Vücudumuzda yükselen ateşimizin bizlere pek çok zararı bulunmaktadır. Özellikle soğuk havalarda çocuk, genç, yaşlı herkesin başına gelebilecek olan ateş yükselmesi korkutmaktadır. Vücut sıcaklığınızın normalin üstüne yani 37,5 derecenin üstüne çıkması ile de yüksek ateş olduğunu kabul edebiliriz.
 
Ateş yükselmesi sırasında vücudumuzda baş ağrısı, titreme, üşüme, iştahsızlık ve vücut kırgınlığı gibi belirtiler hissederiz. Bunun yanında kronikleşen ateş yükselmeleri ise kalıcı pek çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Ateş yükselmesi; obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, beyin hasarları gibi önemli sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
 
Vücudumuza aldığımızın bazı besinlerin ise önemli derece de ateş düşürücü özellikleri bulunmaktadır. Özellikle yağlı olan deniz balıkları en güçlü ateş düşürücüler olarak görülmektedir.
 
Vücudumuzda ateşin düşmesi için yardımcı olan bitkiler;
 
 
Menekşe yaprağı ile yapacağınız çay ile ateş düşürebilmeniz mümkün. 1 litre suyun içerisine bir avuç menekşe yaprağı katıp günde 3 fincan kadar içebilirsiniz.
 
Ayrıca sirkenin mucizesini çoğu kişi bilir. Bir tülbenti sirke ile ıslatarak hastanın alnına fazla sıkmadan koyabilirsiniz.
 
Bunların yanında pamuk tohumu, limon, kabak, maydanoz, sarımsaklı yoğurt ve karanfil çiçeği de ateş düşürmek için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.