Göz Muafiyetinin Askerlik Şubesinde İşleyişi

İlk Gün:
– Asker alma bölge müdürlüğüne kimlik aslı, 2 adet kimlik fotokopisi ve 18 adet vesikalık fotoğrafla gidilir. Saat 9 gibi içeri almaya başlarlar ve danışmaya geçersiniz.
– Danışmaya gözünüzde problem olduğunu ve  muayene olmak istediğinizi beyan edersiniz bir form ve sıra numarası alırsınız. Başvurmanız gereken yeri size belirteceklerdir.
– Hastaneye gittiğinizde sevk mektubunuzu gösterirseniz randevusuz muayene olabilirsiniz. Yüksek ihtimal ilk muayeneniz kısa sürecek ve raporunuza “İleri miyop-hipermetrop nedeniyle heyete çıkması uygundur” yazacaktır.
2.Gün:
– Yüksek ihtimal raporunuza dahi bakılmadan damla damlatıp tekrardan kontrol edileceksiniz. Eğer göz bozukluk dereceniz gerçekten yüksekse sağlık kuruluna çıkmanız gerektiğini belirtecek.
– Sağlık kurulu için sevk kağıdınızı ve muayene kağıdınızı sağlık kuruluna götürürsünüz imzalatıp geri alırsınız
– Verilen evrakları tekrardan polikliniğe verirsiniz.
3.Gün:
– Belirtilen saatte sağlık kurulu kapısının önüne gidersiniz içeri girdiğinizde ne olacağınız açıklanır eğer göz dereceniz gerçek anlamda büyükse BF-F4 (Barışta askerlik yapamaz, seferde yapar.) yazılı rapor alırsınız
– Kimlik kontrolü yapılır ve parmak izlerinizi kağıda bastırırlar.
– Belgeyi aldığınızda askerlik şubesine götürmeniz gerekir. Muafiyete dair çıktılar alınır ve ön rapor size teslim edilir.

Askeriyenin Muafiyet Listesi

Resmi gazetede yayımlanan muafiyet listesi için TIKLAYINIZ

Lazer Tedavisi Askerde Sıkıntı Çıkartır Mı ?

Hayır asla çıkartmaz. Aynı zamanda gözden muaf olup da lazer tedavisi olduğunuz zaman askerliğe geri başvurma hakkınız doğar.  Tekrardan asker olmanız sağlanır.
Lazer Tedavisi Ve Askerlikte Göz Bozukluğunda Ayrıntılar İçin Buraya Tıklayarak İlgili Yazımıza Ulaşabilirsiniz
Konu İçeriği ;

  • Askerlikten muaf olmak için göz numarası
  • Askerlik muafiyet şartları
  • Askerlik muafiyet yönetmeliği