At Kestanesinin Faydaları
Atkestanesi çoğu zaman ormanlarda veya parklarda karşımıza çıkabilmektedir. Fakat birçoğumuz ne olduğunu ve sağlığımıza ne tür faydalar sağladığını bilmiyoruz. Oysaki atkestanesi ilaç sektöründe çok yaygın kullanılan bir şifa vericidir. Atkestanesi hangi hastalıklara iyi gelir diye düşünüyorsanız kısaca tüm hastalara denebilir. Atkestanesi ‘’aesculus hiipcastanum’’ anavatanı Hindistan olarak bilinir ancak Avrupa ve Türkiye’de bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir.
Cilt dostudur ve içeriğindeki antioksidanlar yardımıyla insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Ağaçları yaklaşık 20 metreye kadar yükselebilir. Ayrıca kalın gövdeli, 4-7 yapraklı, bahar aylarında çiçekleri beyaz olup nadiren kırmızı olarak gözlemlenmiştir, üzerinde sivri dikenler bulunur ve yeşil renge sahip meyveleri olan bir ağaç türüdür. Meyvelerinin içerinde bir veya üç adet kestane çıkar. 17. Yüzyılda bu bitki İstanbul’dan Fransa’ya götürülmüş ve bu sayede Fransa bu bitkiyle ilk kez tanışma fırsatı yakalamıştır.
Atkestaneleri özellikle Osmanlı döneminde, Arnavut dağlarından İstanbul’a nefes darlığı çeken hastaların tedavisi için getirilmiştir. Adını kestaneye benzeyen tohumlarından ve insan dişi ile kırılmamasından dolayı atlara yedirilmesinden almıştır. Ayrıca bu bitki caddelere, park ve ormanlara süs bitkisi olarak ta ekilmektedir. Toparlağının şekli süs bitkileri ile yarışmaktadır. Ayrıca son bahar aylarında yaprakları çok güzel bir sarı renk almaktadır. Bu nedenle ülkemizde birçok büyükşehir park ve caddelere bu bitkiyi ekmiştir. Bazı insanlar da bunun çantada taşınmasının uğur getirdiğine inanır.
Atkestanesinin Sağlık Açısından Faydaları

 • Atkestaneleri göğsü yumuşatan bir etkiye sahiptir ve öksürüğü azaltmada kullanılır
 • Antioksindan içeriği zengin olduğu için atkestaneleri vücudun kuvvet kazanmasını sağlar
 • Hazımsızlık sorunu çekenler için çok etkili bir ilaç niteliğindedir.
 • Kılcal damarlarda oluşabilecek çatlama ve kanamaların tedavisinde kullanılır ayrıca iç kanama geçirme riskini ortadan kaldırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Basur hastalığından meydana gelen kanamaların azalmasını sağlar
 • İnsan vücudunda ki iltihapların kurtulmasında yaygın olarak kullanılır
 • Grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir
 • Ciltte çıkan istenmeyen sivilcelerin kurtulması için yaygın bir biçimde kullanılır
 • Boyun bölgelerini toparlayıcı etki göstererek gevşemeleri önlüyor
 • Varis tedavilerinde de en çok kullanılan bitkidir
 • Güneş lekelerini ve yaşlanmaya bağlı oluşan benekleri yok etmede kullanılır
 • Kadınlarda göğüs sarkmalarını önlemektedir ve göğüslerin dala toparlak bir hal almasına katkıda bulunmaktadır
 • Kas ağrılarını hafifletmede tam bir ağrı kesici görevi üstlenmektedir.
 • Saç dökülmelerinin önüne geçmek için atkestanesi etkili bir yöntem olabilir
 • Romatizmaların sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlar
 • Yüzde ve ciltte oluşabilen kırmızı kılcal damarların görünmesini engelleyebilir
 • Ciltte istenmeyen geniş gözeneklerin oluşmasını büyük ölçüde engelliyor
 • Atkestanesi kullanılarak üretilen kremler kırışların giderilmesinde çok etkili olabilmektedir.

 
at kestanesi
Atkestanesinin Hastalıklarda Kullanım Şekli
Sıtma Ve Romatizma İçin
Romatizma ve sıtma gibi hastalıklarda atkestanesinin tohumunu döverek toz haline getirmeniz gerekir. Daha sonra bu tozu her gün düzenli olarak sabah ve akşam bir kay kaşığı yutmanız yeterli olacaktır. Bu işlemde süreklilik esastır. Bu sayede hastalıklarınızdan kurtulabilir veya ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
Sivilcelere Uygulanması
Sivilce problemi çeken insanlar atkestanesi ile tedavi olmak için öncelikle atkestanesini döverek toz haline getirmesi ve daha sonra bu tozu ciltlerine masaj yaparak yedirmeleri gerekir. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler için çok etkili bir bitkidir.
Sinüzit Tedavisinde Kullanım Şekli
Sinüzit hastalığı çeken insanlar binlerce tedavi yöntemine başvururlar ama hiç biri istedikleri sonuca ulaştırmaz. Aşırı baş ağrılarına sebep olan sinüzit hayatı bir kâbusa çevirir ve tıbbın bu konuda eli ayağı bağlıdır diyebilir. Fakat tamda bu noktada atkestanesi tozu sizin yardımınıza koşuyor. Toz haline getirilmiş atkestanesini burnunuzdan enfiye yapmak suretiyle içinize çekin. Aşırı doz kullanmamanız önerilir.
Basur Kanamalarında Kullanım Şekli
Bu işlem için yaklaşık 100 gram suya 5 gram kadar atkestanesi koyun ve iyice kaynatın. İyice kaynadıktan sonra süzün ve soğumasını bekleyin. Bu sıvıyı düzenli olarak günde 3 defa tüketin. Bu basur kanalarını durduracağı gibi aşırı derecede can sıkan bu hastalıktan aynı zamanda sizi kurtaracaktır.
Kırışıklık Gidermede Kullanım Şekli
Bir miktar atkestanesini iyice ezin ve içinden çıkan sıvıyı kırışıklı bölgelere sürün. Bu sürdüğünüz yağ kırışların çoğalmasını engelleyeceği gibi yani kırışıklıkların oluşumunu da engelleyecektir.
Prostat İçin Kullanım Şekli
Bunun için kestaneleri kaynatıp günde beş defa tüketebilirsiniz. Bu sayede prostat hastalığından kurtulmuş olacaksınız. Fakat bu işlemi düzenli olarak yapmanız gerekir. Size uzun vadede etkileri gösterecektir.
Atkestanesi Yağının Faydaları

 • Ayak bölgelerinde oluşan şişlik, kaşıntı ve yorgunluğu ortadan kaldırır
 • Daha genç bir cilde sahip olmanız için ince damarların korunmasını sağlar
 • Romatizmadan kaynaklı ağrıların hafiflemesini sağlar
 • Güneş lekelerinin kaybolmasına yardımcı olur
 • Basur ve varis problemi çeken hastalara bu konuda büyük katkı sağlar.

Atkestanesi Yağının Kullanım Şekli

 • Bir kahve fincanı suya yaklaşık olarak 3 damla yağ damlatarak içebilirsiniz
 • Cilt ile ilgili uygulamalarda direk yağı cilde masaj yaparak sürebilirsiniz

Evde Atkestanesi Yağı Yapmak
Atkestanesi yağı yapmanız için sadece sonbahar ayları uygundur. Onun dışında atkestanesini başka mevsim ve aylarda yapamazsınız. Atkestanesi yağı üretmek için kestanelerin kabuklarını soyu iyice rendeleyin ve bir kaba koyun, daha sonra üzerine bir miktar zeytinyağı ekleyin ve yaklaşık bir buçuk ay kadar bir süre güneşte bekletin. Ayrıca her akşam 1-2 dakika kavanozu çalkalamanız gerekir. Son olarak süzün ve buzdolabında muhafaza edin.
Atkestanesi Losyonu Yapmak
Ayak ödemlerine, ağrılara ve kemik eklemlerinde oluşan ağrıların dindirilmesi için çok etkilidir.
5-6 adet atkestanesini iyice rendeden geçirin ve içine iki adet atkestanesi yaprağı ekleyin daha sonra iki bardak suyun içine koyarak iyice kaynatın. Daha sonra 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Soğuması için buzdolabına atın ve daha sonrada uygulayın.
Atkestanesinin Cilde Uygulanma Şekli
Atkestanesi veya atkestanesi yağı cilde direk uygulanabilir. Şimdi size anlatacağımız ve tarifini vereceğimiz körü kullanarak daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olacaksınız. Bu yöntem genellikle yüzdeki kızarık ve kırışların tedavisinde kullanılmaktadır.
Kırışık ve Kızarıklar İçin Atkestanesi Maskesi
Gerekli olan malzemeler;

 • 3-4 adet atkestanesi
 • Bir miktar susam yağı
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı; Atkestanelerinin kabuklarını suyun ve rendeleyip bir kaba koyun. Üzerine çıkana kadar biraz susam yağı ekleyin ve 15 gün boyunca güneşli bir yere bırakın ve bekleyin. Daha sonra bu karışımı iyice süzün ve 1 çay kaşığı elma sirkesini ilave edin. Düzenli olarak her akşam bu maskeyi kırışık ve kızarıklık olan bölgelere sürün.
At Kestanesinin Zararları ve Yan Etkileri

 • Aşırı kullanım böbreklere ciddi zararlar verebilir
 • Yine aşırı kullanıma bağlı olarak kaşıntı ve mide bulantılarına yol açabilir
 • Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız ya da kanama sorunları yaşıyorsanız atkestanelerini kesinlikle kullanmamanızı öneririz
 • Doktor tavsiyesi olmadan emziren ve hamile kadınların kullanması kesinlikle yasaktır.

Atkestanesi Zehirli midir?
Atkestanesi zehirli bir bitkidir bu nedenle sadece tohumlarının kullanılması gerekir. Meyvelerinde yüksek miktarda zehir bulunur. Dal kabuklarında, ham tohumlarında, yapraklarında ve çiçeklerinde zehir bulunur.
Atkestanesinin Besin Değerleri
Atkestanesinin 10 gramında 16 kalori bulunur. Ayrıca 0,17 gram Protein, 0,19 gram Yağ, 3,42 gram Karbonhidrat, 190 mg Potasyum, 25 mg Sodyum, 18 mg Kalsiyum, 1,7 mg Magnezyum ve 2,7 mg Fosfor bulunmaktadır.
Öneriler
Atkestanesi zehirli bir bitkiden yetiştiği için tüketimi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Sadece tohumları zararsızdır. Tohumlarında ham hali aşırı derecede zehir içerir. Bu nedenle atkestanesini kesinlikle doktorunuzun bilgisi dâhilinde kullanmanızı öneririz.