Ahududunun Faydaları
Genellikle böğürtlen ile karıştıran ahududu meyvesi şekil itibariyle çileğin minyatürüne benzemektedir. Ahududu meyvesi yaz ve sonbahar aylarında yetişir. Köken olarak bu meyve gülgiller familyasına aittir. Ahududu Asya, Avrupa ve Amerika’da yetişmektedir. Ahududunun anayurdunun neresi olduğu henüz kesinlik kazanamamıştır. Ancak bilimsel araştırmalar Türkiye’yi işaret etmektedir. Hatta ege bölgesi olduğuna dair bilgilerde bulunur. Bitkisinin dalları ve gövdeleri sivri dikenlerle doludur. Sürgünün ikinci yıllarında bitki meyvelerini verecek kıvama gelir ve salkımlara dönüşür. Çiçek açar ve bu çiçekler bembeyaz bir renk alır. Daha sonrada bu meyveler zamanla olgunlaşarak ahududuya dönüşür.
Ahududu diğer meyvelere kıyasla çok daha faydalıdır. Bunun nedeni tamamen organik olması ve doğa şartlarında yetişmesidir. Ayrıca içeriği vitamin ve mineral deposudur. Besin değerlerine bakıldığında da diğer birçok meyveye göre üstünlük sağlar. Ahududu içeriğinde hiç kolesterol barındırma. Ancak vitamin içeriği olarak incelendiğinde çok fazla vitamine ev sahipliği yapar. Bu vitaminlerden bazıları; B6, B3, B2, B1 ve E vitaminidir.
Ayrıca besin değeri de oldukça yüksek bir meyvedir. En farklı özelliği ise doku ve damar büzücü olmasıdır diyebiliriz. Aynı zamanda peklik vermektedir. Bu sayede kadınlarda meydana gelen beyaz akıntıları kestiği bilimsel olarak açıklanan bir faydasıdır. Kadınlardaki aybaşı yani adet düzenini de sağladığı bilinen faydalarından biridir. Ahududu özellikle de doğum aşamasına gelmiş olan kadınlara büyük faydalar sağlamaktadır. Rahim kasılmalarının önüne geçerek rahat bir doğumun sağlanmasına yardımcı olabilir.
 
ahududu
Ahududunun İnsan Sağlığına Etkileri
Tansiyon Düşürücüdür
Yapılan birçok araştırma ahududunun tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir. İçerindeki zengin mineraller yardımı ile tansiyon hastalarının yüksek tansiyondan kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
Doğal Bir Kan Temizleyicidir
Ahududu vücutta biriken ve vücuda çok ciddi anlamda zarar verebilen zehirli maddelerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede hem cilde hem de bünyeye çok ciddi fayda sağlar. Ayrıca tadı çok güzel olduğu için tüketimini de zevkle yapmanızı sağlar
Yaprakları İdrar Söktürücüdür
Ahududu sadece özü ile değil yaprağıyla da birçok fayda sağlamaktadır. Yaprağında bulunan maddeler idrar söktürücü etkiye sahiptir ve bu sayede idrar yollarında etkin bir koruma sağlar
Bağırsaklara ve Kabızlığa Birebir
Ahududu özellikle sindirim sistemi ve bağırsaklara çok faydalıdır. İçeriğindeki E vitamini ve diğer besinler sayesinde bağırsakları çalıştırır ve aynı zamanda kabızlığı önler. Sindirim sistemini de iyi yönde desteklediği bilinir. Tüm bunların dışında stresi azaltır ve sinirliliği ortadan kaldırır.
Doğal Ateş Düşürücü
Yapılan araştırmaların çoğunda ahududunun ateş düşücü olduğu görülmüştür. Uzmanlar doğal yollarla yüksek ateşi düşürmek için ahududuyu tavsiye ediyorlar. Çünkü fabrikasyon ilaçlarının çok ciddi yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden doğal bir besin ve vitamin kaynağı olan ahududunun tüketilmesi daha doğrudur.
Suyu Böbrek Taşlarını Düşürüyor
Ahududunun suyu düzenli tüketilirse böbreklerdeki ve safra kesesindeki taş ve kumların dökülmesine yardımcı oluyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada ahududunun çok etkili bir böbrek taşı düşürücü etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmada nikriz hastalığına da iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Uzmanlar bu tür şikâyeti olanların bol bol ve düzenli olarak ahududu tüketmesi gerektiğini söylüyor.
Boğaz, Göz ve Bademciklere İyi Geliyor
Ahududu aşırıya kaçmadan ve düzenli tüketim sağlandığında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaşıyor.  Özellikle bademcik şişmesi gibi durumlarda çok etkilidir. Ahududu göz sağlığını da ciddi bir şekilde desteklemektedir. Görme bozuklukları ve buna bağlı oluşan hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gözlerde iltihap oluşması durumunda ahududu suyu çok etkilidir. Bunun için ahududunun suyunu bir pamuk veya bir peçete yardımı ile gözlerinize uygulamanız yeterlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra 20 dakika bekletin ve ılık su kullanarak iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurutun. Bu işlemi düzenli olarak her gün tekrarlamanız halinde etkini çabucak gösterecektir.
Cilde İyi Gelir
Ahududu cilt sağlığında birçok meyveden daha faydalıdır. Kozmetik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok cilt bakım ürünü veya yüz maskesinin içeriğine baktığınızda ahududuyu göreceksiniz. Cildinizi korumakla kalmaz nemlendirir ve sürekli yumuşak kalmasını sağlar. Ayrıca ölü hücrelerin temizlenmesini destekler. Derideki kapalı gözenekleri açar ve hava akışını sağlar. Yaşlılıkla beraber gelen ve kötü görünen lekelerin yok edilmesi içinde etkili besin kaynakları içerir. Ayrıca akne ve egzema benzeri hastalıklardan korur.
Ahududu Yaprakları Nasıl Tüketilir?
Öncelikle belirtmek isteriz ki ahududunun yaprağı da en az meyvesi kadar faydalıdır. Bu yaprakları çiğ tüketemezsiniz. İçeriğindeki vitamin ve minerallerden faydalanmak istiyorsanız tüketim şeklini bilmeniz ve doğru uygulamanız gerekir. Ülkemizde birçok insan bu efsanevi yaprağın faydalarından bihaberdir.
Şimdi öncelikle ahududunun yapraklarını alın ve bir miktar su ile iyice kaynatın. Daha sonra yarım saat demlenmesini bekleyin ve buzdolabına atıp soğumasını bekleyin. Bu işlemleri yaptıktan sonra karışımı alın ve ağzınıza bir yudum alarak gargara yapın. Bu işlem bademcik ve bademcik ile oluşan mikropların ölmesine ve iltihabın kısa sürede kurumasına çok büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca göz nezlesi olan insanlarında yardımına koşuyor. Bu karışım ile göz banyo yapılması halinde göz nezlesinin iyileşmesini sağlar.
Bunların dışında bir avuç ahududuyu iyice ezip püre haline getirin. Daha sonrada bu püreyi yüzünüze masaj yaparak iyice yedirin ve 20 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak yapılan ahududu maskesi kısa vadede yüzünüze serinlik kazandıracak ve sıkılaştıracaktır.
Ahududunun Zararları ve Yan Etkileri
Ahududu doğal bir meyve olduğu için organik olamayan ahududu pek rast gelmez. Bu nedenle ahududunun bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yan etkisi yoktur. Yalnızca mide ülseri olan kişilerin ve alerjini olan çocukların kullanması önerilmez. Bunun dışında aşırı tüketim ve yıkamadan tüketimde bazı yan etkiler oluşturabilir. Özellikle kusma ve bulantı ile birlikte gelen karın ağrıları seyredebilir.
Ahududunun Besin Değerleri
Ahududunun bir porsiyonunda (57 gram) 172 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 16 gram Karbonhidrat, 2,4 mg C vitamini, 12 gram Yağ ve 344 mg Sodyum içermektedir.
Öneriler
Ahududu doğada birçok yerde yetişir. Bazen yolda yürürken bahçe kenarlarında ağaçlarını görmek bile mümkündür. Bu durumlarda kesinlikle yıkanmadan tüketilmemelidir. Bu durum zehirlenmelere yol açabilir. Ayrıca aşırı tüketimde beraberinde olumsuz etkiler doğurabilir. Bunların dışında ahududuyu dilediğiniz gibi tüketebilir veya cilt maskelerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca bahçeli eviniz varsa kendiniz ekip taze tüketim imkânına sahip olabilirsiniz.