıp dilinde nefrit adıyla tanınmakta olan bir hastalıktır. Akut ve kronik olmak üzere 2 çeşidi bulunurken, Akut çeşidi iltihabın ilk meydana geldiği sıralarda tespit edilebilir ve belirtileri direkt olarak böbrek ağrısı, idrar sırasında meydana gelen yanma gibi ön plana çıkar. Kronik çeşidi ise akut nefritin kat ve kat ilerlemiş halidir. Akutun tedavi edilmemesi sonucu meydana gelmektedir. Aynı zamanda bu kronik böbrek iltihabı böbreğinizi kaybedeceğiniz kadar tehlikeli bir durumdur.
Böbrek Yetmezliği – Diğer yaygın boşaltım sistemi hastalığıdır. Böbrekler görevini yapamaz ya da çok az yapar. Bundan dolayı olur, belirtisi idrar sırasında kan gelmesiyle birlikte kendini gösterir. Tedavisi nakildir, nakil yapılamıyorsa diyaliz makinesi kullanılır.
Böbrek Taşı – İltihap ve yetmezlikten sonra gelen yaygın böbrek taşı, idrar yollarının tamamen iltihaplanarak tıkanmasının sonucunda kandaki atık maddelerin böbrek kanalında kalması, ve zamanla böbrek taşına çevrilmesiyle oluşur. Hastalığın tedavisi vardır.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Belirtileri

İdrara çok sık bir şekilde çıkıyorsanız, idrarınızda yanma, acı gibi hissiyatlar varsa. Aşırı terliyorsanız ve ateşiniz sık sık yükseliyorsa, sürekli bitkin ve yorgun hissediyorsanız, mide bulantılarınız ve kusmalarınız da varsa, bunun yanında idrarınızda kan geliyorsa ve böbrek ağrıları kendini gösteriyorsa boşaltım sistemi hastalıklarından birine yakalanma ihtimaliniz çok fazla bir doktora görünmenizde fayda var.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Bol sıvı tüketmelisiniz. Bunun yanında boşaltım sistemi organlarını soğuğa karşı korumalısınız. Yani soğuğa yiğitlik olmaz lafını uygulamalı, kalın giyinmelisiniz. Kesinlikle ve kesinlikle vücut temizliğine çok büyük oranda önem vermek zorundasınız. Aksi takdirde hastalık kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak :

https://www.britannica.com/topic-browse/Health-and-Medicine/Diseases-and-Disorders/Renal-System-Diseases
https://www.ck12.org/biology/excretory-system-diseases/lesson/Excretory-System-Problems-MS-LS/
http://www.med-health.net/diseases-of-the-excretory-system.html