Avokadonun Faydaları
Avokado yağ ve protein bakımından oldukça zengin bir meyve olup enerji değeri de çok yüksek meyveler arasındadır. Ayrıca E ve A vitaminlerinin yanında B gurubu tüm vitaminleri içerir ve bol miktarda potasyum gibi mineraller içerir. Avokado cildin ve dokuların yenilenmesini sağlar. Deride oluşan yara berelerin iyileşme sürecini destekler, iyi derecede hücre koruyucu etkiye sahiptir ve iyi bir antioksidandır. Bunların yanı sıra bağışıklığı güçlendirmekle kalmaz kansere karşıda etkin bir korunma sağlar. Kalp damar sağlığı açısından da çok yararlıdır.
Avokado meyvesi kabızlık sorunu çekenlere yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirici etkiler gösterir. İçeriğindeki bol miktarda doymamış yağ oranı sayesinde kandaki kolesterolün yükselişini önler böylece kalp damar hastalıkları için doğal bir ilaç olma ayrıcalığı kazanır.
Avokado insan vücudundaki toksin maddeleri etkisiz kılarak yaşlılığa sebep olan maddeleri büyük ölçüde yok eder. Böylece yaşlanma süreci yavaşlar ve hastalıkların oluşma riski azalır. İçerinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral içerdiği için hamile kadınların ve küçük çocukların dengeli beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını da düzenleyici bir etki sağlar.
Avokadonun olgunlaşması toplanma evresinden sonra gerçekleşir. Bu nedenle tadını ve lezzetini anlamanız için tamamen olgunlaşmasını beklemeniz gerekir. Avokadoyu alırken eğer hemen tüketim yapacaksanız bunun için yumuşak olanlarından seçmeniz gerekir. Çok yüksek besin değerleri ile avokado şekil itibari ile yeşil kabuklu, yenilebilen yerleri açık yeşil ve iri çekirdekli bir meyve türüdür. Genellikle Akdeniz bölgesine özgü iklimlerde yetişir.
Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklığı güçlendiren, kandaki dengelemeyi yapan ve kırmızı kan hücrelerini yenileyen bir meyve olan avokado ayrıca bir demir deposudur.
 • E, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir
 • Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için sağlıksız ve yetersiz beslenenler için önemli bir kaynaktır
 • Glutathion ve lutein gibi çok güçlü antioksidanlar içermektedir
 • Kalp damar sağlığını koruduğu gibi damar daralmaları ve tıkanmalarını da büyük ölçüde azaltır
 • İçerdiği doymamış yağ asitlerinin yardımı ile damardaki kanda bulunan kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur
 • Diğer tüm meyvelere kıyasla çok daha fazla protein içeriğine sahiptir
 • Aspatik asit, aparagin, glutamik asit ve glutamin gibi aminoasitlere sahiptir
 • Vücuda zarar verebilen toksinlerin atılmasına katkı sağlamaktadır
 • Nemlendirici bir etkiye sahiptir ve bu sayede sedef veya egzema türü hastalıkların tedavisine katkı sağlayabilir
 • Kadınlarda üreme sisteminin normalden daha sağlıklı çalışmasını sağlar
 • İçeriğindeki zengin demir mineralleri sayesinde kansızlık sorunu çekenlere şifa olabilir
 • Avokadonun özünde vitamin, protein ve mineraller bolca bulunur bur sayede hamile kadınların ve küçük çocuklasın sağlık beslenmelerine yardımcı etki sağlayabilir
 • 200 gramlık bir avokado yaklaşık olarak 330 kaloridir.
 • İçeriğindeki 14 mineral sayesinde hücre yenilenmesine ardım eder, dolayısı ile vücutta yaşlılığa sebep olabilecek bir takım zarar veren toksinlerin atılımını sağlar ve yaşlanmaya karşı cildi korur
 • %30 oranında doymamış yaş asidi içerir bu nedenle kolesterol artışlarını dengede tutar. Kalp ve damar hastalıklarına da şifa verir. Ülser tedavilerinde de avokado kullanılabilir
 • Aynı zamanda çok iyi bir mutluluk hormonu tetikleyicisidir. Stresi azaltır ve sinir sistemine katkı sağlar. Depresyona da iyi geldiği bilenen faydalarındandır.

Avokado Nasıl Yenir
Salata ve yemeklerde kullanılabilir ayrıca taze bir şekilde de yenebilir. Dışardan bakınca kabuklarında kırışma ve kararma varsa onarın yerine yumuşak olanları alınız. Eğer günlük tüketim yapılmayacaksa sert kabuklu olanlarını alınız.
Avokado Yaprağı
Avokado yaprağı böbrek taşlarını düşürür. Böbrek ağrısı çekenlerin yapması gereken 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş avokado yaprağını bir bardak kaynar suya katıp demlenmesini beklemek. Daha sonra 2 hafta boyunca bu sıvıyı düzeli olarak tüketmeleri.
Avokado Yağı
Avokado yağı cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Dışardan deriye masaj yaparak uygulanır. Soğuk presleme işlemleri ile elde edilen bazı avokado yağlarını kullanmayınız.
 
Avokado Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gerekli olan malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı çiçek balı
 • Yarım avokado
 • 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Kullanımı
Öncelikle avokadoyu bir çatal yardımı ile iyice ezip püre haline getirin. Daha sonra üzerine balı ekleyin ve iyice karıştırın. Son olarak badem yağını da ekleyip biraz daha karıştırın ve cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp yumuşak bir havlu yardımı ile kurutun. Düzenli olarak haftada 1 kere yapın. Bu sayede cildiniz çok kısa bir sürede kendini yenileyip canlılık kazanacaktır. Peeling sonrası yapılan avokado maskesi daha etkili sonuçlar doğurur bu nedenle tavsiye edilir.
Avokado maskesi Türkiye’de yaygın olarak kullanılır ayrıca Avrupa’da da çok meşhurdur. İnsanlar artık hazır maske yerine bu tür evde yapılan maskeleri daha çok tercih etmektedir.
Avokado maskesini bacak, yüz, vücut, göğüs ve dekolte bölgesine gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Çok faydalı bir cilt bakım maskesi olduğu için vücudunuzun her yerine uygulayabilirsiniz.
Avokadonun Sağlığa Zararları Nelerdir?

 • Avokado emzirme dönemlerinde ve gebelik dönemlerinde anne sütünü azaltıcı bir etki gösterebileceğinden tavsiye edilmez
 • Hassas ciltlerde kızarıklık, kaşıntı ve alerji gibi etkilere neden olabilir. Bu nedenle cildi hassas olan insanların minimum derecede kullanmaları gerekir
 • Cilt ile aşırı teması halinde faydadan çok zarar getirebilir. Bu nedenle hassas ciltlere sahip insanlar kullanmadan önce doktora danışmaları gerekebilir
 • Nezle, astım ve grip gibi hastalıklarda avokado tüketimine dikkat edilmeli ve gerek duyulmadığı sürece uzak durulmalıdır
 • Avokado genel olarak kolesterolü dengeleyici etkiler göstermektedir fakat aşırı tüketimle birlikte kolesterol seviyelerini altüst edebilir. Bu nedenle kolesterol hastaları avokado kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar
 • Karaciğer hastalarının da kullanması tavsiye edilmez.
 • Aşırı tüketim ağız içinde yara berelere sebebiyet verebilir
 • Kan inceltici ilaçların kullanımını yapan hastalarında avokado tüketmesi önerilmez.

Avokadonun Besin Değerleri
Avokadonun 100 gramı 187 kalori içermektedir. Ayrıca; 3,65 gram Protein, 27,3 gram Yağ, 9,05 gram Karbonhidrat, 13,14 mg Kalsiyum, 48,18 mg Magnezyum ve 1,02 gram Demir içermektedir.
Öneriler
Avokadoyu soyduktan sonra kararmasını istemiyorsanız kısa bir süre limonlu suda bekletmeniz yeterlidir. Salatalar için avokadoyu dilimleyerek kullanmak yerine, bir kaşık yardımı ile oval parçalar çıkararak ve üzerine limon sıkmak suretiyle kullanabilirsiniz.
Hızlı sos hazırlamak için soyduğunuz avokadoyu bir püre haline getirin ve daha sonra bir çorba kaşığı rendelenmiş soğan ekleyin. Sonra üzerine bir limonun suyunu sıkın, karabiber ve tuz ekleyip iyice karıştırın. Avokadoyu tavuklu yemeklerde kullanmanızı öneririz.