Ayak Numarası Nasıl Küçülür?

 • 01 Ağustos 2016
Ayak Numarası Nasıl Küçülür?

Ayak Numarası Küçültme
Ayak küçültme günümüz koşullarında yalnızca estetik operasyonlarla yapılabilmekte. Çevrenizde size ayak numaranızın bir tık küçüğünü alarak küçültme işlemi yapabileceğiniz söylenir ama bu pekte doğru ve sağlıklı bir seçenek değildir. Elbette estetik ameliyat yapmaktan çekiniyorsanız veya maddi olarak buna hazır değilseniz bu yöntem size mantıklı gelebilir. Öncelikle size küçük ayakkabı kullanarak ayak küçültmeden bahsedelim.
Örneğin 38 numara ayakkabı ayağınıza tam oturuyorsa ve sürekli bu numarayı kullanıyorsanız, bunun yerine 37 numara bir ayakkabı giyerek ayaklarınızın zamanla küçülmesine yardımcı olabilirsiniz. Fakat bu teknikle hızlı sonuçlar beklemeniz doğru olmaz. Aylar hatta yıllar sürebilen bu yöntemi denemeye karar verdiyseniz size en çok lazım olacak şey sabır ve zamandır. Bu işlemi uygulamanın zararları faydalarından daha çoktur. Öncelikle yapmanız gerekenleri anlatalım ve size bazı püf noktaları anlatalım.
ayaknumarasikucultme1
Dar Ayakkabı Giyerek Ayak Numarası Küçültme

 • Öncelikle kullandığınız ayakkabının bir tık küçüğünü kullanmanız gerekeceğinden yeni bir ayakkabı almanız gerekir. Buda maddi açıdan canınızı sıkabilir. Çünkü ayağınızı sıkan ayakkabının içinde ayağınız sıkışacak ve buda ayakkabıya baskı uygulayacaktır ve severek aldığınız yeni ayakkabınız kısa sürede deforme olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz varsa eski ayakkabılarınızı veya varsa sizden küçük kardeşinizin ayakkabılarını ilk etapta kullanmanız.
 • Ayakkabı seçimi yaparken piyasaya yeni çıkan sandalet türü çevresi açık ayakkabıları tercih etmeyin. Özellikle beyan ayakkabıları genelde bu şekil olduğu için dikkat edilmesi gerekir.
 • Alacağınız ayakkabı ayaklarınızı her taraftan saracak cinsten olmalı ve toplu ayakkabılardan seçilmemelidir. Bunun için en uyun ayakkabı düztaban diye nitelendirilen ayakkabılardır. Ayrıca bu ayakkabılar oldukça rahattır.
 • Ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta ayakkabının esnek olmamasıdır. Piyasadaki ayakkabıların çoğu artık esneklik payı verilerek üretilmektedir. O yüzden ayakkabı seçerken mümkün olduğunca esneme payı az olan ayakkabıları tercih edin. Bu seçim daha erken küçülme sağlayacaktır.
 • Ayakkabının küçük olması beraberinde olumsuz etkilerde doğuracağı için seçim yaparken özen göstermeniz sizin için çok fayda sağlayacaktır.

Belirtmek zorundayız ki bu işlem herhangi bir uzman tarafından önerilmemekte ve bir araştırmanın ürünü niteliğinde değildir. Tamamen deneyimlere bağlı olarak ortaya çıkmıştır.
Şimdi bu yöntemin faydalarından bahsedelim demek isteriz fakat ayaklarınızı belki 1 veya 2 numara küçültmekten başka hiçbir faydası bulunmamaktadır.
Fakat zararlarından bahsedilebilir çünkü bu yöntem sizlere uzun ve kısa vadede birçok olumsuz etki yaratacaktır.
Dar Ayakkabı Giymenin Zararları;
Öncelikle bu anlatacaklarımızın bilimsel bir kanıtı yoktur ve tamamen mantık üzerine kurulu zararlardır.

 • Her şeyden önce küçük numara ayakkabı giymek, ayaklarınızı rahatsız edeceğinden yürümek tam bir işkence halini alacaktır.
 • Ayak parmaklarınız ayakkabının içinde birbirine sıkı bir şekilde yapışacak ve parmak aralarında ayaklardaki terlemeyle birlikte tahriş oluşacaktır.
 • Uzayan ayak tırnakları yanındaki parmağın etine batacak ve buda size sandığınızdan daha fazla acı çektirecek.
 • Ayak baş ve serçe parmaklarının dış yüzeyinde nasırlanma dediğimiz ve deride oluşan sert bir tabaka meydana gelecektir. Bu nasırlanmalar önlem alınmazsa kalıplaşacak ve ömür boyu parmaklarında öylece kalacaktır.
 • Tırnak batmasına neden olacak. Maalesef ayakkabı tırnaklarınıza baskı uygulayacağından, tırnaklarınızı kesmiş olsanız bile içten batarak tırnak etinizi ve tırnak çevresini tahriş edecek. İleri seviye tırnak batması durumunda hayal bile edemeyeceğiniz ağrılara maruz kalabilirsiniz. Birçok insan tırnak batması ağrılarının verdiği hırsla sağlık kuruluşlarından tırnaklarını kökten çektirmek zorunda kalmıştır.
 • Bütün gün ayakta durmak zorundaysanız ve bu yöntemi uyguluyorsanız, akşam evinize gelip ayakkabılarınızı çıkardığınızda bile ayaklarınız ağrımaya devam edecektir.
 • Bunların yani sıra küçük numara ayakkabı giymenin elbette faklı zararları ortaya çıkacaktır.
 • Bilimsel olarak kanıtlanan bir bilgiyi sizinle paylamak istiyorum. Çorap ile yapmak göz bozuklularına sebep oluyor. Buda ayakların havasız kalmasının gözle ilgili bozukluklara neden olduğunun açık kanıtıdır.
 • Örneğin ayaklarınızın altına sarımsak koyarsanız 10 dakika içinde sarımsağın tadını damaklarınızda hissedeceksiniz.

Burada anlatmak istediğimiz ayak ile göz veya ayak ile ağız birbirine vücut bazında en uzak bölgeler olmasına rağmen, birbirlerini doğrudan etkilemektedir. Yani ayaklarınızı sıkan bir ayakkabıyı giymek size uzun vadede çok büyük sıkıntılar doğurabilir. Ayak numarası küçültmek sizin için çok büyük bir arzu değilse size tavsiyemiz doğal halinde bırakmanızdır. Bu sağlığınız ve psikolojiniz için çok önemlidir.
Estetik İle Ayak Küçültme
Günümüz teknolojisi muazzam ilerleyişi beraberinde konforu da getirmektedir. Özellikle tıp alanındaki gelişmeler sayesinde insan vücudu ile ilgili her türlü değişiklik yapılabilmektedir. Bunlardan biride ayak küçültme estetiğidir. Modern tıp bu tür estetikler için çok incelemeler yapmış ve birçok başarısız tecrübeden sonra, olması gereken seviyeye ulaşmıştır.
Şimdi ayak küçültme estetiğinden, nasıl yapıldığından ve sonuçlarından bahsedelim.
Öncelikle uzmanlar ayakların estetikle küçültülmesinde insanları teşvik edici konuşmalardan kaçıyor. Çünkü 1 numaradan fazla küçültmek aşırı derecede risklidir ve denenmemesi gerekir.
Birçok insan ayaklarının büyüklüğünden şikâyetçidir. Genelde taraklı ayaklara sahip olan insanlar ayaklarını tıraşlayarak inceltmeye çalışırlar. Elbette ayak topuklarını iyice törpülemek birkaç numara küçülmesine yardımcı olabiliyor. Boyu 1,83 olan manken Yeliz Öney 43 numara ayaklara sahip ve törpüleme işlemi yaparak ayaklarını birkaç numara küçültmeyi başarmıştır. Önceleri ayakkabı bulmakta zorlanan bu manken estetik ameliyatı oldu ve ayakkabı numarasını 1 numara küçülttü. Uzmanlar 1 numaradan fazla küçültme yapmanın çok riskli olduğunu söylüyor.
Ayak küçültmeyi herkes yapabilir mi?
Günümüzde bayanların büyük bir bölümü ayaklarını küçük göstermek için zaten bir numara küçük ayakkabılar tercih ediyor. Ayaklarından memnun olmayan bayanlar törpüleme ameliyatı yapabilir anca dediğimiz gibi 1 numaradan fazla olmamak kaydıyla. Bunun dışında bazı yöntemler daha mevcut. Örneğin ayak parmaklarına yapılan bir estetikle açık ayakkabı giyilmesi teşvik ediliyor. Bu ameliyatla parmaklarda oluşan yamukluklarda düzeltiliyor. Bazı insanda ikinci ayak parmağı başparmaktan daha uzundur ve ameliyatta uzun parmağın kısaltılması da mümkün.
Yürüme Fonksiyonlarını Bozabilir.
Yapılan bu cerrahi operasyonun sakıncaları da bulunuyor. Çünkü küçültme estetiği yürüme fonksiyonlarını ciddi bir şekilde bozabiliyor. Oluşan sıkıntıları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ayaklarda iltihaplanmaya neden olabiliyor.
 • Sinirlerin zedelenmesine yol açabiliyor.
 • Uzun süreli şişliklere neden oluyor
 • Yürümeye bağlı olarak bir takım kronik ağrılar doğurabiliyor.

Bu operasyonlar hem dünyada hem de ülkemizde pek tercih edilmiyor. Çünkü törpüleme yeni bir yöntem olmamasına rağmen Türkiye’de yeni yeni faaliyete girmiş durumda.
Ayak küçültme estetiği ortalama 2 saat sürüyor. Hasta aynı gün taburcu ediliyor ve normal bir yürüme sağlanması yaklaşık 2 ay sürüyor. Yani iki ay boyunda yürümede ciddi sıkıntılar çekebilirsiniz.
Ayak küçültme ile ilgili sorunlarınızı ve sorularınızı aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Afrodit1 dedi ki:

  Kilon kaç bnm ayağım 40 numaraydı zayıfladıktan sonra 38 oldu

  1. burçin dedi ki:

   ben 50 ye yakin bir kilodayım ayak numarası felaket ( 41 ) numara annemin ayakkabısı ayağıma küçük geliyor. 🙁

   1. Dyhkouff dedi ki:

    Aynı durumdayım karşim

  2. Akın dedi ki:

   Kaç kilo zayıfladınız ki?

 2. Koca Ayak dedi ki:

  ayak numaram 45 – 46. taraklı birde. hiçbir ayakkabı olmuyor. zaten numara büyüdükçe de ayakkabının şekili ve modeli bozuluyor. ne yapsam bilemedim. ayak numarasını küçülten var mı aceba?

 3. Hakkı Çevik dedi ki:

  Kilo verince ayak numarası küçülür mü peki? Ben şu anda 130 kiloyum ve 46 numara giyiyorum.

  1. Bilge Adam dedi ki:

   Merhabalar Hakkı Bey,
   Ayak numarası zayıflayınca küçülür mü diye sormuşsunuz. Ayak numarasının operasyon ile küçülmesi dışında zamanlar kemik erimesi veya zayıflama ile küçülmesi mümkün olabilmektedir. Şöyle ki, ayağınız siz kilolu iken boyuna olduğu gibi enine ve yüksekliğine göre de kilolu olması muhtemeldir. siz zayıfladıkça ayağınızın tarağı daha da incelecek ve boydan da küçülme olabilecektir. zaten çoğu zaman sıkıntı boydan değil, yükseklikten ve diğer yönlerdeki hacimlerden olmaktadır. kilo verince ayağınızın da zayıflaması, hacminin küçülmesi sonucunda sonuç olarak ayak numaranız küçülebilecektir.

   1. Ali Rıza dedi ki:

    kardeşim haline şükret 49.5 giyiyorum ve çok fazla taraklı ayağım zamanında kötü ayakkabılar giydiğimden oluşan bir olay bence 45 46 öyle büyük bir numara değil hemen hemen çoğu erkek öyle giyiyor günümüzde zaten

 4. Gülce dedi ki:

  Bende ayağımı küçültmek istiyorum 44 numara ya 🙁

  1. Orhun Sarıçam dedi ki:

   Sakın çocuğun olunca felan terlik atma fenaaaa

 5. burçin dedi ki:

  ühü ühü ühü ya ama haksızlık neden ayağım büyük

  1. ELÇİN SANGU dedi ki:

   ÜZÜLMEYİN KIZLAR ELÇİN(kiralık aşk defne)ablanız burda bu da allahın bir imtihanı 🙂

 6. abdullah peker dedi ki:

  benim ayak numaram 46. klasik ayakkabı giyiyorum onu da sadece belli mağazalarda bulabiliyorum. spor ayakkabı deseniz sıkıntılı. bulsam da istediğim modeli bulamıyorum. ayaklarımda yanda ve parmaklarımın üzerinde hep şişlik gibi nasır oldu. nasırlar ağrımıyor ama genelde ayakkabılar hep dar geldiği için çok acı çekiyorum. ameliyat yaptırıp ayak numarasını küçülten var mı? sağlıklı mı? kim yapar bu ameliyatı? bu konuda gerçekten çok muzdaripim. ayakkabılarım genelde hep giydiğim kıyafetle uymuyor çünkü ayağıma olan bir ayakkabı buldummu pek de modeline veya uyumuna bakma şansım olmuyor. internetten alayım desem büyük numaralar ya kalmamış oluyor veya hep pahalı oluyor.

BİR YORUM YAZ