Bacak reflüsü nedir nasıl olur : Bacaklardaki toplardamarların görevi olan kirli kanı yukarı doğru yani kalbe pompalama işlevini yitirmesi durumdur.  Toplardamar yani ven kapakçıkları bu görevlerini yerine getiremedikleri için yerçekiminin de etkisiyle bu kan akışı tersi istikamete doğru meydana gelir. Bu geri kaçırma olayına venöz denir.
Bacak reflüsünün belirtileri nelerdir : Öncelikle diz ve ayak bileklerinin hemen altındaki şişme ödem gözle görülen belirtileridir. Daha ileri seviyede daha önce olmayan ancak gözle görünmeye başlayan minik minik kılcal damarlar belirmeye başlar. Bunlar tedavi süresini geçtikçe daha da belirginleşmeye kalınlaşmaya ve renkleri koyulaşmaya başlar.  Ayak ve bilek hizalarında çok uzun süre iyileşmeyen yaralar meydana gelir. Bu son ileri derece belirtiler aynı zamanda varis oluşumu da demektir. Ayaktan dize kadar sürekli bir yanma hissi, ayak parmaklarında oluşan kramplar da reflü belirtileridir.
Tehlikeleri riskleri zararları nelerdir: Kan akışının yavaşlamasına sebebiyet verdiği için herhangi bir çarpma durumunda veya uzun süreli yolculuklarda bu yavaşlamaya bağlı olarak akciğere giden bir damarın tıkanması riski vardır.
Kimler Reflü Olabilir : Aşırı kilolular, ırsi / genetik özellikler, uzun süre ayakta durulması gereken ilerde çalışanlar, rahatsız edici topuklu ayakkabılar, uzun süreli sauna ve güneş banyosu ve bacak bölgelerinin uzun süre ısıya maruz bırakılması durumlarını taşıyanlar reflü riski ile karşı karşıyadır.