Bel fıtığı günümüzde bayan erkek farketmeksizin herkesin başına gelebilecek sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı ağrıları kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyebilmekte ve herhangi bir aktivitede bulunamamalarını sağlamaktadır.
 
Bel fıtığı tanısı konulmuş olan hastaların tedavi süreçleri hemen başlatılmaktadır. Bel fıtığı belirtileri arasında bel ve bacak kısmında oluşan ağrılardır. Aynı zamanda bacakta uyuşma ve güçsüzlükte görülebilmektedir. Yürürken topallama, hareket etmede zorluklar ve kısıtlanmalarda görülebilmektedir.
 
Bel fıtığından kaynaklanan ağrıların dindirilmesinde bazı bitkilerin önemli rolü bulunmaktadır. Onlardan bazıları şunlardır;
 
– Aksöğüt bitkisinin gövde kısmı bel fıtığından dolayı meydana gelen ağrıların dindirilmesinde kullanılmaktadır.
– Çarkıfelek bitkisi ile bel fıtığından dolayı oluşan spazm ve batma hissini azaltmada kullanılmaktadır.
– Bel fıtığından kaynaklanan sinir ağrılarının azaltılmasında ise binbirdelik, biberiye ve kurbağa otu kullanılmaktadır.
– Uzmanlar tarafından da kullanılan amberbaris bitkisinin gövdesi, kökleri ve meyvesi bel fıtığından kaynaklanan ağrıların azaltılmasında kullanılmaktadır.
– Zerdaçal, öküz gözü, keçi sakalı, hint yer alması, kava gibi bitkilerde yine bel fıtığından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır