Bir diğer adı disfaji olan yutkunma zorluğu, boğazda hissedilen bir yutkunma zorluğu ve düğümlenme hissi veren sık rastlanan hastalıklardan birisidir. Bu durum bizlere yememizde, içmemizde ve konuşurken birçok rahatsızlık vermektedir.
Kimi zaman şiddetli bir şekilde hissettiğimiz bu düğümlenme ve yutkunma hissi, yutkunma zorluğu olarak da ifade edilmektedir.
Boğazda meydana gelen yumru ve düğümlenmenin nedenleri arasında enfeksiyonel bir problemden kaynaklanabilir. Eğer bununla beraber yüksek ateş, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler boy gösteriyorsa, boğazınızda beliren bu hissin nedeni enfeksiyon olabilir. Bu durumda ise doktorunuza başvurmalısınız ve ihmal etmemelisiniz.
Boğazda yumru hissi veren diğer etkenler; ülser, guatr, mide ekşimesi ve rahatsızlıkları, sigara kullanmak, tiroid hastalıkları, kanser ve diyafram fıtığı olabilmektedir.
Ayrıca, tüketilen bazı gıdalardan ve yutulan yabancı cisimlerden ötürü boğazda yumru ve düğümlenme hissi ile karşılaşılabilir.
Boğazınızda meydana gelen yumru ve düğümlenme hissi belirtileri genellikle öksürük, boğaz ve göğüste rahatsızlık, kilo kaybı, ses değişi, boğazda takılma hissi gibidir. Sizde bu gibi problemler ile karşılaşıyorsanız, durumunuzu ihmal etmeyip kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.