Bilgisayarın kasasında neler var diye çocukluğumuzdan beri hep merak etmişizdir. Sizde bu merak konusuna ilgi duyan insanlardansınız ve şuanda bu konuya bakmaktasınız.  Bilgisayar aynı insan vücudu gibi birçok bileşene sahiptir. İnsan vücudunda kanın dolaşması gibi bilgisayar üzerinde de elektrik ve bilgi dolaşıyor. İnsan vücudunda ki kalp bilgisayar üzerindeki ana güç kablosudur. Elektrik olmazsa bilgisayar hiçbir şeydir.

Bilgisayarın Kasa Kapağını Açtığınızda Karşılaşacağınız Parçalar Nelerdir?

 • Ana Kart
 • İşlemci
 • RAM
 • Harddisk
 • Ekran Kartı
 • Ses Kartı
 • CD-Rom
 • Disket Sürücü
 • Ethernet Kartı
 • Güç Kaynağı (Power Supply)

Bu parçalara hakim olabilirsiniz ya da isimlerini okuduğunuzda nedir ne işe yarar moduna girebilirsiniz. Sizler için bu parçaların ne işe yaradıklarını derledik.

Ana Kart


Kasayı açtığınızda görebileceğiniz tüm parçaların altında yer alan kasa boyunca olan bileşendir. Yazılı olan tüm parçaları yöneten bileşen ana karttır. Üzerinde işlemci, ram, ekran kartı için yuvalar vardır. Bu yuvalar işlemci türünüze göre değişir günümüzde 2 tür işlemci türü vardır; AMD ve İntel’dir.

İşlemci


İşlemci demek merkezi işlem birimi demektir. Vücudunuzda bilgiyi yöneten organ nasıl beyinse bilgisayar içerisinde ise bu beyin işlemcidir. Bilgiyi işleme ve bize sunma görevi oynar bilgisayar üzerinde en çok ısınan parça işlemcidir bu sebepten dolayı kasanızı açtığınızda üzerinde fan veya soğutucu bulunan bileşen işlemcidir. İşlemciler 2ye ayrılmaktadır; AMD ve İntel olmak üzere.

Harddisk


Bilgisayarımızda kayıtlı olan her şey harddisk üzerindedir. Bir film indirdiğinizde oyun oynayıp bu oyunu kaydettiğinizde otomatik olarak harddiske kayıt olacaktır. Kasa kapağını açtığınızda yeni nesil kasalarda harddiski görmeniz zor olacaktır. Anakarta doğrudan bağlı değildir bir kablo ile anakarttan güç alır.

RAM

Harddisk ile işlemci arasında bağ oluşturan parçadır ram. İşlenecek olan kaydettiğiniz bir veri işlemcide işlendikten sonra tekrar Harddiske gönderilir veya bize gönderilir. Harddiskler işlemcinin gücüne göre çok düşük kaldığı için RAM’ı ihtiyaç duymaktadır. RAM’lar çeşitlere ayrılmaktadır. Günümüzde DDR4 e kadar RAM’lar çıkmıştır. Ramin adı değişse de görünümü genellikle sabittir.

Ekran Kartı

Anakarta doğrudan bağlanır ve monitöre bir kablo aracılığı ile uzanır. Ekran kartları monitörde bize yansıyan tüm görüntüleri işlemekle görevlidirler. Oyun oynadığımızda en çok ısınan ve çaba gösteren parça ekran kartıdır. Ve oyunlarda aldığınız FPS miktarının %80’i ekran kartınızla doğrudan ilişkilidir. Günümüzde yeni oyunların ve 3D özelliğinin, grafiklerin çok yoğun olması sebebiyle her geçen gün ekran kartları eskimektedir.

Ses Kartı


Ses kartınızı direkt olarak kasa üzerinde bakarak bulamazsanız (acemiyseniz). Anakart üzerinde pci yuvaları bulunur küçük kablolar yerleştirilir. Hoparlörü taktığımız yerin arkasından çıkan kabloyu takip etmeniz halinde ses kartına ulaşabilirsiniz. Ses kartı bizlere dinlediğimiz müziklerde ve bilgisayar üzerinde çıkan seslerde işleme yardımı sunmaktadır. Sesleri işleyerek kulağımıza iletir.

CD-Rom


Anakart üzerinde ide yollarıyla ide girişlerine bağlıdır. Bilgisayara dışarıdan veri aktarmak için veya bilgisayarımız üzerindeki veriyi dışarıya aktarmak için aktif olarak kullandığımız bileşendir. Kasanın üst kısmında bulunurlar. Düğmesine bastığınızda açılan CD bölümü anakart üzerinde CD-Rom olarak adlandırılmaktadır.

Disket Sürücü


Günümüz itibariyle disketler yok denilecek kadar az olduğundan dolayı yeni nesil kasalarda bulunmasa da bazı kasalarda bulunuyor. Disketler boyutları MB’lerde dolaşan CD, Flash Bellek tarzındaki dosya yüklediğimiz nesnelerdir. Eskiden Word belgeleri için kullanılsa da günümüzde bios yenileme gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Ethernet Kartı

Modemlerde ADSL olayını duymuşsunuzdur. ADSL modemleri kullanmak için Ethernet kartına muhtaçsınızdır. Ayrıca işyerleri için bilgisayarlar üzerinde ortak ağ kurmak için gerekli olan bilgisayarlar arası kablolu veri aktarımını düzenleyen bileşendir. Anakartın üzerinde bulamazsınız onboard şeklinde bulunmaktadır.

Güç Kaynağı (Power Supply)


Kasanızın beynidir. İnsan vücudundaki beyinle rahatlıkla kıyaslayabiliriz. Bilgisayar üzerinde bulunan tüm parçalar çeşitli seviyelerde elektriğe ihtiyaç duyarlar. Bu duydukları elektrik ihtiyaçları parçalarının kapasitelerine göre değişmektedir. 8 GB bir ekran kartı ile 4GB bir ekran kartının elektrik ihtiyaçları aynı değildir. Güç kaynağının görevi doğrudan gelen elektriği bileşenlere ihtiyaçları olduğu kadar yaymaktadır. Kasayı açtığımızda dışarıdan prize bağlı olan kabloyu takip ettiğimizde bulabiliriz.
Konu İçeriği ;

 • Bilgisayarın içinde ne var?
 • Bilgisayarın içinde bulunan parçalar
 • Bilgisayarın parçaları ve görevleri