Teknolojik gelişmelerin üst düzey olduğu zamanlarda neredeyse her iş yerinde, evde, ofislerde bilgisayar kullanılmakta ve bu bilgisayarlar içerisindeki silinmemesi gereken çok büyük önemi olan dosyalarımız olabilir, Bunlar; yüksek lisansınız için olan teziniz, tasarımcıysanız tasarım arşiviniz, yazarsanız yazı arşiviniz, gazeteciyseniz stok yazılarınız vb. olarak çeşitlendirilebilir.
Bilgisayarımızdan silinmemesi gereken dosyalar bazen dalgınlıkla, bazense bulaşan virüsler yüzünden silinebilmekte. Bilindiği üzere dosya üzerinde Shift + Delete tuşlarına bastığımızda dosyanın kalıcı olarak silindiği bilinmektedir. Bazen bir şeyi silerken yanlışlıkla önemli dosyamıza Shift + Delete yapmaktayız. Bunun bir geri dönüşü olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tabi silinen dosyalarınızı %100 getirmese de bellekte kalan dosyalarınızı geri getirmek mümkün!
Dosyalarınız silindiğinde aslında tamamen silinmemekte!
Sabit diskinizin çalışma prensibi sizin kurtuluşunuz olabilir. Flash bellek üzerine nasıl yeni bir şarkı veya müzik yükleyebiliyorsanız, sabit diskinizin de çalışma prensibi bu şekilde ilerlemektedir. Sildiğiniz veri aslında sabit diskten tamamen silinmiyor. Silinen verilerin üzerine yeni dosyalar yazılıyor. Vereceğimiz silinen dosyaları geri getirme programlarının çalışma prensibi ise. Diskinizin temel emirleri konusunda oynama yapıp silinen dosyalarınızı geri getirmek. Bazı dosyalarda bu ihtimal %0 olsa da bazı dosyalarda ihtimal oranı %100’e çıkmaktadır.

Piriform Recuva Programı:

İndirmek İçin Tıklayınız

Kurulumu:

Çoğu programda bulunmayan Türkçe dil desteği, Piriform Recuva’da bulunmakta. Kurulumu yaparken programı hangi dilde kullanmak istiyorsanız kullanabiliyorsunuz ve klasik olarak devam eden yazılımı nereye kuracağınızı vb. seçiyorsunuz.
Bu program işleyiş bakımından daha farklı bir işleyiş tarzına sahip olduğundan dolayı nereye kaydederseniz kaydedin fark etmeyecek teorisi bu programda bir işe yaramayacaktır. Windows’un Kurulu olduğu diske bu programı kurduğunuz takdirde işleyiş bakımından daha zengin olacaktır. Kurulumu tamamladıktan sonra basit bir taramayla son zamanlarda silinmiş verilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Detaylı tarama yapmanız durumunda programın ayrıntısı azalacaktır. Bu yüzden geri getirmek istediğiniz dosyanız bir Word belgesiyse; sadece silinen belgeleri tara demeniz program açısından daha net sonuçlar verecektir.
Piriform Recuva Programı sayesinde silinen dosyalarınızı geri getirmek mümkün. Kaybettiğiniz dosya kısa zaman içerisinde silindiyse %100 sonuç verecektir.
Konu İçeriği;

  • Silinen dosyaları geri getirme
  • En iyi silinen dosyaları geri getirme programı
  • Piriform Recuva