Bezelyenin Faydaları
Bezelyeler ufak ve yeşil toparlak bir yapıda yetişmektedir. Genelde ilkbaharda tazesini bulabileceğiniz bezelyenin kendine özgü bir tadı vardır. Yemeklerde kullanılan bezelye ayrıca lüks restoranlarda süs olarak salataya katılı. Bezelyenin naif imajı ve otantik tadının dışında sağlığa da ciddi faydaları vardır. Bezelyenin sağlığa katkılarını içeriğindeki besinler sağlar. 100 gram bezelye yaklaşık olarak 80 kaloridir. K, E, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir vitamin kaynağı olan bezelye ayrıca bakır, demir ve magnezyum mineralleri bakından da çok zengindir. Bezelye vitamin ve mineralleri itibari ile sağlığa sayısız fayda sağlar. Bezelye mide başta olmak üzere tüm sindirim sistemini destelemektedir. Ayrıca bağırsakları ve diğer organları birçok hastalığa karşı koruduğu bilinir. Cilt sağlığı açısından da birçok fayda sağlayan bezelye kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Özellikle çil kremlerinde çil ve kir giderici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bezelye östrojen özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde keten tohumu ve buna benzeye meme büyümesi için önerilmektedir.
bezelyenin-sagliga-faydalari
Bezelyenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Lekelerin ve çillerin silinmesi için bezelye kullanılarak yapılan çil kremleri kullanılmaktadır.
 • Bezelye kadınlarda meme büyümesine yardımcı olur. İçeriğinde östrojen sayesinde meme büyütmek isteyen kadınlara bu konuda en büyük yardımcı bezelyedir
 • Mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser hücresiyle etkin bir şekilde savaşmaktadır. Çünkü bezelyede bol miktarda polifenol maddesi bulunur ve bu madde kanser hastalıklarından korunma ve kanser hücrelerini öldürmede tıp alanında yaygın olarak kullanılır.
 • Bezelye kilo vermek isteyen insanlara bu konuda çok katkı sağlıyor. Çünkü bezelyenin kalori değerleri çok düşüktür ayrıca besin değerleri de çok yüksektir. Özellikle vejeteryan kesim tarafından yaygın bir şekilde kullanılır. Genel olarak yeşil olan sebzeler kilo alımını engellemektedir. Bezelyenin de kilo vermede etkili bir sebze olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır.
 • Bezelye bağışıklığı güçlendirir ve içeriğinde ciddi miktarda kaliteli antioksidan bulunur ve bu antioksidanlar sayesinde birçok hastalığın önlenmesine katkı sağlamaktadır.
 • Bezelye birçok minerale ev sahipliği yapar bu mineraller; bakır, kalsiyum, demir ve çinkodur. Bu nedenle insanlarda bağışıklık sistemini doğrudan etkiler.
 • Artrit ve Alzheimer gibi ciddi hastalıkların engellenmesinde büyük rol oynar. İçerindeki zengin K vitamini sayesinde düzenli tüketim yapan Alzheimer hastalarının iyileşme belirtileri gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise bezelyenin içeriğindeki vitaminlerin nöronal hastalıklarda büyük iyileşme sağlamasıdır.
 • Bezelye protein ve lif bakımından da çok iyi bir kaynaktır. Böylece vücuttaki şeker sindirimi kolaylaşmaktadır. Böylece vücudun kan şekeri oranları bezelye sayesinde normal değerlere çekilir. Çünkü bezelye içeriğinde kimyasal madde ya da beyaz şeker bulundurmaz.
 • İçeriğindeki mineral kaynakları bu konuda çok etkilidir.
 • Anti-aging özelliği taşıyan bezelye cilt için çok iyidir. Bu nedenle deri yaşlanmalarının önüne geçebilir ve cildin doğal bir canlılığa ve parlaklığa kavuşmasını sağlar. Çünkü bol miktardaki kateşin ve karoten maddeleri içerir ve bu maddeler aynı zamanda cilt kırışmalarını da önleyici bir etki yaratır.
 • Osteopoz gibi durumlarda engelleyici etki gösterir
 • C vitamini bakımından da çok zengin bir kaynak olan bezelye bu sayede cildi temizler ve nemlendirir.
 • Hamilelik dönemlerinde tüketilmesi hem anne hem de çocuk için çok büyük katkı sağlar ve hastalıklara karşı direnç oluşturur.
 • İnsan vücudunun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur
 • Sindirimin kolaylaşmasını sağlar ve kabızlığı giderir
 • Gözlerde oluşan hastalıklara da çok iyi gelir. İçeriğindeki bol miktarda A vitamini sayesinde mukus zarlarını, cildi ve genel göz sağlığını korur ve zarar görmelerini engeller. Çünkü içeriğinde bol miktarda karoten, lutein ve kuvvetli antioksindanlar bulundurur
 • Genel anlamda tüm saç sağlığını koruduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Saçların uzamasına ve saç köklerinin normalde daha çok beslenmesine yardımcı olur
 • Kolesterol seviyesini en normal değerlere çeker
 • Basur için çok faydalı olan bezelye, K vitamini bakından da oldukça iyi bir kaynaktır.
 • Mantar gibi can sıkan hastalıkların tedavi süreçlerine katkı sağlar. Mantardan oluşan enfeksiyonlarda yaklaşık bir kaşık susam yağı ve biraz bezelyeyi uyguladığınızda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Genel anlamda beyin sağlığına çok büyük faydaları vardır. Çok fazla radyasyona maruz kalmış iseniz kesinlikle bezelye tüketmeniz gerekir.
 • Derideki yanma gibi vakalarda bezelye ile yapılan bir takım macunları kullanarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz ve iyileşmesine yardımcı olursunuz
 • Vücutta oluşan ölü derileri temizlemek için bezelyeyi kaynatıp vücudunuza uygulamanız yeterlidir.
 • İskelet yapısını ve kemik sağlığını da destekleyen bezelye içeriğindeki manganez, demir ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığı için çok faydalar gösterebilir
 • Bezelye özellikle kalp ve damarlar için çok önemlidir. Çünkü kalp ve damar sistemini doğrudan etkileyen mineraller içerir
 • Bol miktarda b6 vitamini içerir ve bu nedenle kafa derisinin korunmasını sağlar
 • Çocukların tüketmesi çok faydalıdır. Çünkü tam bir enerji deposudur. Düzenli tüketim çocuklarda alerji gibi durumlar oluşmamasını sağlar.

Kuru Bezelye
Kuru bezelye yaş bezelyenin kurutulması ile yapılmaktadır. Yaş bezelyenin %80 gibi büyük bir bölümü surdur. Böylece 8 kg yaş bezelye kurutulduğunda 1 kg kuru bezelye elde edilmiş olur. Kurutma işlemi yapılırken yaş bezelyedeki su buharlaştırma yöntemi ile kurutulur ve bezelyenin yalnızca özü kalır. Yaş bezelye ile aralarındaki besin farkı çok büyüktür. Kuru bezelye nişasta ve protein açısından yaş bezelyeye oranla çok daha zengindir. Ayıca müthiş bir tok tütme etkisi bulunur.
Kuru bezelyenin taneleri öğütülür ve bu sayede bezelye unu elde edilir. Bu üretilen bezelye unu o kadar faydalıdır ki çocuk mamalarında bile yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Kurutulmuş bezelye potasyumun yanında yüksek bir lif kaynağıdır aynı zamanda.
Bu potasyumun en büyük etkisi kan damarlarındaki plakların büyümesini engellemektir. Kuru bezelye insan vücudu için gerekli olan potasyumun yaklaşık olarak %20’sini karşılamaktadır. Ayrıca kuru bezelye kansızlık gibi riskleri ortadan kaldırarak karaciğerin rahat çalışmasını sağlar.
Bezelyenin Zararları ve Yan Etkileri
Bezelye günümüzde birçok yemekte ve salataların süslenmesinde yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. İçerinde bol miktarda lif, protein, vitamin ve değerli mineraller olmasına rağmen verebileceği zararları göz ardı etmememiz gerekir. Birçok zararını ve yan etkisini aşırı tüketime bağlı olarak ortaya çıkarır. Bezelyenin zararlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Bezenle yüksek oranda karbonhidrat içerir. Düşük tansiyonu olan insanlarda şeker oranları fazla olduğu için bezelye tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bu nedenle bezelye tüketiminden sonra kan şekerlerini dengeleyecek bir takım gıdalar tüketmelerinde fayda vardır.
 • Oksalat üretir; oksalat denilen madde kalsiyum emilimine engel olan bir maddedir. Bu nedenle aşırı bezelye tüketimi kalsiyum eksikliklerine yok açabilir.
 • Böbreklere zarar verebilir; Oksalat maddesinin diğer bir olumsuz etkisi de suyu kristalize etmesidir. Bu durum böbreklerde susuzluğa sebep olabileceğinden beraberinde birçok hastalığı da getirebilir.
 • Her zaman taze bezelye tüketin; besinler taze olduğu sürece vücuda fazla yan etkileri gözlemlenmez. Bu nedenle bezelyelerin konserve hallerini veya dondurulmuş hallerini tercih etmeyin. Mümkün olduğunca taze bezelye tüketimine yönelin ve yönlendirin.

Bezelyenin Besin Değerleri
Bezelyenin 28 gramında 17,9 kalori bulunur. Ayrıca; 1,1 gr Protein, 2,5 gram Karbonhidrat, 5,9 mg Kalsiyum, 0,3 mg Demir, 22,7 mg Potasyum, 5,3 mg Magnezyum ve 85,1 IU vitamin A bulunmaktadır.
Öneriler
Bezelye tüketiminde tazelik ilkesine bağlı kalın. Aşırı tüketimlerden kaçının. Safra ve böbrek gibi rahatsızlıkları olanların aşırı tüketimden kaçınmalarını öneririz. Bunun dışında bezelyeyi her yaşta gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.