Bamyanın Faydaları
Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan bamya, çözünür ve çözünmez lif açısından çok zengin bir doğal kaynaktır. Bamya genellikle yemeklerde kullanılmaktadır. Düzenli tüketim beraberinde birçok yararlı vitaminin vücudunuzda hastalıklar ile savaşmasını sağlayacaktır. Bamya K vitaminin bakımından zengin bir sebzedir. Ayrıca E, C ve A vitaminlerini içeren bir vitamin kaynağıdır. Bamyanın içeriğinde bunların dışında bol miktarlarda bakır, kalsiyum ve magnezyum bulunur. Doğal bir potasyum kaynağı olan bamya ayrıca tiamini, sodyum, pridoksin ve selenyum maddelerini içermektedir. Bamya içerdiği besinler, vitaminler ve mineraller sayesinde vazgeçilmez bir sebzedir.
Bamyanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Bamya birçok vitamin ve bileşen içerdiği için sağlığa büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle içeriğindeki lifler günümüzde tedavisi sıkıntılı olan birçok hastalığı iyileştiriyor. Şimdi kısaca bamyanın sağlığa faydalarına değinelim.
Kaliteli Lifler Sindirim Sistemine Çok Faydalı
Bamya çok kaliteli bir lif kaynağı olduğu için sindirim sistemini destekler ve buna bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Bu lifler özellikle bağırsakları hareketlendirir ve kolon kanseri gibi ciddi bir hastalığa yakalanma riskini azaltır. Ayrıca bunu yaparken kilo kaybına sebebiyet vermiyor.
Lifler Sayesinde Diyabeti Önler
İçeriğindeki çözünen ve çözünmeyen liflerin çok kaliteli olması sebebiyle özellikle diyabet hastalarının yardımına koşan bamya ayrıca genel vücut sağlığını da olumlu yönden destekliyor.
Folat Sayesinde Gebeliğe Yardımcı Olur
Bamya tam bir folat deposu olduğu için gebe kalmak isteyip kalamayan kadınların bu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu nedenle gebelik dönemlerinde de tüketilmesi uzmanların tavsiyeleri arasında.
Kan Pıhtılaşmasını Engelliyor
Bamya K vitamini deposu olduğu için kanda oluşabilecek olası pıhtılaşmaların önüne geçiyor ve kana akışkanlık kazandırıyor. Kemik sağlığı içinde çok önemli olan K vitamini genel anlamda damar sistemini koruyor buda dolaylı olarak kalp sağlığına faydalarını gösteriyor.
Kronik Astıma Çok İyi Geliyor
İlk bakışta ilginç gelebilir ama bamya kronik astım hastaların şiddetle öneriliyor. Uzmanlar astım hastalarının bamya kullanarak astımın şiddetini düşürebileceklerine inanıyor ve tavsiye ediyor.
Lifler Kabızlık Sorununa Çare Olabiliyor
Bamya genel anlamda sindirim sistemini etkin bir şekilde koruyor. İçeriğindeki lifler bağırsak hareketlerini düzeltiyor ve bu durum kabızlık sorunu çekenlere çara olabiliyor.
Zararlı Güneş Işınlarına Karşı Bamya
Bamya insan cildini güneşten gelen ışınlara karşı direkt olarak korumuyor. Bu konuda bilimsel bir araştırma yok fakat uzmanlar özelliklede yaz aylarında güneşin yaydığı zararlı ışınlardan korunmak için bamyanın iyi geldiğini iddia ediyor.
Kolon Kanserinde Etkili Bir Çözüm
Bamya kolon kanserine karşı etkin bir mücadele gösterir. İçeriğindeki kaliteli vitamin ve mineraller sayesinde kanser hücreleri ile savaşarak kansere yakalanma riskini de büyük ölçüde ortadan kaldırır.
Aşırı Kilo İçin Bamya
Pişmiş veya çiğ bamyanın düzenli bir şekilde tüketilmesi başta obezite hastalığına yakalanan insanlara sonrada kilolu insanlara yardımcı olabilir. Bamya kilo vermede yaygın olarak kullanılmaz fakat düzenli tüketim bu konuda etkili olacaktır.
Kolesterol Dengeleyici
Bamyanın en önemli özelliklerinden biride kolesterol dengeleyici olmasıdır. Düzenli tüketim sayesinde ani yükselmeleri ve aşırı düşüşleri kontrol altına alabilirsiniz.
C Vitamini Deposu
C vitamini cilt sağlığını destekleyen en önemli vitamin olma özelliği taşır. Bamyada yüksek miktarda ve kaliteli bir bamya deposu olduğu için genel anlamda tüm cilt sağlığına katkı sağlamakta. Cildi nemlendirir ve canlılık kazandırabilir.
Daha Güçlü Saçlar İçin Bamya
Saçlarınız mat, soluk, güçsüz, ince ve kuru bir yapıya sahipse tamda bu noktada bamya imdadınıza koşuyor. Bamyaları suda kaynatıp bu su ile saçlarınızı yıkadığınız zaman göreceksiniz ki eskiye oranla daha güçlü ve sağlıklı saçlarınız olacak. Bamya saç kremi olarak kullanılabilir ve kaşıntılı kafa derilerine bir çözüm sağlayabilir. Bamyanın saçları yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği bulunmaktadır.
Bamya düzenli ve sürekli tüketim halinde sağlara gerekli olan tüm vitaminleri sağlar ve saçlarınız sandığınızdan daha hızlı bir şekilde sağlığına kavuşur. Ayrıca kepek problemi yaşayan ve bu problemin önünü alamayan insanların bamya kullanarak kepeklerden kurtulması mümkün olabiliyor.
bamya-astima-iyi-geliyor
Bamya Tohumunun Hastalıklara Karşı Etkileri

 • Kemikleri güçlendirir ve iskelet yapısını genel anlamda korur
 • Saç ve cilt sorunlarının üstesinden gelebilir. İçeriğindeki birçok vitamin saçlara iyi gelmektedir.
 • Bağırsakları hareketlendirir ve kabızlığı giderici bir etki gösterir
 • Kan hücrelerinin üremesine ve kandaki zararlı atıkları dışarı atılmasında büyük rol oynar
 • Sinir sistemlerine büyük katkıları vardır
 • Sindirim sisteminin genel sağlığını korur.

Bamya Çiçeğinin Hatalıklara Karşı Etkileri
Bamya çiçeği diğer bir adıyla amber çiçeği olarak bilinir. Bu çiçekler kurutularak ve bir çay gibi demlenerek tüketilmektedir. Bamyanın kökeni Hindistan diye bilinir fakat ülkemizde de yetişmektedir.

 • Sivilce ve akne gibi can sıkan lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur ve cildi nemlendirir
 • Kan hücrelerinin genel sağlığına katkı sağlar ve hücre üremesini destekler
 • Şeker hastalarının düzenli tüketimi halinde şeker hastalığı ile savaşır
 • Kolesterol seviyelerini normal değerlere çeker ve aşırı yükselmeleri engeller
 • Sindirim sistemini doğrudan etkiler ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur bu sayede de kabızlığı önleyebilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına ve bağırsak mide iltihaplanmalarına karşı antibiyotik etkisi gösterir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve içeriğindeki sengin ve kaliteli mineraller sayesinde sindirimi sistemini de destekler
 • Kan şekeri oranlarını dengelediği de yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bamyanın faydaları saymakla bitmez. İçeriğindeki lifleri başka hiçbir besinde yoktur.

Bamyanın Zararları Yan Etkileri
Bamya çok yüksek lif ve vitamin deposu olduğu için her yaşta ve her gurup tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ancak aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı tüketim sonrası çocuklarda alerji olarak kendini gösterebilir. Ayrıca yetişkinlerde aşırı tüketim sonrası karın ağrısı, kusma, bulantı ve ciltte kızarıklığa sebep olabilir. Hamilelik dönemi ile ilgili yapılan bir araştırma olmadığı için bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yine de hamilelik dönemlerinde tüketmeden önce bir uzmandan onay almanızı tavsiye ederiz.
Bamyanın Besin Değerleri
Bamyanın 80 gramında 17,6 kalori bulunur. Ayrıca; 2 gram Lif, 3,9 gram Karbonhidrat, 1,5 gram Protein, 61,1 mg Kalsiyum, 28,8 Magnezyum, 226 IU vitamin A, 108 mg Potasyum ve 0,2 mg Demir bulunmaktadır.
Öneriler
Bamya tüketirken aşırıya kaçmadığınız sürece size ve sağlığına çok büyük faydalarını görmeniz uzun sürmeyecektir. Düzenli ve sürekli kullanım yukarda anlatılan tüm faydaları görmenizi sağlayabilir. Anca düzensiz ve dengesiz bamya tüketimi size faydadan çok zarar sağlayabilir. Alerjik bir hastalık taşıyorsanız veya hamilelik dönemindeyseniz doktor tavsiyesi olmadan tüketmeniz önerilmez.