Genellikle yeni yetişme çağında ve kızlarda gözlenen bu hastalıkla beraber ölme riski %5’tir. Kilo almaktan ve yemek yemeye karşı duyulan korku ile gelişen bu rahatsızlık, kişinin sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir.
 
Aneroksiya hastalığı olan kişiler genellikle bu rahatsızlığın farkında olmazlar ve vücut tiplerini normal değerler olarak görmektedirler. Bu kişiler zayıf olsalar dahi vücut ağırlıklarını koruyabilmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bunlardan birincisi çok az ve düşük kalorili besinlerle beslenmek ve ağır egzersizler uygulamak. İkincisi ise aşırı yediklerini düşünerek kusma yoluna başvurmaktır.
 
Aneroksiya rahatsızlığı teşhisi konulan hastalarda bulunan belirtiler;
-Bayanların 3 adet döneminin olmaması,
-Genel vücut ve yaş hesaplamalarına göre normalin altında bir vücut ağırlığına sahip olsalar dahi bu durumu kabul etmeme,
-Kişinin kendi standart vücut tipi ve ağırlığının ortalamanın altında olduğunun bilince olmayıp, vücut şekli algısında bozukluk olma durumu,
-Şişmanlamaktan aşırı derece korkmak .
 
Aneroksiya rahatsızlığı bulunan kişilerde kansızlık, vücutta su ve tuz dengesinin bozulması, kolesterol düzeyinin artışı, karaciğer enzimlerinin yükselişi, hormonlarda düşüş, kalp atımında azalma, tiroid bezi hormonlarında düşme gibi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.