Alkollü içeceklerin sahtelerinin piyasaya sürülmesi insan sağlığını oldukça tehlikeye atıyor. Uzun yıllardır buna bir çözüm bulunamıyor. Daha ucuz alkol alabilmek adına insanlar canlarından oluyor. Tütün ve Alkollü İçki Mamüllerinde Ürün İzleme Sistemi(ÜİS) kapsamında tüm alkollü içeceklerin üzerine yerleştirilen karekod ve barkod numaraları ile ürünler kolaylıkla kontrol edilebilecek. Ürün hakkında detaylı bilgi de alınabilecek.

Alkollü içecek satışında yeni uygulama başladı. Alışverişe çıkacaklar dikkat

Gelir İdaresi Başkanlığının(GİB) ortaya çıkardığı bu uygulama oldukça faydalı olacak gibi duruyor. Uygulama aldığı yorumlar ile çok çabuk hayata geçirilebilecek gibi görünüyor. Akıllı telefonlarda hayata geçirilerek kullanılmaya başlanacak. Uygulamanın ücretsiz olarak piyasaya sürülecek olması da tabi ki halkın ilgisini çeken bir detay.

Basit Bir Uygulama ile Ürünün Sahteliği Kontrol Edilebilecek

Amaç yurt içinde üretilen ve yurtdışından ithal edilen tütün mamulleri ile alkollü içeceklerin sahteliğinin kontrolüdür. Bu ürünlerin üzerine üretim aşamasında yerleştirilen karekod ve barkotlar ile tüketici kolaylıkla ürünün sahteliğini kontrol edebilecek ve ürün hakkındaki tüm bilgilere detaylı şekilde sahip olabilecek. Vatandaş bir ürünü aldıktan sonra onun hakkındaki tüm bilgileri öğrenebilecek. Ürünün sahte olup olmadığı hakkında herhangi bir şüphe duymayacak. Son dönemlerde piyasaya sürülen sahte içkilerin ve tehlikeye giren insan hayatının göz önüne alınarak çıkarıldığı uygulama, oldukça akıllıca tasarlanmış görünüyor.

Uygulama Ne Zaman Hayata Geçiyor?

Bu uygulamanın duyurulmasından sonra tüketiciler de ne zaman hayata geçeceğini sorgulamaya başladı. Çoğu tüketici bu uygulamanın oldukça başarılı olacağı görüşünde. Satın aldıkları ürünün içerisinde neler olduğunu bilmek ve ürünün sahte olup olmadığını bilmek tabi ki herkesin hakkı. Android ve İOS tabanlı akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilen bir uygulama sayesinde satın alınan bu tütün ve tütün mamullerinin üzerindeki karekod barkod numaralarının okutulması ile ürün ile ilgili tüm detaylar kolaylıkla takip edilebilecek.

Uygulamayı indirim açtıktan sonra telefonu ürünün üzerindeki karekod barkod numarasına sabitlemekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Sonrasında tüm bilgiler karşınıza çıkıyor. Uygulamanın ne zaman hayata geçeceği oldukça fazla konuşulur oldu. Gelir İdaresi Başkanlığının çıkardığı uygulama herkesten aldığı olumlu yorumlarla en kısa zamanda hayata geçirilecek gibi görünüyor.