Adet sancısı her ay bayanların karşılaştığı en büyük problemlerden birisidir ve sırf bu yüzden kabus gibi günler geçirebilmektedirler. Bitmek bilmeyen karın sancıları ve bel ağrıları, bayanların adet günlerini atlatmalarını zorlaştırmaktadır ve adım atamayacak hale getirebilmektedir.
 
Adet döneminizde edineceğiniz ufak alışkanlıklar ile bu dönemlerinizi daha rahat atlatabilmeniz mümkün. Adet döneminde yaşadığınız sürekli kramplar ve şişkinliklere karşı her gün içeceğiniz 2-2,5 litre suyun büyük faydasını görebilirsiniz. Ayrıca adet döneminde artan şekerli gıda ihtiyacınız için suyunuzun içerisine atacağınız 1 çubuk tarçın ile şeker dengesini ayarlayabilir ve artan şeker isteğinizi dindirebilirsiniz.
 
Adet döneminde karşılaştığınız sancılar için yine tüketeceğiniz fırında yada buğulama yağlı balık ile kramplarınızı dindirebilir, yanında yiyeceğiniz havuçlu salata ise şişkinliğinize iyi gelecektir.
 
Adet dönemi her gün tüketeceğiniz ananas, hem kramplarınıza iyi gelir, hem şişkinliğinizi alır hem de tatlı ve sulu tadı ile tatlı isteğinizi bastırır.
 
 
Bu dönemde bitki çayları tüketmek ayrıca önem taşımaktadır. Çünkü adet döneminde değişmekte olan vücut fonksiyonlarını düzenlemekte yardımcı olan bitki çayları (yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın portakal çayı, nane limon çayı gibi) kramplarınıza da iyi gelmektedir.