Ayasofya’nın sembolü olan, yurt dışı basınında da geniş yer bulan Gli, yakın zamanda rahatsızlanmıştı. Tedavisi devam eden Gli’nin vefat haberini ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya açıkladı. Ali Yerlikaya Gli’nin vefatının ardından yaptığı açıklamada, Gli’nin ölüm sebebinin yaşlılığa bağlı olduğunu söylerken, onu hiç unutmayacaklarını da ifade etti.

Özel Bir Klinikte Tedavi Görüyordu

Ayasofya’nın meşhur ve sembol kedisi Gli’nin vefatı herkesi üzdü. Sadece Türkiye değil dünya basınında da yer bulan Gli, yıllardır Ayasofya’da yaşıyor ve ziyaretçilerin ilgi odağı oluyordu. Gli’nin rahatsızlandığı haberi ise 24 Eylül tarihinde açıklandı. Levent’te bulunan bir klinikte tedavisine başlanan Gli’nin son görüntüsü ise hastalığının ileri seviyede olduğunu gösteriyordu. Yaşlılıktan dolayı öldüğü duyurulan Gli’nin ölüm haberini veren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Gli’yi asla unutmayacaklarını belirtirken ölüm nedenini ise yaşlılık olarak açıkladı.

Ayasofya’nın sembol kedisi Gli öldü

Kılıç, Ayasofya’nın Yeni Kedisi Oldu

Yıllardır Ayasofya’nın ziyaretçilerini karşılayan Gli’nin 24 Eylül’de rahatsızlanmasının ardından Gli yerine Kılıç isminde bir kedi getirilmişti. Ankara’dan getirilen Kılıç da kısa sürede ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmış, beyaz ve kabarık tüyleri ile ilgi odağı olmuştu. Gli’nin ölümü ile birlikte ise Kılıç Ayasofya’nın tek kedisi oldu. Gli’nin yerine Ayasofya ziyaretçilerini artık Kılıç karşılayacak.

Sosyal Medyadan Üzüntü Ve Tepki Geldi

Gli’nin ölümünün yaşlılık olarak açıklanmasının ardından pek çok kişi sosyal medyada Gli’nin fotoğraflarını paylaştı. Gli’nin ölümü üzerine üzüntülerini getirenlerin yanı sıra, Ayasofya’nın cami olarak hizmet verilmesi, halı ile kaplanması ve atmosferin değişmesinin ise Gli’yi hasta etmiş olabileceği iddia edildi. Cami olarak Ayasofya’da hizmet verilmesinin ardından halı serilmesi ve burada içerideki nem ve toz oranının artmasının da Gli’yi hasta ettiği dile getirildi.

Kimileri ise böyle bir sebepten dolayı Gli’nin hastalanmayacağını söylerken, kedinin değişen tabiatının bünyesinin kaldıramadığı ağırlıklı olarak savunuldu. Tüm açıklamaların ortak paydası ise Gli’nin ölümünün herkesi üzdüğü oldu. Gli, Ayasofya’nın sembol kedisi olarak tarihe geçti. Bundan sonra Gli’nin yerine yeşil gözleri ve kabarık beyaz tüyleri ile dikkat çeken Kılıç kedisi ziyaretçileri Ayasofya’da karşılayacak.