Maryland üniversitesinde yapılan bir araştırma, teknolojinin faydalarının yanında zararlarının da olabileceğini gösterdi. Yapay zekâ ürünü olan akıllı robotlar evimizin içine kadar girmiş durumdadır. Hayatımızın her alanında yer alan teknoloji ürünlerinden bir tanesi de akıllı süpürgelerdir. Özellikle bu pandemi döneminde en çok tercih edilen teknoloji ürünlerinden biri olmuştur. Normal de mikrofonları olmayan bu yapay zekâ ürünü robotların ses kaydetme özelliği olduğu söylendi.

Araştırmacılara göre bu yapay zekâ ürünü, ışık algılama ve uzaklık ölçme ‘Lidar’ teknolojisi olan tüm elektronik cihazların ses kayıt özelliği olduğu söyleniyor. Bir araştırmacıya, bu akıllı cihazları hiç düşünmeden evlerimize sokuyoruz. Onları masum bir teknoloji ürünü, kendimize yardımcı olacak bir ürün olarak görüyoruz fakat bu masum gördüğümüz ürünler bizim için tehlike olabilir şeklinde yorumladı.

Tesvor V300S Akıllı Robot Süpürge

Lidar sensörlü bu robot süpürgeler lazerli ışınları sayesinde yönünü bularak ilerliyor. Bu sayede etrafına çarpmadan ilerleyebiliyor. Bu teknoloji sayesinde sinyalin gidişi ve geri gelişi arasındaki zaman farkı ölçümü yapılıyor.

Süpürgelerin Kullanımının Yaygınlaşması

Temizlik yapmak için uzun süre harcarken aynı zamanda yoruluyoruz. Robot süpürgeler hem bizi zamandan hem de yorgunluktan kurtarıyor. Şarjı bittiğinde otomatik olarak şarj istasyonuna giderek kendisi şarj edebilir.

XIAOMI MIJIA Mi süpürme Robot süpürge 1C ev oto toz Sterilize 2500PA siklon  emme akıllı planlanan WIFI|Elektrikli Süpürgeler| - AliExpress

Ticari olarak ilk robot süpürge 2001 yılında Electrolux tarafından üretilmiştir.  Tabi bu ilk robot süpürgeler yüksek maliyetle üretildiği için geniş kitlelere ulaşamamıştır. Bu yüzden bir müddet sonra şirket tarafından üretimi durdurulmuştur.

Amerikan firması olan İROBOT firması 2002 yılından başlayarak günümüze kadar 10 milyon civarında satış yapmıştır. Birbirine ters dönen fırçalar sayesinde etrafta kıl, tüy bırakmaz. Navigasyon teknolojisi sayesinde evi tarayarak evin haritasını çıkartır.  Günümüzde birçok firma robot süpürge üretmeye başlamıştır. Değişik özellikte birçok ürün ortaya çıkmıştır.

Genel Özellikleri

  • Merdiven gibi yükseklerden düşmüyor
  • Lazer sistemi sayesinde görünmeyen yerlere girebiliyor
  • Çarpışmayı algılıyor ve hemen yönünü değiştirebiliyor
  • Halı gibi zeminlere takılı kalmıyor
  • Kendi kendine temizleyebiliyor
  • Sanal şeritler çekip bir odaya hapsedilebiliyor
  • Ev fazla dağınık olduğunda detaylı temizlik yapamazlar
  • Otomatik olarak kendi kendisini şarj edebiliyor