Armudun Faydaları
Armutlarda tıpkı elmalar gibi bol çeşitli bir meyvedir. Japon armudundan tutun da deveci armuduna kadar sayısız çeşidi bulunmaktadır. Kabukları elmaya nazaran çok daha incedir. Tatlı meyveler sınıfında yer alan armut ülkemizde bol miktarda yetişmektedir.
Her mevsimde rastlanabilen bu meyvenin tadı kadar faydaları da göz dolduruyor. Aslında kış ve sonbahar aylarında yetişmektedir. Armut gibi meyveler vitaminin çoğunu kabuklarında barındırırlar. Bu nedenle armut tüketirken kabuklarını soymamamız daha mantıklı bir tüketim şeklidir. Ancak sadece kabuğuna odaklanmak hata olur. Armut bir bütün halinde tüketildi takdirde tam bir vitamin ve lif kaynağıdır.
Armudun Öne Çıkan Faydaları
Armut ülkemizde bolca yetişen bir meyve olduğu için kendimizi çok şanlı görmemiz gerekir. Pazarda gördüğünüz halde almaya gerek duymadığınız bu meyvenin faydalarını öğrenince tabağınızda ona daha fazla yer açacağınıza neredeyse eminiz. Şimdi armudun faydalarından bahsedelim;
Sindirimi Kolaylaştırıyor
Normal bir armut yaklaşık olarak 5,5 gram lif içermektedir ve kişinin günlük ihtiyacının 21 ile 38 gr aralığında olduğunu göz önünde bulundurursak, armudun lif bakımından ne kadar zengin bir meyve olduğunu anlarız.
İnsan vücudunda lifin öneminin neden bu kadar çok olduğunu merak ediyorsanız, insanlar gerektiği kadar lif tüketmediği takdirde sindirim sistemi ile alakalı ciddi rahatsızlıklar yaşayabilmektedir de o yüzden. Kabızlığın neden olduğu hemoroid gibi ağrılı hastalıklar liflerin yardımı ile önlenebilmektedir. Ayrıca lif insan vücudunda vitamin ve enzim emilimini arttırır.
Sağlıklı Besin Maddeleri İçerir;
Armudun lif deposu olduğundan bahsettik fakat armudun faydaları bununla sınırlı değil elbette. Ortalama bir armutta 212 mg potasyum bulunmaktadır. Potasyum insan vücudunda su dengesini sağlayan önemli bir mineraldir. Ayrıca vücut kaslarının düzgün çalışması ve en önemlisi kalp ritimlerini düzene koymaktadır.
Armut ve kalp ilişkisine de değinmek istiyoruz, pek bilinen bir bilgi değildir fakat armudun kalbe faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bir armutta yaklaşık olarak 7,5 mg C vitamini bulunur. Buda yetişkin bir bireyin günlük alması gereken toplam C vitamininin %10 gibi bir bölümünü karşılıyor.
Tüm bunların dışında armutta bulunan A vitamini gözlere çok iyi geliyor.
Armut K vitamini içeriyor;
Armut K vitamini acısından oldukça zengin bir meyve olma özelliği taşıyor. K vitamini vücuttaki kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor. Vücuttaki proteinleri harekete geçirmek için K vitaminine ihtiyaç duyarız.
K vitamini azaldığı takdirde burun ve diş eti kanamalarında artış gözlenir, aynı zamanda yaraların iyileşmesi normal sürenin iki katına çıkar. Günde sadece bir armut tüketerek vücuda gerekli olan K vitaminini sağlamanız mümkün.
Armut Kalbi Koruyor;
Birçok araştırma armudun kansere karşı koruduğunu ortaya koymuştur. Elbette bunun nedeni içinde barındırdığı lifler ve antioksidanlardır.
Amerikan Kalp Derneği yaptığı araştırmalar sonucu günde sadece bir adet armut tüketmek felç risklerini %50 oranda düşürdüğü ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra kalp krizi geçirme riskini de büyük ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır.
 
armut
Diyabet Riskini Düşürüyor;
Yapılan araştırmalar armudun insülin hassasiyetlerini geliştirdiğini aynı zamanda diyabet riskini de ortadan kaldırmada en etkili meyve olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Armut lif bakımından zengindir ancak glisemik indeksi çok düşüktür. Yani kişinin kan şekerini yükseltip düşürebilmektedir. Orta boy bir armut 100 kaloridir. Yani diyet programlarında ara öğün olarak tercih edilebilir.
Armudun Diğer Faydaları

 • Günlük beslenmelerinizde armuda da yer verdiğiniz zaman, lif bakımından çok zengin olan bu meyve sayesinde kalp hastalığı, göğüs kanseri ve diyabete karşı vücudunuz direnç sağlar ve sizi korur.
 • K ve C vitaminlerinin dışında armut içinde B3, B2, B6 vitaminleri ve bakır bulunur.
 • Bol miktarda potasyum içeren armut yüksek tansiyon hastalarına da ilaç oluyor.
 • Ayrıca armutta bol miktarda bor maddesi de bulunmaktadır. Buda insan vücudunun kalsiyumu içerde tutması için çok önemlidir.
 • Amut kemik ermesine de çok iyi gelmektedir.
 • Armut içerdiği hidroksisinnamik asit sayesinde, mide ve akciğer gibi kanserleri de önlemde çok faydalıdır.
 • Yiyeceklere alerjisi olan insanlar için rahat rahat tüketilebilecek bir meyvedir.

Armut Zayıflatır mı?
Amaç kilo vermek olunca katı bir dille konuşmak pekte doğru olmaz aslında. Herhangi birinde olumlu sonuçlar doğuran bir diyet programı başka birinde aynı şekil olumlu sonuçlar doğuramayabilir. Karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin olan armut zayıflamak isteyenler içinde bulunmaz bir besin kaynağıdır. Diyet yapan insanlar iyi bilir ki zayıflamak için besin değeri yüksek fakat kalori değeri düşük olan gıdalar tüketilmelidir. Çünkü kalori kiloya yol açar ve birçok gıdada kalori değerleri çok yüksektir. Armut tüketmek zayıflama maratonlarında herkese yardımcı olabilecek bir meyvedir. 150 gram ağırlığındaki bir armutta sadece ve sadece 96 kalori bulunur, buda armudun zayıflamada ne kadar önemli bir meyve olduğunun açık kanıtı olarak görülebilir.
İnsanların günlük ortalama kalori ihtiyacının 2500 olduğunu varsayarsak, bu meyvenin normal gıdalara göre ne kadar etkili olduğunu anlamamız pekte zor olmaz.
Armudun zararları;
Uzun uzun faydalarından bahsettiğimiz armudun birazda zararlarından bahsetmek gerekirdi fakat armudun bilimsel olarak hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır.
Armudun Besin Değerleri;
Armudun besin değerleri diğer tüm meyvelere göre daha çok göz dolduruyor.
Aşağıda veriler 100 gr baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Karbonhidrat: 12,4
 • Protein: 0,5
 • Lif: 2,9 gr
 • Yağ: 0,3 gr
 • Sodyum: 2
 • Kolesterol: 0
 • Kalsiyum: 8
 • Potasyum: 125
 • Vitamin A: 3
 • Vitamin C: 5
 • Demir: 0,26 mg

Değerlerde de görüldüğü gibi armut lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle kabızlık ve kolit gibi hastalıkların önüne geçmek için bol miktarda tüketmek gerekmektedir. En azından ara öğünlerde veya günde minimum 1 adet tüketilmesi sağlık açısından sayısız fayda sağlamaktadır. Antioksidan, mineral ve vitamin açısından tüm meyveleri geride bırakan armut kalp ve kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.