Mevsim değişikliği esnasından çoğu kişinin bahar yorgunluğu ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Yaklaşan sıcak havalar ile beraber kendimizi yataktan dışarı atmak istemeyiz ve gündelik işleri de daha isteksiz yapar hale geliriz. Kısacası bahar yorgunluğu, mevsim geçişlerinde hissettiğimiz bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen bir addır.
 
Bahar yorgunluğunun mevsim değişikliği sırasında ortaya çıkmasındaki neden ise hormonal sistemimizin bu geçiş esnasında yeni dengeler oluşturma çabasında olması ve havadaki elektrik ve iyon yüküdür. Bunun yanında diğer etkileyen hususlar hava kirliliği, stres ve beslenmeye dayalı nedenler olup, vücudumuzu kısa süreli geçişler halinde yorgun hissetmemize sebep olmaktadır.
 
Bahar yorgunluğu ile karşılaşan insanlar genellikle kapalı ortamlarda çalışan kişiler, düzensiz ve yetersiz beslenenler, güneş ışığı ve temiz havadan uzak kalanlar, bayanlar, aşırı kilolular, öğün atlayanlar, yoğun ve stresli bir hayata sahip olanlardır.
 
Bahar yorgunluğu ile beraber gelen kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, depresyon, iştah azalması, kadınlarda adet düzensizliği gibi etkiler hayatımızı olumsuz etkilemektedir.
 
Bahar yorgunluğundan kurtulmak için; düzenli beslenmeli, kapalı ortamlarda bulunmamalı, uyku düzenini korumalı, spor yapılmalıdır.