Balın Faydaları
Bal dünyada bozulmayan tek gıdadır. Üretildikten sonra bin yıl bile geçse aynı tazeliğini korumaktadır. Bu özelliği ile diğer tüm gıdalardan farklıdır. Şu an bile keşfedilen bazı bal petekleri yüzyıllar öncesine ait olabiliyor. Ve ilk gün ki tazeliğini koruyor. Elbette bu özellik hakiki ballar için geçerlidir. Arıların tamamen çiçeklerden topladığı özütlerle yaptığı ballar bu özelliğe sahip. Çünkü günümüzde ballar maalesef arıların önüne konulan şekerli şerbetler ile üretiliyor. Hatta hiç arı kullanılmadan fabrikalarda bazı maddelerin karışımı ile bal elde ediliyor ve piyasa çok uzun fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Ve çok acıklıdır ki hakiki bal ile fabrikasyon malı bal birbirinden laboratuvar ortamlarında bile zor ayırt edilebiliyor. Yani bir tüketici olarak hakiki balı sahte baldan ayırmanız neredeyse imkânsız. Ama bu ikisinin aynı faydaları sağladığı anlamına gelmez. İkisi arasında milyonlarca fark vardır.
Arılar ilkbaharda başlayıp çiçeklerden polenleri toplarlar ve peteklere taşırlar. Balın toplamda kaç çeşit olduğu halen bilinmemektedir. Her arı cinsi bulunduğu bölgenin iklimine ve bitki örtüsüne göre bal üretir.
Balın içinde früktoz, kalsiyum, demir, glikoz, sodyum, fosfat, potasyum, klorür ve magnezyum gibi çeşitli mineraller bulunur ayrıca B6, B5, B4, B3, B2 ve B1 vitaminleri bulunur. Bu nedenle oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ayrıca bal çok güçlü antibakteriyel ve anti septik özelliğe sahiptir. Bu özellikleri onu eşsiz kılar ve bin yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Balın faydaları anlatma bitmez ama biz genel olarak iyi geldiği hastalıklardan ve kullanıldı alanlardan bahsedelim.
balin-sagliga-faydalari
Bal İnsan Sağlığına Katkıda Bulunuyor
Bal içeriğinde hiç bakteri barındırmadığı için doğal bir antibiyotik niteliğindedir. Ayrıca çok güçlü bir antioksidan olma özelliği taşır. Bu özellikleri sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Mikropları kırar. Ayrıca deride oluşan yaraların çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Uykusuzluğa, öksürüğe, bronşit ve astıma çok iyi gelmektedir. Deride oluşan enfeksiyonları da çok kolay bir şekilde ortandan kaldırır.
Enerji Deposu
Bal insan vücudunda tüketildikten çok kısa bir süre sonra müthiş bir enerji patlaması yaşatır. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan kalori, doğal şeker ve enerjiyi bol miktarda içerir. Ayrıca yorgunlukla savaşır ve şekerli bir tadı olmasına rağmen kilo yapmaz ve rahat rahat tüketilebilir.
Kas Yorgunlukları için Birebir
Atletizm ile uğraşan sporcular performans düşüklüğü yaşamamak için düzenli olarak bal tüketirler. Böylece kas yorgunlarını da ortadan kaldırmış olurlar. Mükemmel bir kombinasyon sağlar ve sporcularda dayanıklılığı arttırır aynı zamanda enerji sağlar.
Kan Şekeri Dengeleyici
Bal çok tatlı bir besin kaynağıdır fakat diyabet hastalarından ciddi sorunlar doğurmaz. Bal içeriğindeki glikoz ve früktoz nedeniyle kan şekerindeki seviyeleri düzene koymada etkin rol oynayabilir. Bazı bal türeleri ise düşük hipoglesmik içerir. İleri düzeyde diyabet hastaları dışında herkesin günlük bir tatlı kaşığı kadar bal tüketmeleri uygundur.
Öksürük için Bal
Yapılan bir ok araştırma balın öksürüğe iyi geldiğini işaret etmiştir. Ayrıca boğazda oluşan enfeksiyonlarda çok etkilidir. Ayrıca öksürüğü durduramayacaksa bile azaltmaya yardımcı olur. Öksürüğü daha hızlı kesmesi için birkaç damla limon eklemek daha faydalı olacaktır.
Kesik ve Yaraları İyileştirir
Hakiki bal antimikrobiyal ve antiseptik antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle yaraları temizler ve iyileşme sürecini olumlu etkiler. Ayrıca kesiklerden ve yaralardan ötürü meydana gelen ağrıları da hafifletir.
Bu işlem için kesik veya yara olan bölgeye tamamen kapatacak miktarda bal sürün ve bir bandaj yardımı ile sarın. Günlük düzenli olarak değiştirin. Bu sayede mikroplar ölür ve daha hızlı iyileşme sağlanır.
Birinci Dereceden Yanıklara Bile İyi Geliyor
Bal küçük ölçekli yanıklarda daha yaygın kullanılır fakat ileri düzeyde yanıklara da bal ile tedavi uygulayabilirsiniz. Elbette bu tür ileri seviyede yanıklar için önce doktora gitmeniz gerekmekte ondan sonra tedavi süreci desteklemesi için bal tüketmeniz gerekmektedir. Bal antifugal maddeler içerdiği için bakteri oluşumu engeller ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Küçük yanıklar için balı direk yanık olan bölgeye sürebilirsiniz. İlk başlarda bu size biraz acı verebilir ama daha sonra ağrılarınızı kökten keser ve rahatlama sağlar.
Uykusuzluk Giderici
Uyku sorunu yaşayan insanlar için bal kesin bir çözüm yolu olabilir. Bunun için akşamları yatmadan hemen önce bir kaşıt balı bir bardak süt ile karıştırıp içmeniz gerekir.
Kilo Vermeye Yardımcı
Bal vitamin, Mineral ve bol miktarda amino asit içerir. Tüm bunlar obeziteyi önler ve kilonun sabit kalmasına yardımcı olur. Sabahları düzenli olarak bir bardak suya bir kaşık bal ile iki üç dalma limon koyun ve iyice karıştırıp afiyetle için. Bu sayede hem kilo vermeniz daha kolay olacak hem de metabolizmanızı hızlandıracak. Bu sayede güne daha enerjik bir şekilde başlayabileceksiniz.
Sindirim Sistemine Katkıda Bulunuyor
Bal antimikrobiyal ajan görevi görür ve tüm sindirim sistemini olumlu etkiler. Ayrıca içeriğindeki enzimler gastrit tedavisi için etkili bir rol oynayabilir.
Daha Sağlıklı Saçlara Kavuşturuyor
Kuru ve yıpranmış saçlar için bal çok etkili bir çözümdür. Ayrıca saç derisinde oluşan pullanma ve kaşıntılar içinde kullanılabilir.
Bal Göz Sağlığını Korumaktadır
Eski çağlarda Hintliler ve Mısırlılar balı göz sağlıklarını korumak için kullanmışlardır. Modern tıpta bunu yaptığı araştırmalar neticesinde doğrulamaktadır. Günlük tüketim uzun vadede göz hastalıklardan koruyacaktır ayrıca görme yetilerini de geliştirecektir. Ayrıca göz sendromuna da iyi geldiği bilinmektedir.
Bal İle Göz Bakımı Yapmak İçin Gerekli Malzemeler;
1 tatlı kaşığı ılık su
1 tatlı kaşığı kadar bal
Yapılışı

 • Balı ılık suya katın ve iyice karıştırın
 • Biraz bekletin ve soğumasını sağlayın.
 • Göz banyosu ya da losyon şeklinde uygulayın
 • 10 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın

Bu yöntem enfeksiyon gibi hastalıkların tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.
Cilde Faydaları İnanılmaz
Antifungal ve antimikrobiyal özelleri olduğu için bal, ışıldayan ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızda size yardımcı olabilir. Cildinizde oluşan lekeli bölgelere akşamları yatmadan önce biraz bal uygulayın. Bu sayede istenmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz.
Bu işlemi 10 gün boyunca düzenli olarak uygulayın. Sabah kalktığınızda uyguladığınız bölgeyi ılık su kullanarak iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurutun. Farkı bir haftada göreceğinize eminiz. Ayrıca bal mantar, sedef ve egzema gibi cilt hastalıklarında çok iyi gelmektedir.
Bal kozmetik sektöründe çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve neredeyse tüm cilt bakım ürünlerinde ve maskelerde kullanılmaktadır. İçeriğindeki maddeler insan derisine zarar veren güneş ışınlarından korumaktadır.
Balın cilde faydalarını arttırmak için birçok maske çeşidi bulunmaktadır. Size bunlardan bir kaçının tarifini verelim.
Ballı Yüz Maskesi 1
Gerekli olan malzemeler;

 • Bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı kadar doğal bal
 • Bir yumurtanın sarısı

Yapılışı ve kullanım şekli;
Öncelikle gerekli olan malzemeleri tedarik edin ve bunları bir kabın veya bardağın içinde iyice karıştırın ve masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla iyice yıkayın. Bu maska ile ölü hücre ve yağlardan kurtulursunuz.
Ballı Yüz Maskesi 2
Gerekli olan malzemeler;

 • Bir tatlı kaşığı kadar kil
 • Bir tatlı kaşığı kadar bal
 • Bir tatlı kaşığı kadar taze limon suyu

Yapılışı ve kullanım şekli;
Belirtilen malzemeleri iyice karıştırın. Yüzünüze iyice yedirin ve 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla iyice yıkayın. Bu maska yağlı ciltler için daha faydalıdır. Cildi aşırı derecede rahatlatır.
Balın Zararları
Bal hiçbir yan etkisi olmayan bir gıdadır. Her yaşta ve koşulda tüketilebilir ve hatta tüketilmesi gerekir. Fakat aşırı tüketimin yol açtığı bazı yan etkiler mevcuttur

 • Bir yaşından ufak çocukların tüketmemesi önerilir
 • Aşırı tüketim kusma, göğüs ağrısı, kalp sorunları, yüksek ateş ve titremeye sebebiyet verebilir.
 • Anzer balının tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Aşırı tüketim zehirlenmeye yol açabilir.
 • Emzirme dönemindeki anneler ve hamiler kadınlar aşırıya kaçmadan tüketmelidir.
 • Polene karşı alerjisi olanları tüketmesi önerilmez

Balın Besin Değerleri
100 gram bal 304 kaloridir. Ayrıca balda 82,40 gr Karbonhidrat, 0,2 gr Lif, 6 mg Kalsiyum, 0,42 mg Demir, 2 mg Magnezyum, 4 mg Fosfor, 52 mg Potasyum, 0,30 gr Protein, 4 mg Sodyum ve toplamda 82,12 gr şeker bulunmaktadır. Bal yağ ve kolesterol içermez.
Öneriler
Bal tüketiminden maksimum derecede faydalanmak ve anlattığımız faydaları görmeniz için doğal yani hakiki bal kullanmanız gerekecektir. Piyasadaki sahte balları tüketmek size bu faydaları sağlamayacak aksine zarar verecektir. Bu nedenle piyasada 5-10 liraya satılan ballardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.