Askerlikten Muaf Olmak İçin Göz Numarası Kaç Olmalı?

  • 05 Aralık 2016
Askerlikten Muaf Olmak İçin Göz Numarası Kaç Olmalı?

Asker olmak birçok kişinin hayali olsa da, ülkemizde birçok kişinin korkusu bu konuya bakıyorsanız ya asker olmak istiyorsunuzdur fakat göz bozukluğunuz vardır engel olup olmayacağını araştırıyorsunuzdur. Ya da asker olmak istemiyorsunuzdur ve göz bozukluğunuzun bu durumu sağlayabileceğini araştırıyorsunuzdur.
Askerlikte birçok muafiyet söz konusu; kilonuzdan, sağlık durumunuzdan askerlikten muaf olabilmektesiniz. Bunların hepsinin bir standartı vardır, örnek olarak kilonun, sağlık durumunda gözün, vücudun vb. birçok şeyin belli bir ölçütü vardır.

Askerlikten Muaf Olmak İçin Göz Numaranız Kaç Olmalıdır?

İki gözünüzün bozukluk derecesinin toplamının 14’ü geçmesi durumunda muaf olunabilirsiniz. Tabi çok kapsamlı bir araştırma sonucu bu ortaya çıkmaktadır. Normal göz muayenesi gibi değil çok özel ilaçlarla çok özel makinalarda bu göz muayenesine girersiniz. Harf okutma devri hastanede kapanıyor. Örnek olarak bir hesaplama yapacak olursak: Sol gözünüz – 8 derece miyop, sağ gözünüz – 7 derece miyop. Bu iki dereceyi toplayacak olursak 8+7=15 > 14 olduğundan dolayı askerlikten muaf olabilirsiniz. Aynı zamanda miyop, hipermetrop hastalığınıza ek olarak astigmatınız varsa bu astigmat oranınızın da %50 si alınarak hesaba dâhil olmaktadır. Muaf olma durumunuz birazda kontrol eden doktorun insafında numaranızı küçük yazdırıp sizi askere gönderebilir. Çürük raporu almak günümüzde zorlaştı gözünüz bozuk olsa dahi masa başı iş verebiliyorlar fakat 2 maximum 2 ay sonra terhis alabilirsiniz.

Lazer Tedavi Olmak Askerliğe Engel midir?

Eğer 2 gözünüzün toplam değerleri 14 den büyük çıktıysa ve gözlükle tam net görüntü yakalayamıyorsanız yüksek ihtimalle çürük raporu alacaksınızdır. Fakat siz vatani görevinizi yapmayı çok istiyorsanız lazer tedavi ile bunu olur bir şekle sokabilirsiniz. Lazer tedavi günümüzde birçok hastanede yapılmaktadır ve ülkemizde tedavi yöntemlerinin gelişmiş olması sebebiyle risk teşkil etmemektedir. Lazer tedavi olmak askerliğinize engel olmaktan daha çok askerliğe alınmanız için tek geçerli sebebinizdir.

Usulsüz Çürük Raporu Almanın Cezası Var mıdır? Nedir?

Söz konusu devletin en önemli kurumu olan olmazsa olmaz olan asker ocağında usulsüz rapor hazırlayanlar ve bu raporu kullanan şahıslar ifşa olduğu takdirde çok büyük cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu bir evrakta sahtecilik suçudur ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenir. Bu raporu düzenleyen kişiler eğer resmi bir şekilde bu mesleği icra ediyorlarsa daha ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Aynı zamanda her 2 tarafa yüksek miktarda para cezası ekleneceğini de göz ardı etmemek gerekir.
Askerlik muafiyetine yönelik soru ve görüşlerinizi bizlerle yorum bölümden paylaşın. 2018 yılının ocak ayını bitirmeye az bir zamanın kaldığı şu günlerde siz değerli ziyaretçilerimize yorum bölümünden ulaşıyoruz.
Konu İçeriği ;

  • Askerlik göz muafiyeti 2017
  • Göz problemi askerlik
  • Askerlikten muaf olmak için göz numarası

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    İYİ ÇALIŞMALAR BENIM SOL GÖZÜMDE YÜZDE 90 ORANINDA GÖRME KAYBI VARDIR KUCUKKEN BASIMA ALDIGIM BIR DARBE SONUCU GÖZÜN GÖRMESINI SAGLAYAN ANA DAMARDA İLTİHAP OLUSMUS VE BUNUN SONUCU GÖZ GÖRMESIN KAYBETMISTIR SOYLENEN BUNLAR MUAYENEDE BANA GÖZ KAYMASINDANDA AMELIYAT OLDUM AYRICA BEN BU DURUMDAN DOLAYI ASKERLİK YAPABILIRMIYIM ACABA BUNU OGRENMEK ISTIYORUM

BİR YORUM YAZ