Bel kayması tıp dilinde spondylolisthesis olarak geçmektedir ve omurga kemiklerinin birbirleri üzerine ön tarafa yada arka tarafa kaymış olmasından kaynaklanmaktadır.
 
Bel kayması, bel fıtığı belirtilerine yakın belirtiler olarak gerilme, sıkışma, tahrişe bağlı olarak kalça ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma olarak kendini gösterebilmektedir.
 
Omurgamız 24 tane omurdan oluşur ve omurlardan kalçadan itibaren ilk beş sıra L1-L5 olarak ifade edilmektedir. Bel kayması bu omurların bulunduğu yeri etkilemektedir. Bel kaymasının ortaya çıkmasındaki nedenler arasında, sporcu yaralanmaları, L1 ve L5 arasında kalıntı oluşması, kazalar, tümörler bel kaymalarına neden olabilmektedir.
 
Bel kayması meydana gelen hastalar genellikle bel çevresinde ve kalçada ağrı ile başlamaktadır. Bu ağrılar öne eğilmelerde artmakta ve arkaya doğru eğilmelerde ise azalmaktadır. Bazen bel kayması yaşayan hastalar bunun farkında olmayabilir ve radyografi testleri sonucu tesadüfen bile fark edilebilir. Eğer bu bölgelerde uyuşukluk, hissizlik ve karıncalanma gibi etkiler varsa bu sinirlerin zarar gördüğü anlamına gelebilmektedir.
 
Bel kayması için uygulanan tedaviler; ilaçla tedavi, fizik tedavisi ve ameliyattır. Bu tedaviler hastanın bel kaymasındaki ciddiyetine göre doktor tarafından belirlenip, ona göre tedavi yöntemine başvurulur.