Çağımızın hastalıkları arasında yer alan akciğer kanseri belirtilerinin sinsi olması çoğu kişi tarafından fark edilememektedir. Akciğer kanseri gittikçe yayılan ciddi bir hastalıktır ve en başta gelen sebeplerinden biri ise sigaradır.
 
Akciğer kanseri pek çok kişinin hayatını tehdit etmektedir ve kanserin yayılmasında etken rolü olan çevre kirliliğinin ve havadaki kanserojen maddelerinin artması ile de çok rastlanır ve duyulur bir hastalık haline gelmiştir. Akciğer kanserini önceden fark etmek, hastalığın tedavisi için atılabilecek en önemli adımlardan birisidir. Çünkü erken tanı ile akciğer kanseri tedavisindeki başarı % 85-90 gibi büyük oranlara ulaşabilmektedir.
 
Akciğer kanserinin her hastada yayılma ve yerleşme belirtileri farklı görülmektedir. Tümör akciğer içinde büyüklüğüne, yerine ve yayılma derecesine göre bakılarak tedavi yöntemine başvurulur.
 
Akciğer kanseri için tümörün akciğer içi yayılma belirtileri; devamlı öksürük hali, kanlı balgam ve tükürme, nefes darlığı, ses kısıklığı, yutma bozukluğu, göz kapağında düşme, hışıltılı solunum, boyun ve yüzde şişlik, sürekli tekrarlayan bronşit ve zatürre hastalıkları, göğüste ağrı, sırtta ağrı, omuzda ağrı, balgam renginde ve miktarında değişme gibidir.
 
Akciğer kanseri için tümörün akciğer dışı yayılma belirtileri; başağrısı, bulantı, kusma, kanama ve pıhtılaşma problemleri, baygınlık, denge bozukluğu, genel halsizlik, yorgunluk, cilt altı şişkinlik, kas erimesi, kemik ve eklem ağrıları, iştah kaybı gibidir.