Basur – Hemoroid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merhaba değerli okurlar. Bu yazımızda Basur (hemoroid) nedir? belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilebilir? dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? gibi sorularınıza cevap olmaya çalıştık.

 • 26 Mart 2011
Basur – Hemoroid Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemoroit ne kadar saklanan  söylenilmekten çekinilen bir hastalık  olsa da toplumda fazlasıyla görülebilir .anüsteki damarların çeşitli nedenlerle şişmesi sonucunda hemoroid oluşur. Yanında kanama kızarıklık ve kaşıntı getirir.
İç hemoroit : Basur çeşitlerinden ilkidir. Hemoroitin bu çeşidi geç fark edilir çünkü herhangi bir ağrı hissedilmez içerdeki dokular tahrip olup kanamaya başlayınca fark edilir . bu kanama fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalı hemoroit derecesi değerlendirilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.
Dış hemoroid: Anüsün iç kısmındaki damarların anüsün dışına , etrafına çıkması şeklinde görülür. Anüsün çeveresinde şişlik , küçük et parçaları görülür . Dış hemroid de iç hemoroidin tam tersine dış deriyle temas olduğu için çok ağrı ve acı hissedilebilir.
Hemoroid çeşitli nedenlerle damarların şişmesidir dedik peki bu damarlar neden şişer?
-aşırı şekilde acı yemek
-kabızlık ve isal (dışkılamanın anormal olması )
-anal bölge temizliğinin yanlış şekilde yapılması fazlasıyla sabun yada deterjan içeren ürünler kullanmak
-gebelik( bebeğin ilerleyen zamanlarda yaptığı basınçtan dolayı )
-anal sex(ters ilişki)
-obezite
-Tuvalette uzun süre oturmak ve fazla ıkınmak hemoroidi tetikleyen nedenlerdir.
Tedavi: Öncelikle hemoroid fark edilir edilmez bir genel cerrahi uzmanına başvurulması şarttır. Doktorun verdiği jel, krem, fitil, köpük gibi ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Tabi hemoroidin derecesi bu tedavi şeklini değiştirebilir eğer hastalık ilerlediyse hemoroid cerrahi operasyonla yani ameliyatla da alınır. Bu duruma doktor karar verir.
Bu ameliyat operasyon yaklaşık 30-35 dk sürer. Kişi ister spinal anesteziyle ister genel anestezi atında operasyona alınır. Herhangi bir ağrı yada acı hissedilmez.
Doktorun anlatımıyla basurun belirtileri :

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Ben de 3-4 yıldır hemoroid ile sıkıntılı bir dönem geçirdim.
  Ameliyatı çok kez düşündüm fakat ameliyat olan arkadaşlar ın uzun zaman lı evrelerde memnun olanını görmedim. Kendim ce çok tedavi uyguladım fitil krem yediklerime dikkat ettim ama kurtulamadım. Ben de ki öyle oluyor du ki zaman zaman uyku uyuyamaz oluyor dün küvette sıcak suda çok sabahladığım gece ler de oldu.
  En son Karamelhem ihtiyol Pomat ı kullanmaya başladım ve 20 gün gibi bir sürede neredeyse bağsurumun dışarı çıkan büyüklüğü 3/1 e kadar düştü ve tahminin on gün daha tamama e bitecek. Ağım sancım hiç bir şeyim kalmadı. Günde 2 defa dışarı çıkan bölgeye sürüp üstüne tuvalet kağıdı koyuyorum ve elbise me bulaşmıyor. Çözümü ben burda buldum. İlk önce tedirgindim patlatır kanama yapar diye ama hiç bir sorun yaşamadım. Bende internet aracılığı ile buldum bu çözümü inşallah sizlerden faydam olur diye paylaştım. Bu sancıyı sıkıntıyı çeken bilir çok iyi biliyorum inşaat Allah hepimizi kurtarır.
  Ben gezmeye bile giderken aklım popom da duruyor du acaba kanadı mı diye. Erken olmama rağmen kadın Pedi ve peçete koymadan Evden çıkamıyor durumda idim.
  Ben denedim size de tavsiye ederim ben 20 gündür bi nefes aldım bi rahatladım ve hemoroid de küçülme yaşadım.
  Benim eski ve suan ki halini resim olarak koyacam buraya. Koyabilirsem tabi siz de görün ve ona göre kararınızı verin.

 2. ord_prof dedi ki:

  tedavi bizzat uygulanmıştır, test edilmiştir
  kesin çözüm için memelere çörekotu yağı sürülür
  1 ay boyunca günde 5 kez 6 damla YADA DAHA BASİTİ FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE PAMUK AL ÇÖREKOTU YAĞINA BANDIR FİTİL OLARAK İÇERİ MAKATTAN İÇERİ AT BİRAZ KAŞINTI OLACAK SONUNDA TEDAVİ OLUYORSUN
  iltihap varsa (İLERLEMİŞSE KESİN VARDIR)antibiyotik (hap) yazdırıyorsun beraber destekleyici kullanıyorsun tedavide tedavinin hepsi bu en pratik
  ÜSTE YAZILAN KENDİM BİZZAT KULLANDIM TEKRARLADIKCA AYNI İŞLEM HİÇ BİRYERDE BU BİLGİYİ BULAMAZSSIN
  Hemoroid için elma sirkesi topikal kullanımı
  EN ETKİLİ YÖNTEMLER
  1- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  2- ZEYTİN YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  3- HİNT YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  4- ELMA SİRKESİ + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  5- ÇÖREKOTU YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  6- KANTARONYAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  BU YÖNTEMLER BAŞKA YERDE ZOR BULUNUR DEĞERİNİ BİLİN ord_prof

BİR YORUM YAZ