Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir belirtileri nelerdir tedavisi nasıldır saman nezlesinde bitkisel tedavi nasıl uygulanır: Halk arasında “saman nezlesi”  olarak bilinen asıl adı alerjik rinit olan hastalığın asıl sebebi polenlere olan alerjidir. Bunun dışında yıl içinde devam eden çilek balık yumurta ve toz gibi şeyler de saman nezlesini tetikler. Haliyle bunlar ve benzeri maddelerden uzk durulmalıdır.
Alerjik rinit’in belirtileri hapşırma, burunda tıkanıklık, burunda gözde sulanma ve kaşıntı. Boğazda kaşıntı ile gelen öksürük ve baş ağrısıdır. Mevsimsel olan alerji polenler yüzünden kaynaklanır. Eğer yıl içinde yukarda ki belirtiler geçmiyorsa sürekli alerjik rinit söz konusudur.
Alerjik rinitin teşhisi ve tedavisi; hastalığın teşhisi için testler uygulanır. Alerji teşhisi konulduğundan sonra 4 çeşit tedavi yöntemi vardır.
1-alerjen madde ve çevre ile temasın kesilmesi
2-ilaç tedavi
3-aşı tedavisi
4-cerrahi müdahale
Ayrıca bu tedavilere ek destek olarak bitkisel tedavi de mümkündür. Şifalı bitkilerle uygulanan tedavi yaşam da kolaylık sağlar.En etkili bitki ısırgan otudur.
Yarım tatlı kaşığı kıyılmış ısırgan otunu bir su bardağı su içinde kaynatılır bir dakika demlendikten sonra süzülür.Ve gün içinde soğutulmadan 3-4 defa içilmelidir.
Ve son olarak sigarayı bırakın, karbonhidrat beslenme alışkanlığınız varsa azaltın,bol egzersiz yaparak c vitamini alın.
Çocuklarda alerjik rinit yani saman nezlesi için doktorunuza başvurarak alerji aşılarını mutlaka yaptırın. Bunun gibi bir çok rahatsızlık çocuklarda ileri yaşlarda daha kronik rahatsızlıklara hastalıklara sebep olacağı unutulmamalıdır.  Özellikle de çocuğun alerjik ortamlardan uzak tutulması önerilir.