Akciğerlerimiz bizim en önemli organlarımızdan birisidir. Kısacası hayat kaynağımızdır ve ne kadar sağlıklı yaşayacağımıza karaciğerlerimize ne kadar iyi ve sağlıklı bakacağımıza bağlıdır. Karaciğerimiz ne yazık ki birçok dış etkenden dolayı etkilenebilmektedir ve hayatımızı riske atan hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
 
Sigara kullanmak, çok miktarda alkol tüketmek, hava kirliliği gibi nedenlerden ötürü ciğerlerimiz olumsuz etkilenmektedir. Eğer sizlerde akciğerinize iyi bakmak ve ömrünü uzatmak istiyorsanız bu besinler ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.
 
Akciğerlerimizi temizlemek için doğanın eczanesinde mucizevi ilaçlar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi çok güçlü bir antioksidan özelliği olan zencefildir. Zencefili hayatınızda alışkanlık haline getirdiğiniz taktirde, akciğerlerimizdeki toksinleri, istenmeyen parçacıkları atmaya çok yardımcı olmaktadır.
 
İçerisinde bulunan alisin kimyasalı ve antioksidan özelliği ile akciğerlerimizi temizleye yarayan sarımsağı unutmamak gereklidir.
 
Öksürük şuruplarında ve boğaz pastillerinde kullanılan yağların kaynağı olan okaliptüs doğal bir antibiyotik özelliğe sahiptir ve akciğer iltihaplarına çok iyi gelmektedir.
 
Ayrıca akciğerimizin temizlenmesine yardımcı olan diğer bitkiler; ekinezya, keçiboynuzu ve ebegümeci gibidir.