Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas ülkemizde henüz yeni yaygınlaşmaya başlamış yüksek besin değerleri ile en faydalı meyveler arasında üst sıralarda yer alıyor. Ananas C vitamini bakımından zengin meyvelerden biri olması itibariyle ister saç, tırnak ve cilt sağlığının korunması ister çeşitli hastalıklar bakımından vücudun direncini arttırması gibi pek çok konuda etkisini gösteren bir meyvedir.
Ananasın önemli özelliklerinden biri de içerisinde bulundurduğu enzimlerden bazılarının daha hızlı yağ yakılmasını sağlaması ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Bu nedenle kilo vermek isteyen pek çok kişinin ve diyetisyenin listesinde bu meyveyi görmeniz mümkündür.
Tüm bunların dışında besin lifi bakımından çok zengin olan ananas kabızlık ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına karşı tüketilmesi önerilen meyveler içinde en üst sırada yer alır.

Ananasın Neye İyi Gelir?

Makula Dejenerasyonu; halk arasında sarı nokta hastalığı denilen ve bir retina hastalığı sayılan makula dejenerasyonu genellikle 55 yaşını geçmiş insanlarda rastlanan ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde insanlarda görme kaybına neden olabilen bir göz hastalığıdır.
Bu ciddi hastalık üzerine yapılan bir takım araştırmalar E, C ve A vitaminleri tüketmenin bu hastalığa yakalanma riski büyük seviyede düşürdüğünü ortaya koymuştur. Uzman araştırmacılar sarı nokta ve buna benzer diğer göz hastalıklarından korunmak için yaptıkları tetkiklerde ananasın içinde bulunan antioksidan maddenin ve vitamin bakımından zengin besinlerin diğer besinlere oranla daha çok tüketilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Antioksidan; antioksidanlar suda çözünür vitaminlerin arasında bulunmakta olan C vitamini sayıları arttığı zaman, damar tıkanıklığı, solunum yolu hastalıkları, diyabete bağlı olarak gelişen kalp hastalığı ve daha birçok hastalığa şifa kaynağı olabiliyor. C vitamini aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi içinde çok önem taşıyor.
Bromelain; Ananasın içeriğinde bulunan ve gıdalar ile alınan bazı proteinlerin insan vücudunda sindirimi esnasında kullanılmakta olan ve enzimlerin karışımından oluşan bromelain pek çok fayda sağlıyor. İltihap kurutucu etkiye sahip olan bu enzim aynı zamanda vücudun su tutmasına bağlı olarak oluşabilen şişlikleri de önlüyor. Gut hastalığının da tedavisine yardımcı olup insan vücudundaki proteinlerin sindirimini hızlandırıp sindirim sistemine yardımcı oluyor. Eklem ağrıları ve sinüzit gibi hastalıklarında önüne geçmekte kullanılan mucizevi bir özellik taşıyor.
Kanser; Son dönemlerde yapılan bir takım araştırmalar sonucunda, sadece ananasta bulunan bromelain enziminin laboratuvarlarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanser hücrelerini sindirim sistemlerine zararlar vermeden yok ettiğini anlamışlardır.
Fakat bu araştırmalar neticesinde ananastan elde edilen bu enzim hayvanlara enjekte sistemiyle verilmiştir. Yani ananası dalından koparım normal bir şekilde tüketmek kanserde aynı etkiyi göstermiyor. Ayrıca bu tür durumlarda araştırmanın genişletilmesi ve daha çok insanın bu araştırmalara katılması ananas ile ilgili faydaları daha çok gün yüzüne çıkaracaktır.
Diş Etleri; Yetersiz beslenen bir birey bunun etkisini ilk olarak dişlerinde hisseder. Özelikle C vitamini bakımından yetersiz beslenen insanlarda diş eti hastalıklarına diğer insanlara oranla daha çok rastlanmaktadır.
Büyük bir üniversite tarafından yapılan bir araştırmada, gün içerisinde 60mg’dan daha az C vitamini alan insanların (ortalama 1 ananas kadar), 60 mg’dan daha fazla C vitamini alan insanlara oranla 2 kat daha fazla diş eti iltihaplanmasına yakalandıkları tespit edilmiştir.
Kemik Sağlığı; Ananasın içinde bol bol bulunan manganez minerali çinko, bakır ve kalsiyum ile birlikte kemiklerin sağlığı açısından çok önemli elementlerin içinde yer alıyor.
Ananas anlattığımız özelliğiyle kemiklerin dokusunun içinde normal ötesi boşluklar açılmasına sebep olan osteoporoz tedavilerinde tüketilmesi gerekilen meyveler arasında en başta geliyor. Manganez aynı anda selenyum zehirlenmesi, bademcik iltihabı, kanserden korunma, karaciğer temizlenmesi ve yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkin bir rol oynuyor.
Kilo Verme; Ananasın içinde barındırdığı ve protein sindirimlerine yardımcı olan bromelain, yağlarımızın sindirimi esnasında kullanılan lipaz ile beraber çalışarak yiyecekler yolu ile alınan yağların vücudumuzda birikmesini önlüyor.
Bir üniversite araştırmasında insan vücudundaki yağların erimesini hızlandıra ananas aynı zamanda iştahsızlık hissi yaratarak kişinin kilo vermesine yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında 100 gr ananasın 50 kalori olduğunu düşünürsek, diyet yaparken az kalorili ama besin değeri yüksen bir yiyecek olarak tüketebiliriz.
Sindirim; Proteinlerin insan vücudu tarafından sindirilmesinde kullanılmakta olan enzimleri içeriyor olması bir yana, ananas aynı anda sindirim sistemi için kritik önemler taşıyan besin lifleri bakımından da çok zengin meyveler sınıfına giriyor. Ananasın içinde bulunan lifler bağırsaktaki suyu toparlayarak sindirim sistemini yavaşlatır. Bu nedenle gıdalardan aldığınız vitamin ve mineraller vücudunuz tarafından daha çok emilmiş olur.
Ayrıca bağırsaklarınızda suyla beraber yumuşayan dışkılar vücudunuzdan daha kolay atılır. Bu nedenle sık kabız olan insanların normalden daha çok ananas tüketmesi tüm uzmanlar tarafından öneriliyor.
Tansiyon; Yeterince potasyum almak yeni günlük yaklaşık 4700 mg almak kan basıncının yeni tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ananas içeriğinde bulunan 1000 gr potasyum ile tansiyon hastalarına mucizevi bir hayat iksiri olarak sunulabilir.
Cilt; C vitamini saç sağlığı ve cilt için çok önemli bir vitamindir. Yüksen oranda C vitamini içermekte olan ananas insan vücudunun daha esnek ve cildin daha canlı olmasına yardımcıdır.

Ananasın Besin Değeri ve Kalorisi

100 gr kabuksuz ananas;

 • 50 kaloridir
 • 4 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 5 gram protein
 • 8 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %80’i)
 • 1 mg B1 vitamini (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 13 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 12 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 109 mg potasyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 1 mg bakır (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 8 gram şeker
 • 58 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 7 mg K vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 5 mg B3 vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 18 mg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 3 mg demir (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 8 mg fosfor (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 1 mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.9 mg manganez (günlük ihtiyacın %46’sı) içerir.

100 gr ananasın ortalama 86 gramı sudur, 17 mg omega 3, 23 mg omega 6 yağ asitleri içermektedir.
 

Fazla Anansın Zararları Var mı?

Çok yüksek oranda suda çözünen besin lifleri içerdiği için günlük ihtiyacın çok fazla üzerinde bir tüketim kişide ishale neden olabilmektedir. Ayrıca çok fazla tüketimden kaynaklanan birtakım hastalıklar daha oluşabilmektedir. Bunların başında da dilde ve dudaklarda hassasiyet oluşmasına demen olmaktadır. Oluşan bu hassasiyet neticesinde kaşıntı ve şişlikte görünüyorsa bu ananasın bir yan etkisi olabilir.
Olgunlaşmamış ananas tüketmek oldukça tehlikelidir, kusmaya ve şiddetli ishale yol açabilir. Ananas aynı zamanda antidepresan, antibiyotik ve kanı incelten ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız oluşabilecek yan etkiler konusunda doktorunuz veya eczacınızdan bilgi almanız gerekmektedir.