Umumi Pasaport (Bordo Pasaport): Sıradan vatandaş pasaportudur. Bordo pasaportu almak için herhangi ek bir şey gerekmiyor. Yeşil pasaport alamayan kişilerin aldığı pasaporttur. Umumi pasaport yerine rengi dolayısıyla Bordo pasaport denilmektedir. Geçerlilik süresi ise değişim gösterebilir. Bu sizin alacağınız pasaporta bağlı, Bordo pasaportun geçerlilik süreleri 6 aydan başlayıp 10 yıla kadar gidebiliyor. Başvuruda bulunurken ilçe ve il emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir. Başvuru yaparken harç bedeli ve defter bedeli ödeyeceğinizi de unutmayalım.

2017 Yılında Emniyet Müdürlükleri Yerini Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne Devrediyor:

28 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı KHK ile Umumi pasaport verme yetkisi emniyet müdürlüğünden alınıp, Nüfus ve Vatandaşlık işlerine verilmiştir. Bu KHK yayın tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde devir işlemleri tamamlanması gerekiyor. 28 Ekim 2017 tarihine kadar tüm işlemlerin bitmesi gerekiyor.
Bordo pasaport her vatandaşa verilebilen bir pasaporttur. Bu pasaportların başvurusunun alınmasından dağıtılmasına kadar tüm işlemler şu anda aktif olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğünden yapılmaktadır. Umumi pasaport sahibi olan vatandaşlar neredeyse her ülkeye giderken vize çıkartması gerekir. Vize alma işlemi başarılı geçerse ancak o ülkeye gidebilir. Sizler için Bordo pasaportla vizesiz gezebileceğiniz ülkeleri sıraladık. Tüm Umumi pasaportla vizesiz gidilecek ülkeleri listeledik bunlar dışındaki herhangi bir ülkeye gitmek istiyorsunuz vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Akademik Personel ve Yurtdışına Gidecek Öğrenciler İçin Bordo Pasaport:

Akademik bir göreve veya öğrenciler için Erasmus vb. programlar için Bordo pasaport almak mümkün fakat bildiğimiz pasaport süresince çıkartılmaz. Örnek veriyorum akademik bir görev için giden öğretim görevlisi 1 aylık bir görev için gidiyorsa pasaportundan harç bedeli alınmadan 1 aylık pasaport çıkartılır. Fakat bu olay bazen ülkelerden vize alınmasını engelleyebiliyor çünkü bazı ülkeler Schengen vize kuralını uygular bu kuralda derki: Kullanım süresi 6 ay veya az kalmış pasaportlar için vize verilemez. Ülkelerde ki vize olayları gün geçtikçe daha değişik bir hal alıyor. Dış işleri bakanlığının sitesinden ülkelerin vizeleri hakkında konuları takip edebilirsiniz. www.mfa.gov.tr

Yurtdışına Çıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:

  • Çipsiz pasaportlar artık geçersiz oldu.
  • Gittiğiniz ülke gelme sebebinize göre size değişik uygulamalar yapabilmekte. Gürcistan vizesiz pasaportsuz sadece kimliğiniz ile ülkeye alabiliyor fakat turistik amaçlı gezilerde bu durum böyle. Eğer ki eğitim vb. durumlar için Gürcistan’a gidiyorsanız buna uygun vizeyi çıkartmanız gerekmektedir.
  • Her ülkenin pasaport sürelerine dikkat etme usulü farklıdır. Örnek veriyorum herhangi bir ülke derki ülkeden ayrıldığı süre içerisinde pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay kalması gerekmektedir. 1 Haziranda bitecek pasaportunuz varsa siz Nisan ayında yurtdışına çıkamazsınız. Ülkeye gitmeden önce gideceğiniz ülke için pasaport geçerlilik süresine dikkat edin.
  • Pasaportunuz eğer yıpranmış bir şekildeyse Türkiye’de bu durum sorun yaratmasa da gideceğiniz ülkede bu durum sıkıntı yaratabilir.
  • Pasaportunuzu ilk çıkarttığınız tarih 10 yıldan fazlaysa birçok ülkeye giremezsiniz.
  • Size verilen örnek olarak “ Lübnan’da 1 yıl süre içinde 100 gün kalma” süresini geçirirseniz. Bu ülkeye 4-5 yıl girişiniz yasaklanır ve para cezası alırsınız. Bu yüzden bir ülkeye girmek kadar o ülkeden çıkmaya da dikkat etmemiz gerekiyor.
  • Bazı Afrika ülkeleri aşı karnesi ister. Türkiye’den çıkmadan önce aşı yaptırmayı unutmayın.

Gideceğiniz ülkeye göre pasaport rengi asla değişmez. Türkiye Cumhuriyeti’nde 4 çeşit pasaport vardır. Bunlar ; Bordo pasaport (umumi), Yeşil pasaport (hususi), Gri pasaport (Devlet görevlisi), Siyah pasaport (diplomatik) olarak çeşitlenir.
 

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler :

KKTC – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gürcistan

Vizesiz Gidilen Ve 90 Gün Kalabileceğiniz Ülkeler:

Andorra / Arjantin / Arnavutluk
Bahamalar / Barbados / Belarus / Belize / Bolivya / Bosna-Hersek / Botsvana / Brezilya
Ekvator / El Salvador
Fas / Fiji
Guatemala
Haiti / Honduras
Hong Kong
İran
Jamaika / Japonya
Karadağ / Kazakistan / Kırgızistan / Kolombiya / Güney Kore Cumhuriyeti / Kosova / Kosta Rika
Libya / Lübnan
Makedonya / Malezya / Moldova
Nikaragua
Palau Cumhuriyeti / Panama / Paraguay / Peru
Rusya Federasyonu St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis
St. Lucia / St. Vincent-Grenadines
San Marino / Seyşeller / Sırbistan / Singapur
Şili
Tunus / Tuvalu
Ukrayna – 60 gün 
Uruguay
Ürdün
Venezuella

Vizesiz Gidilen ve 30 Gün Kalabileceğiniz Ülkeler:

Dominika – 21 gün
Filipinler – 30 gün
Makau (Macau) Özel İdare Bölgesi – 30 gün
Maldivler – 30 gün
Mauritius – 30 gün
Moğolistan – 30 gün
Svaziland – 30 gün
Tayland – 30 gün
Trinidad & Tobago – 30 gün
Vanuatu – 30 gün
Zambiya – 30 gün
Konu İçeriği ;

  • Bordo pasaport vize istemeyen ülkeler
  • 2017 vizesiz gidilen ülkeler
  • Vize isteyen ülkeler