Balık Yağının Faydaları
Yağı kullanılan balıklar genelde ton balığı, kefal, mersin balığı, uskumru, lüfer, ringa, sardalye ve alabalıktır. Bu balıklarda üretilen yağın 3,5 gramında 1gr omega3 yağ asidi bulunmaktadır. Balık yağı kapsüllerine ek olarak bir miktar E vitamini eklenmekte ve bu işlem balık yağının bozulmasını engellemektedir. Bu kapsüllerin bazılarında demir, kalsiyum ya da B3, B1, A, C ve D vitaminlerinden biri veya bir kaçı bulunabilir.
Balık Yağının Kullanımı
Pek çok sağlık koşulunda kullanılan balık yağları, birçok hastalığın tedavi edilmesinde veya tedaviye yardımcı olarak kullanılması amacıyla çok yaygın kullanılan bir beslenme yöntemidir. Kullanım alanlarının başında kolesterol gelmektedir. Kolesterolü dengeleyici özelliğiyle damarları korumakta, kalp krizi riskini azaltmakta ve inme gibi hastalıklardan uzak tutmaktadır.
Fakat balık yağının kullanım miktarını bir uzmanın belirlemesi sağlık açısından çok önemlidir. Çünkü aşırı dozda kullanım ters tepkiye yol açıp koruması muhtemel hastalıkları tetikleyebilir.
Balık yağının faydalarını maddeler halinde açıklayalım.
Balık Yağının Beyin Üzerindeki Faydaları;
Balık yağının düzenli olarak tüketilmesi durumunda, beyin fonksiyonları üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden balık yağı dikkat eksikliği, psikoz, depresyon, hiperkativite bozukluğu ve Alzheimer gibi beyni direk etkileyen rahatsızlıklardan korunmak için tüketilmesi gereklidir. Kimi insanlarda glokom, göz kuruluğu ve yaşa bağlı oluşan makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının tedavisinde de balık yağı kullanılmaktadır.
Tansiyon; Günümüz uzmanları tansiyon hastalarına çoğu zaman ilaç yazmak yerine balık yağı tüketimini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni balık yağında omega3 yağ asitlerinin, insan vücudundaki damarları biraz genişletmesi ve kan basıncını da normal değerlerine geri çekmesidir. Bunun sayesinde kalp ameliyatı gibi ciddi operasyonlar sonrası kan basıncının yükselmesine engel olarak tedaviyi kolaylaştırmaktadır.
Trigliserit; Balık yağları kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili olan çok yüksek trigliseridi düşürmeye yardımcı olarak kullanılan en doğal çözümler içinde yer almaktadır. Elbette bu trigliserit değerlerini düşürmek veya dengelemek için sadece balık yağı yeterli olmamaktadır. Kalp hastalığına yakalanmamış veya damarlarında anormallikler oluşmamış bir insanda, trigliserit değerleri normalden yüksek ise balık yağı ile birlikte düzenli bir egzersiz programı uygulaması gerekmektedir. Yaşam tarzı ve beslenme tarzlarında değişiklik yaptığı halde vücudundaki trigliserit değerlerini düşüremeyen insanların doktora başvurmaları ve ilaç tedavisi almaları gerekebilir.
Kalp Sağlığı; Tansiyonu ve trigliserit değerlerinde düşüş sağlayan balık yağı aynı zamanda bu değerler normal değerlere çekebilen etkisi, genelde kalp sağlığını korumakta kullanılmıştır. Ancak kalp hastası iseniz ve düzenli olarak ilaç tüketiyorsanız, özellikte statin gibi bir ilaç kullanımı yapıyorsanız balık yağına ihtiyacınız yok demektir.
balik-yagi-omega3
Balık Yağının Genel Faydaları
Şimdi anlatacağımız rahatsızlıkların tedavisi ya da bu rahatsızlıkların insanların günlük hayatlarını etkileyen önemli belirtilerinin hafifletilmesinde genellikle balık yağı kullanılmıştır. Balık yağlarının bu tür hastalıklara ne derecede iyi geldiği konusunda çok az araştırma bulunmakta ama buna rağmen günümüzde birçok hasta tarafından tercih edilmekte ve uzmanlar tarafından da şiddetle önerilmektedir.
Romatoid Artrit; Balık yağları tek başlarına ya da farklı ilaç tedavilerine yardımcı olması için romatoid artrit’in sebep olduğu ve sabahları vücuda ağrı veren hastalığı hafifletmek için kullanılmaktadır.
Adet Ağrıları; Balık yağlarını tek başına almak ya da B 12 vitaminiyle beraber kullanmak kadınlarda oluşan çok şiddetli adet ağrılarını hafifletmektedir. Kadınlar adet dönemlerinde vücuda zarar veren ağrı kesiciler kullanmak yerine bu doğal ilacı tercih etmeleri daha doğru olur.
Dikkat Eksikliği; Doktorlar hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği bulunan 7-12 yaş arasındaki çocuklara düzenli balık yağı tüketimini öneriyor.
Felç; Yapılan araştırmalar neticesinde haftalık düzenli olarak 1-3 balık tüketen insanlarda, tüketmeyenlere oranla %27 daha az inme riski bulunduğu görülmüştür. Fakat balık yağı tüketimi felç riskini tamamen ortadan kaldıramamakta sadece yakalanma riskini azaltmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar düzensiz olarak aşırı balık yağları tüketmenin (gün içerisinde 45 gr’dan daha fazla) felç riskini azaltmanın aksine yükselttiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra vücuttaki kanı inceltme amacıyla aspirin kullanımı tedavisi gören hastaların balık yağlarını tüketmesi de felç riskine bir etkide bulunmayacaktır.
Damar Sertliği; Balık yağlarının doğrudan doğruya insan kalbine kan taşıyan bazı kroner arterlerde görülmekte olan damar sertliklerini de yavaşlattığı görülmüştür. Fakat baş bölgesine kan taşıyan damarların (karotis arterler) aynı etkilere sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Zayıflayan Damarlar; Balık yağları yalnız başlarına ya da kalsiyum takviyeleriyle beraber kullanılması durumunda kemik zayıflamasına sebep olabilen osteoporoz ve benzeri hastalıkların gelişimini durdurmaya yardımcı olmaktadır. Bu durum genellikle yaşlılarda femur yani uyluk kemiği ve omurga kayıplarını yavaşlattığı için tercihler arasında olmuştur.
Böbrek Sorunları; Günlük veya haftalık düzenli balık yağı tüketimi yapan kişilerde böbrek hastalıkları riski olan ve böbrek fonksiyonlarının yitirilmesi sürecini aşırı şekilde yavaşlattığı görülmüştür. Balık yağları aynı zamanda diyabetli hastalarda da idrar sorunlarına çare olmaktadır.
Oberzite; Yapılan bazı araştırmalar ortaya koymaktadır ki, düzenli tüketilen balık, aşırı kilolu insanlarda zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tansiyonu düşürdüğü ve kan şekerini de dengelediği görülmüştür. Balık yağı kullanımında düzen sağlayan kişilerin yaptığı egzersizlerin daha etkili olduğu belirtiliyor.
Astım; Balık yağları hava akışını geliştirdiği ve öksürüğü azalttığı için astım hastalıklarında, özellikle çocuk astım hastalarında kullanılan bir takım ilaçların daha az kullanılmasını sağlayabilir.
Rahim Kanseri; Düzenli bir şekilde haftalık 1-3 balık tüketen kadınların rahim kanseri yakalanma riski, tüketmeyen kadınlara oranla çok daha düşüktür.
Yüksek Kolesterol; Uzmanlar balık yağlarının B 12 takviyesi yapılarak kullanılması durumunda, Kolesterolü düşürmede oldukça etkili olduğunu belirtiyor. Ancak hastalığınız gereği düzenli bir şekilde kolesterol ilaçları kullanmaktaysanız, balık yağı kullanımından önce kullandığınız ilaçla etkileşime girip girmediğini doktorunuza ya da eczacınıza sorunuz.
 
Balık Yağının Önerildiği Hastalıklar
Şimdi anlatacağımız sağlık sorunlarının tedavilerinde balık yağları kullanılabilir fakat balık yağlarının bu hastalıklar üzerinde kesin bir tedavi edici özelliği olup olmadığı bilinmemektedir.

 • Depresyon (sadece belirtilerin hafifletilmesinde)
 • Alerjiler (genellikle çocuklarda görülmüş alerjiler)
 • Kronik böbrek hastalığı (bu durum diyaliz hastalarında olumsuz etki azalımı için kullanılır)
 • Göz Kuruluğu (sadece keten tohumunun yağıyla kullanılmalıdır)
 • Alzheimer (ilerlemeyi durdurmak için)
 • Katarakt (yakalanma riskinin düşürülmesinde)

Balık Yağının Yan Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler!
Balık yağlarının faydalarından haftalık 2 balık tüketimi ile yararlanmanız mümkün. Fakat Düzenli bir balık tüketicisiyseniz ve bir hastalığa yakalanmamışsanız bu durumda balık yağı kapsüllerini kullanmanıza gerek yoktur. Balık yağı kapsüllerini kullanmayı çok istiyorsanız, bunun için doktorunuzun kontrolünde yaşına orantılı bir şekilde alabilirsiniz.
Balık yağları ve satılan kapsüller aşırıya kaçılmadığı sürece güvenli sayılır fakat her zaman olamamakla beraber ağız kokusu, mide bulantısı, mide yanması, ishal, burun kanaması ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Aşağıda yazılan hastalıklarla beraber balık yağlarının tüketilmesi için bir doktor kontrolüne girmeniz gerekmektedir;

 • Kalp ritim bozuklukları
 • Depresyonlar
 • Karaciğer hastalığı
 • Diyabet
 • Bipolar bozukluklar
 • Deniz ve balık çeşidi alerjileri

Aşağıda belirtilen ilaç tedavileri ile birlikte balık yağları kullanılmadan önce bir uzmana danışılmalıdır

 • Obezite ilaçları
 • Yüksek tansiyon hastalarının kullandıkları ilaçlar
 • E Vitamini takviyeleri
 • Doğum kontrol hapı
 • Kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçlar

Ayrıca kan pıhtılaşması tedavisi gören kişiler zencefil, panax, karanfil, ginseng, sarımsak, kırmızı yonca, söğüt, zerdeçal ve diğer bitkilerde balık yağını karışım yapmamalı aksi takdirde bu durum kanamaların artmasına da neden olabilmektedir.