Hemoroit ne kadar saklanan  söylenilmekten çekinilen bir hastalık  olsa da toplumda fazlasıyla görülebilir .anüsteki damarların çeşitli nedenlerle şişmesi sonucunda hemoroid oluşur. Yanında kanama kızarıklık ve kaşıntı getirir.
İç hemoroit : Basur çeşitlerinden ilkidir. Hemoroitin bu çeşidi geç fark edilir çünkü herhangi bir ağrı hissedilmez içerdeki dokular tahrip olup kanamaya başlayınca fark edilir . bu kanama fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalı hemoroit derecesi değerlendirilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.
Dış hemoroid: Anüsün iç kısmındaki damarların anüsün dışına , etrafına çıkması şeklinde görülür. Anüsün çeveresinde şişlik , küçük et parçaları görülür . Dış hemroid de iç hemoroidin tam tersine dış deriyle temas olduğu için çok ağrı ve acı hissedilebilir.
Hemoroid çeşitli nedenlerle damarların şişmesidir dedik peki bu damarlar neden şişer?
-aşırı şekilde acı yemek
-kabızlık ve isal (dışkılamanın anormal olması )
-anal bölge temizliğinin yanlış şekilde yapılması fazlasıyla sabun yada deterjan içeren ürünler kullanmak
-gebelik( bebeğin ilerleyen zamanlarda yaptığı basınçtan dolayı )
-anal sex(ters ilişki)
-obezite
-Tuvalette uzun süre oturmak ve fazla ıkınmak hemoroidi tetikleyen nedenlerdir.
Tedavi: Öncelikle hemoroid fark edilir edilmez bir genel cerrahi uzmanına başvurulması şarttır. Doktorun verdiği jel, krem, fitil, köpük gibi ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Tabi hemoroidin derecesi bu tedavi şeklini değiştirebilir eğer hastalık ilerlediyse hemoroid cerrahi operasyonla yani ameliyatla da alınır. Bu duruma doktor karar verir.
Bu ameliyat operasyon yaklaşık 30-35 dk sürer. Kişi ister spinal anesteziyle ister genel anestezi atında operasyona alınır. Herhangi bir ağrı yada acı hissedilmez.
Doktorun anlatımıyla basurun belirtileri :