Vücudumuz çok fazla terliyor ve günlük hayatı olumsuz yönden etkiliyor ise buna Hiperhiprozis adı verilmektedir. Bu rahatsızlık çok fazla görülmese de başına gelen kişilere hoş zamanlar yaşatmamaktadır.
Aşırı terlemenin vücuda bir zararı yoktur ama aşırı terlemeyi tetikleyen durumların tespit edilmesi ve önlem alınması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
Bazı mevcut olan rahatsızlıklar aşırı terlememeye sebebiyet verebilmektedir. Bunlar; tiroid bezlerinin aşırı çalışması, beyinsel problemler, psikolojik rahatsızlıklar, şeker hastalığı (diyabet), obezite, kan şekeri düşüklüğü, kalp yetmezliği, bazı eklem rahatsızlıkları, böbreküstü bezi rahatsızlıkları, D vitamini ve kalsiyum eksikliği, vücutta oluşan enfeksiyonlar, menapoz ve bazı ilaçlardır.
Orta dereceli terleme problemi olan hastalar genellikle terleme önleyici pomad ve spreyler kullanıyorlar. İleri derece de şikayeti olan hastalar ise; psikotrop ve antikolinerjik gibi ilaçlar ile bir süreliğine fayda görebilmektedir.
Terleme şikayetiniz daha ciddi bir sorun haline dönüşüyorsa eğer kullanacağınız ilaçlar doktor tarafından kullanma talimatı ile önerilmelidir.