Hollanda’da bulunan, Low Frequency Array ismiyle bilinen radyo teleskobu, Tau Boötis sistemlerinin yayını sayesinde radyo dalgalarının tespitini gerçekleştirdi. Geçmişten günümüzde uzun yıllar uzaya merak salan bilim insanları, uzayın sırlarını ortaya çıkarmaya devam ediyorlar. Son teknoloji geliştirilmiş teleskoplar yardımı ile farklı farklı radyo dalgalarını inceliyor ve merak edilenleri ortaya çıkarmak istiyorlar. Fakat son günlerde bilim insanları tarafından araştırmaya göre tespit edilen radyo dalgası, geçmişten bugüne tespit edilen radyo dalgaları arasında ilk defa rastlanılan bir özelliğe sahip.

Güneşin de Ötesinde

Son zamanlarda Hollanda da radyo teleskobu ile yapılan incelemeler başarı ile son buldu. Bilim insanları yaptıkları açıklamalara göre inceleme sırasında radyo dalgası tespit ettiler. Fakat bu tespit edilen radyo dalgaları, alışıla gelmişliğin de ötesinde. Yine bilim insanların söylemlerine göre tespit edilen radyo dalgaları, güneş sisteminin çok ötesinde. Güneş sisteminin ötesinden bir gezegenden geldiği tahmin edilen radyo dalgaları, güneş sistemi dışında uzaydan tespit edilen ilk radyo dalgaları sinyali olarak kayıtlara geçerken, akıllarda da soru işaretleri uyandırdı.

Gezegenden Sinyal Var

Cornell Üniversitesi’nde görev yapan Jake D. Turner, tespiti yapılan bu radyo dalgalarının bir gezegenden ortaya çıktığının ve daha önce yapılan araştırmalara göre de gezegenin manyetik alanının bulunduğunu açıkladı. Tüm bunlar ve daha önce bilim insanları tarafından yorumlanan görüşler göz önüne alındığında, gelen sinyalin gerçeklik payı olabileceğini ortaya koydu. Bu tespitin yapılması ardından araştırmacı olan Ray Jayawardhana, tespit edilen dalgaların ilerleyen teknoloji ile de doğrulandığı takdirde, güneş sistemi ötesinde de yeni araştırmalara yol açacağını veya yabancı dünyaların incelemesine bir başlangıç olabileceği sinyallerini verdi.

Radyo Teleskobu İle Bakılıyor

Turner, güneş sisteminin ötesinde bulunan gezegenin manyetik alanının gözletilmesi, bilim insanlarının gezegendeki iç ve atmosferik yapılarının incelenmesini sağlar. Bu inceleme sonrasında yıldız ve gezegen arasında gerçekleşen fiziki etkileşimin çözülmesinde etkilidir. Tespit edilen bu radyo dalgaları sonrasında Turner ve ekibi, Tau Boötis ‘ten alınan sinyalinin takibini yapmak amacı ile çok sayıda radyo teleskobu ile çalışmalarına başladı. Çalışmalar başarılı olursa, radyo dalgalarının kaynağının da tespit edileceği açıklandı.